Sérül a láb, sérül az érdek

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
Vágólapra másolva!
2005.11.19. 02:02
Címkék
A francia sportnapilap, a L'Équipe pénteki híradása szerint az Olympique Lyon azt fontolgatja, hogy bíróság elé idézi a Nemzetközi Labdarúgó-szövetséget (FIFA) egyik játékosa, Eric Abidal válogatottbeli sérülése miatt. Mivel a francia bajnokcsapat tagja az európai elitklubokat tömörítő G14-nek, valószínűleg új erőre kapnak a FIFA elleni, témába vágó támadások.
Abdelmadzsid Ulmersz nevébôl akár jogi szakszó is lehet egyszer
Abdelmadzsid Ulmersz nevébôl akár jogi szakszó is lehet egyszer
Imago
Abdelmadzsid Ulmersz nevébôl akár jogi szakszó is lehet egyszer
Abdelmadzsid Ulmersz nevébôl akár jogi szakszó is lehet egyszer
Abdelmadzsid Ulmersz nevébôl akár jogi szakszó is lehet egyszer
Imago
Abdelmadzsid Ulmersz nevébôl akár jogi szakszó is lehet egyszer

A történet nem új. Szinte napra pontosan egy esztendeje sérült meg a marokkói Abdelmadzsid Ulmersz, ráadásul súlyosan: a Burkina Faso elleni válogatott mérkőzésen bokaszalag-szakadást szenvedő játékos nyolc hónapra kidőlt a sorból. Klubja, az anyagiakban nem dúskáló belga Charleroi azon túl, hogy nem szerepeltethette a középpályást, e hosszú időszakban folyósította a bérét, fizette a gyógykezelését is. De egy pillanatig sem nyugodott bele abba, hogy ez így van jól.

Valóban, ha belegondolunk, az efféle esetek megítélése legalábbis nem egyértelmű. Lecsupaszítva a problémát: a válogatottba meghívott labdarúgóknak két munkahelyük van, ám történjék bármelyiken is "munkahelyi baleset", az anyagi kockázatot az esetek túlnyomó többségében kizárólag az egyik fél, az őket rendszeresen fizető klubjuk viseli. Más sportágakhoz hasonlóan a futballtól sem idegen egyfajta "kikérési pénz": a jó világbajnoki szereplést presztízskérdéssé tevő német szövetség például alkalmanként 6000 eurót (másfél millió forintot) fizet a játékosát a nemzeti csapat rendelkezésére bocsátó kluboknak.

A FIFA-t bíróság elé citáló Charleroi esetében hosszú távon tán nem is az 1.25 millió eurós (nagyjából 311 millió forintos) konkrét követelés a lényeg, sokkal inkább a precedensteremtés lehetősége. Érdemes felidézni, Jean-Marc Bosman révén Belgium egyszer már megindított adminisztrációs forradalmat a sportágban – tán a nemzetközi szövetség részben ezért próbál nyomást gyakorolni a klubra a belga szövetségen keresztül, illetve igyekszik "hazai terepre", a nemzetközi Sportdöntőbíróság svájci testülete elé terelni az ügyet.

"Az eddigieknél is eltökéltebbek vagyunk, hogy végigvigyük az ügyet" – mondta Jean-Pierre Deprez, a Charleroi ügyvédje, aki a belga Le Soir című lapnak a minap kijelentette: ellenállnak a belga bíróság illetéktelenségét hangoztató FIFA törekvéseinek, ezzel együtt kimerítő csatározásra számítanak. A tárgyalást március 20-ra tűzték ki Charleroi-ba.

Mint jeleztük, a belga klub nem marad egyedül a legnagyobb nemzetközi sportági szövetséggel szemben. A G14 mögötte áll. A közelmúltban nemcsak a Lyont érte "válogatott kár", hanem az illusztris társaság két másik tagját, a Barcelonát (Mark van Bommel) és az Arsenalt (Gael Clichy) is. "Nem célunk minden beválogatott játékos után a markunkat tartani, de méltányos lenne, ha a klubok részesednének a nagy válogatott tornák tetemes bevételéből" – jelentette ki Thomas Kurth, a FIFA-t az Európai Unió törvényeinek semmibevételével, monopolhelyzetének kihasználásával vádoló G14 általános menedzsere. A szervezet szerint a FIFA-nak 2.5 milliárd euró (622 milliárd forint) bevétele származik pusztán a világbajnokságból – nem csodáljuk, hogy sokan kívánnak részesedni belőle.

Az mindenesetre biztosnak látszik, hogy a FIFA-nak nem lesz elegendő a válogatottak szereplését kétségkívül világszerte körüllengő nemzeti érzelmekre apellálni és a klubok szintén nyilvánvaló pénzéhségét ostoroznia érdekei védelmében.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik