Pénteken Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász otthagyja kézlenyomatát Budapesten a Sportcsillagok Falán. A 84 éves, Izraelben élő legendával egy nappal az ünnepség előtt beszélgettünk.
Farkas József
Az ötszörös bajnoknô egykor és most – annak idején egy éjszakai lokálban tartott bemutatót, hogy megkeresse a pénzt a repülôjegyre
Farkas József
Az ötszörös bajnoknô egykor és most – annak idején egy éjszakai lokálban tartott bemutatót, hogy megkeresse a pénzt a repülôjegyre
– Ágika, nagyon sportos benyomást kelt. – Most fejeztem be a délelőtti úszást a Hotel Héliában. Összefutottam Novák Ilonkával, s jól kibeszélgettük magunkat. – Melyik úszásnem a kedvence? – Világéletemben gyorsban úsztam, de fél éve itt, Pesten szálltam fel a trolibuszra, amikor a sofőr hirtelen elindította a járművet. Félig még a lépcsőn voltam, persze nem engedtem el a kapaszkodó rudat, a jobb vállamban három, a balban két ligament elszakadt.
Szalagszakadás a trolibuszon
Újra Budapestre látogatott az ötszörös olimpiai bajnok tornász
Helsinki és Melbourne hőse 1957 óta Izraelben él
A kilencedik iksz felé közeledve is rendszeresen úszik és tornázik
– Micsoda? – Ligament. Tudja, magyarul hogy mondják…, na, megvan, ínszalag! Szóval elszakadt. Tel-Avivban egy magyar származású sebész meg akarta operálni. Engem ugyan nem műtenek meg – mondtam, de azóta csak félig-meddig tudom emelni a karomat, és inkább csak mellben úszom, meg jobbára a lábammal. – Mit szól hozzá, hogy ott lesz a kéznyoma a falon? – Hetekkel ezelőtt telefonáltak a Hemingway-alapítványtól. A férjem azt mondta, ha kifizetik az útiköltséget, nyugodtan menjek el. – És? Kifizették? – Nemcsak hogy kifizették, hanem taxival vittek be a reptérről! Egy hölgy a kofferomat is cipelte, mondtam is neki, elbírom én.
Négy nyelven beszél, de magyarul számol
– Herzlijában hogyan él? Sétál, tornázik még a tengerparti sétányon? – Minden reggel másfél órát! Az azért óriási dolog, hogy Izraelben nem kell télikabátot venni meg fűteni, és ott van a tenger. Egy magyarnak szédületes élmény. – Mert, ugye, nincs tengerünk… – De volt! Itthon a Héliába járok. Egy évben háromszor vagyok itthon. – Itthon, így mondta. Hány nyelven beszél? – Magyarul, héberül, angolul, németül. – És milyen nyelven álmodik? – Semmilyen nyelven, mert altatóval alszom, és nem álmodom.
Keleti Ágnes
Született: 1921. január 9., Budapest Sportága: torna Eredményei: 5x olimpiai bajnok (1952: talaj; 1956: együttes kéziszer-csapat, felemás korlát, talaj, gerenda), 3x olimpiai ezüstérmes (1952: egyéni összetett; 1956: csapat és egyéni összetett), 2x olimpiai bronzérmes (1952: felemás korlát, együttes kéziszercsapat)
– Azt mondják a tudósok, az az "igazi" nyelve az embernek, amelyiken számol. – Egy, kettő, három… természetesen magyarul. Érdekes, azt mondják, nehéz a héber, de én pillanatok alatt megtanultam. Amikor kint maradtam Melbourne-ben az 1956-os olimpia után, el akartam utazni Németországba az ismerőseimhez, de nem volt pénzem a repülőjegyre. Felléptem egy éjszakai lokálban… – Komolyan? – A legkomolyabban. Gerenda- és szalaggyakorlatokat mutattam be. Annyi pénz jött össze, hogy oda-vissza meg tudtam venni a jegyet. Németországban öszszefutottam Dückstein Zoli bácsival, aki Sárkány Pista edzője volt. Ő kérdezte, miért nem megyek ki a Maccabi-játékokra? Kimentem, de gerendát nekem kellett vinnem, mert Izraelben nem volt. Aztán győztem, és Ben Gurion, az államalapító miniszterelnök gratulált. Megkérdezte, tudok-e héberül. Na, utána kezdtem el tanulni a nyelvet…
Két felnőtt fia amatőr sportoló
– Hogy van a családja? – Köszönöm, remekül. Másodszor is férjhez mentem, az uramat kint ismertem meg. Negyvenkét és negyvenhárom éves koromban szültem a két fiamat, Rafaelt és Danielt. Valamelyikünk majdnem mindig itthon tartózkodik a Paulay Ede utcai lakásunkban. – Ez még a régi lakás? – Dehogy, az az Üllői úton volt, ám lebombázták a háborúban. A teljes egzisztenciánk megsemmisült. Pedig édesapám tehetős ember volt, elsőként ő exportált Magyarországról dobozolt sonkát. Szegényt elgázosították, én hamis papírokkal, Szalkszentmártonban vészeltem át a háborút. Amikor bejöttek az oroszok, cseberből vederbe estem, 1956 után a bankbetétemet is elkobozták. Azóta sem tudtuk visszaperelni. – De azért boldog, nem? – Persze, boldog vagyok, a fiaim gyönyörű, sportos férfiak, az egyik most volt hullámlovagolni a Maldív-szigeteken. Nekem már nem kell pénz, a lényeg, hogy egészség legyen. A pénzzel csak baj van, folyton számolni kell. De ha van, magyarul számolom! ---- A ---- K