Amióta a Világliga beépült a nemzetközi vízilabdaprogramba, a soros versenynaptár elkészítése rendre fejtörést okoz a magyar szövetségnek vagy éppen a válogatottak szakvezetőinek. Abban a tudatban, hogy a magyar az elmúlt nyolc esztendő legeredményesebb férfi pólóválogatottja, méltán bízhattunk az érdekérvényesítő képességünkben. Így történhetett meg például korábban, hogy Kemény Dénes csapata, elérve az eredeti program megváltoztatását, összevonhatta a tengerentúli selejtezőket, amivel kivédte a kétszeri akklimatizációt, elkerülte a kétszeri repülőutat, a szövetség pedig takarékoskodhatott.
A jövő nyári események (férfi Világkupa, Világliga, Európa-bajnokság) árnyékában ismét felszínre kerültek az érdekellentétek, és a sűrű program láttán ismét mozgásba lendült a magyar sportdiplomácia a kedvezőbb, racionálisabb program érvényesítése érdekében. A FINA szeptemberben Cipruson tartotta meg naptáregyeztető fórumát, amelyen azonban nem sikerült célt érni, azaz nem lehetett rábeszélni a Nemzetközi Úszószövetséget a budapesti rendezésű férfi Világkupa dátumának elcsúsztatására. A változtatást az (is) indokolta volna, hogy a hazai bajnokság után elegendő ideje legyen a válogatottnak a felkészülésre, meg aztán az éppen akkor zajló labdarúgó-vb nagy konkurenciát jelent, azaz megjósolható a jelentős bevételkiesés. Végül is maradt a 2006. június 14-i kezdés, amelynek nyomán szokatlan döntésre jutott az Magyar Vízilabda-szövetség elnöksége: a férfibajnokság döntőjét és bronzpárharcát a Világkupa után rendezik meg, az első játéknap június 24. lesz. Vagyis május 13-án "filmszakadás", hat hosszú hét elteltével pedig újra vízbe száll a négy legjobb együttes.
Nem csoda, hogy a döntés a legtöbb válogatottat adó csapatok háza táján nemtetszést váltott ki.
"Nem értem a FINA dilettantizmusát – mondta Gerendás György, az Eger szakvezetője.
– Ha azt nézzük, hogy a Világkupa a világbajnokságra kvalifikáló torna, úgy kellene felépülnie a nemzetközi programnak, hogy előbb a kevésbé fontos Világliga selejtezőire kerüljön sor, amelyek remek felkészülést nyújtanak valamennyi, a Világkupán érdekelt válogatottnak. Vagyis előbb Világliga, utána Világkupa, majd jöhet a szeptember elsején kezdődő Európa-bajnokság. Nevetséges, hogy a Világkupa három héttel az Euroliga négyes döntője után rajtol, és még a bajnokságot is végig kellene játszani. Mondhatnánk, hogy akkor előbb kezdődjön a pontvadászat, erre azonban nem adott lehetőséget az októberi junior-világbajnokság. Lehetne sűríteni is, de régi tapasztalat, hogy a hétközi meccsek feleannyi bevételt hoznak, mint a hétvégiek, a klubok pedig iszonyú pénzeket költenek, és azt ígérik a szponzoroknak, hogy az ő érdekeik is érvényesülnek majd az idényben."Gerendás György tisztában van vele, hogy a válogatott szereplése erősíti leginkább egy ország hírnevét, így aztán Kemény Dénes szövetségi kapitány is joggal tart igényt még egy hónapos felkészülésre is a Világkupa előtt. Segítendő a helyzeten, Gerendás – néhány nappal a vitatott programot elfogadó elnökségi ülés előtt – áthidaló megoldással jelentkezett a szakmai bizottság ülésén. Ennek lényege, hogy a válogatott játékosokat adó klubok havonta három alkalommal, hétfőn és kedden odaadják legjobbjaikat a szövetségi kapitánynak, a bajnokság pedig elég, ha két héttel a Vk előtt ér véget. A javaslat azonban egyelőre nem került terítékre.
"Egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy bárhol is előfordulhat: a bajnokság döntője és a bronzcsata előtt öt hétig a válogatottban készülnek a játékosok, míg az érintett klubok nem tudnak normális munkát végezni. Az öt hét alatt külföldi csapatokkal sem tudnánk értékmérő találkozókat játszani, hiszen az ő legjobbjaik is országuk válogatottjával dolgoznak. A tét pedig nem kisebb a bajnoki éremharcban, mint az Euroliga-részvétel kivívása" – figyelmeztetett Gerendás György.
Következő lépésként az elitcsapatok trénerei és Kemény Dénes szövetségi kapitány ültek össze, hogy megoldást keressenek.
"A jóhiszeműség miatt is állt elő ez a helyzet – mondta a találkozóról Kovács István, a Domino edzője, aki legalább hét játékosát nélkülözné öt héten keresztül, és csonka csapatával nem tudna érdemi munkát végezni a Kőér utcában.
– Kimondtuk, a vízilabda nyári sportág, és igazán akkor érvényesül a hangulata, látványossága, ha a legmelegebb hónapban minél több mérkőzést rendeznek. Vagyis a sportág érdekében húzódott volna át júniusra a hajrá. Az érintett klubok és a szövetségi kapitány közös szándéka, hogy ne legyen bajnoki a Világkupa után, vagyis megvan a konszenzus, igaz, a pontos megoldást még nem találtuk meg."Miután a nyárról van szó, még nem égetően sürgős a megegyezés, meg aztán Kemény Dénes több hétre külföldre utazott – így a felek a hazaérkezése után juthatnak közös nevezőre.
Egyedül maradtunkGianni Lonzi, a FINA vízilabda technikai bizottságának (TWPC) elnöke szerint a magyarok egyedül maradtak javaslatukkal a limassoli egyeztetésen. "Az európai szövetségek túlnyomó többsége elutasította a kérést, hogy a Világkupát augusztusban rendezzék meg, arra hivatkozva, hogy csak tíz nappal a szeptember elsején kezdődő Európa-bajnokság előtt érne véget. Egyébként pedig nemcsak a Világkupa kvalifikál a világbajnokságra, hanem a Világliga is: előbbin három, utóbbin két csapat vívhatja ki a vébérészvételt" – érvelt az olasz sportvezető, aki a labdarúgó-vb-t sem tartja kizáró oknak.
"Még a montreali vébén Kemény Dénes beszélgetett kollégáival, és úgy tűnt, ők is osztják a véleményünket, hogy három hónap alatt nem lehet háromszor csúcsformába lendülni, és nem árt, ha több pihenő jut a játékosoknak a nyár elején. Több e-mailt is küldtünk a FINA-nak, így Lonzi úrnak is ez ügyben, de úgy látszik, a FINA-büróban és a FINA vízilabda technikai bizottságában valóban nem támogatták a javaslatunkat" – mondta Jakab Zoltán, a magyar pólószövetség főtitkára, megemlítvén a férfi Világkupa idejére eső labdarúgó-vb bevételt befolyásoló negatív hatását.
Kemény-stop a VilágligánakNem kell magyarázni, hogy Kemény Dénes a válogatott érdekeit tartja szem előtt – mert ez a kötelessége.
"Felelős vagyok a válogatottért, az eredményekért, a Világkupa jelentőségét pedig csak növeli, hogy itthon, Budapesten zajlik majd – fejtegette a szövetségi kapitány.
– Házigazdaként azt reméltük, hogy lesz beleszólásunk az időpontválasztásba, sajnos nem jártunk szerencsével a ciprusi egyeztetésen. Szakmailag azt tartottam volna megalapozott döntésnek, ha a Világligával kezdődik a nyár, és augusztus közepén lenne a Világkupa. Ehhez képest már június közepén világkupázunk, így viszont azt mondom: stop, inkább pihenjenek egyet utána a játékosok, nem indulunk a Világligában. Enyhén szólva furcsa, hogy a 2007-es vébére kvalifikáló Világkupával kell kezdeni – jó esetben három hetünk lenne a felkészülésre –, utána meg jön a rétestésztával felérő Világliga. Nemcsak nekünk, hanem a többi csapatnak is jobb lenne fordítva. A szituáció ellenére nincs feszültség a klubok és a válogatott között, azt szeretnénk, ha mindenki jól járna – ugyanakkor érthető, ha én a nemzeti csapat érdekeit védem."Kemény Dénes már gondolkozik a jövőn, sőt a közeljövőn. Decemberben ugyanis Magyarországra jön a német, majd a szlovák válogatott. Az utolsó őszi bajnoki találkozó és karácsony között edzőtáborozik a két gárdával a magyar együttes, a két ünnep közötti, kassai felkészülést viszont lemondta a szakvezető.
A tervezett programAlapszakasz: 2005. október 29.–2006. április 22.
Elődöntő: 2006. április 29., május 2., 5., 8., 11., 13.
A 3. helyért: 2006. június 24., 27., 30.
Döntő: 2006. június 24., 27., 30., július 3., 6.