"Gyuri bácsi, jól játszottam?"

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2006.01.03. 03:20
Címkék
Mindez napjaink új pókerőrülete, a "Texas hold 'em" első országos bajnokságán, a Hungarian Openen történt, karácsony másodnapján. És akinek a hangja  fontos: ezúttal nem az énekhangja!  hétről hétre lázba hozza az országot, az természetesen a táncdalénekes Korda György. Akiből pályafutása során másodszor lett kultikus figura.
"Hatévesen már tízfilléres alapon ultiztam, egy évvel korábban ismerkedtem meg a szabályokkal, mondhatni kényszerűségből – mondta Korda György. – Nagyapám házmester volt, egész éjszaka fent kellett maradnia, mert a kapupénz fontos bevételi forrásnak számított. Schulhoff Zsiga bácsival ultizott, azaz ultizott volna, de nem volt harmadik, ezért kénytelen voltam megtanulni, hogy ne unatkozzék az öreg. Akkor fejeződött be a háború. Még kimondani is rettenetes: hatvan éve kártyázom…"Erre mondják, hogy nem ma kezdte. Mármint az ultit, majd a römit. Mert a póker csak később következett, immár felnőtt fejjel."A néhai Vasas-elnöktől, Meszéna Miklóstól tanultam meg pókerezni a Fészek Klubban. Kezdetben römiztünk, aztán következett a póker, a második fokozat. Szegény Miki azt mondta: a póker olyan, mint egy asszó. Amit elhatároztunk – magyarán: a blöfföt –, azt végig kell vinni, mert ha megállunk, azonnal közbeszúrnak. Persze akkor még a Magyarországon ismert hagyományos, ötlapos pókert játszottunk, azt se tudtam, mi az a Texas hold 'em…"Persze mire Korda György törzsvendég lett a Fészekben, kijárta egy másik klub iskoláját. Amelyben nem kisebb mestere volt, mint az egyik – ha nem a – legnagyobb magyar kártyás, Sándor Károly. A Csikar.
Korda György közvetítéseinek köszönhetôen szinte...
Korda György közvetítéseinek köszönhetôen szinte...
Korda György közvetítéseinek köszönhetôen szinte...
Korda György közvetítéseinek köszönhetôen szinte...
Korda György közvetítéseinek köszönhetôen szinte...
Korda György közvetítéseinek köszönhetôen szinte...

"1964-ben, amikor leszereltem a katonaságtól, elkezdtem járni az MTK klubjába. A kék-fehéreknek szurkoltam, természetes volt, hogy oda járok. Nos, itt ismerkedtem meg Csikarral, aki akkoriban már csak levezetett. Emlékszem, Volentik Béla nem is kérte tőle, hogy edzésre járjon, csak a meccseken kellett beszállnia. Manapság is meghatódom, amikor felidézem: Csikar partnerévé fogadott. És nyolc évig játszottunk együtt, mígnem egyszer Csikar azt mondta: úgy ismerjük már egymást, mint Budai és Kocsis, nem tudunk újat mutatni egymásnak. Váljunk el… És akkor szétváltunk."

Korda György azonban azon ritka – már-már kiveszőfélben lévő – szurkolói "állatfajta" egyik utolsó példánya, aki amellett, hogy él-hal a kedvenc színekért, elismeri az ellenfelet is.

"Azon a környéken, ahol felnőttem, volt egy kocsma, ahová bejárt az egész Fradi. Történetesen Henni Géza térdén lovagoltam gyerekkoromban. Most is vágom fejből a Henni – Rudas, Kispéter, Szabó – Lakat, Dékány – Budai, Kocsis, Deák, Mészáros, Czibor összetételű csodacsapatot. De imádtam a hatvanas évek Vasasát is, Mészöly Kálmán és Farkas Jancsi szinte minden fellépésemre elkísért, a Béke Szálló kupolatermétől a Moulin Rouge-ig. És az Újpesti Dózsa? Hohó! Amikor egyszer a lilák megnyerték a bajnokságot, Bene Feri pedig gólkirály lett, megkért, hogy tartsak egy koncertet az újpesti Szabadság moziban. És én tartottam is neki…"
Amikor erre a beszélgetésre készültem, elgondolkodtam, hogyan tudnánk a pókert a sporthoz kötni. Aztán kiderült: nagyon könnyen.

"Amióta közvetítem a sporttelevízióban a Texas hold 'emet, rájöttem, hogy az idősebb játékosok – hiába zseniális mesterei a szakmának – az ötödik óra táján elfáradnak, és a fiatalok rendszerint hibázásra kényszerítik őket. Azaz kulcsszerepe van a kondíciónak."

Meg persze a tudásnak.

"Azért a póker mégiscsak észjáték. Meg pszichológia. Ha nem így lenne, mindig az győzne, akinek jobbak a lapjai. De mindez közhelynek számít."

...nemzeti mozgalommá nôtte ki magát a Texas hold ‘em játék
...nemzeti mozgalommá nôtte ki magát a Texas hold ‘em játék
...nemzeti mozgalommá nôtte ki magát a Texas hold ‘em játék
Korda György 49 éve énekel, 1958-ban tűnt fel a Szeretni kell… című slágerrel. További kapcsolódási pont a karrierje és a sport között Vándor Kálmán kollégánk személye.

"Kálmán ismertetett meg az olasz slágerek szépségével, ő vitt ki például először San Remóba, a fesztiválra. Ő írta az egyik legnagyobb slágerem, a Visszatérek én, hiába űzöl el szövegét, amellyel aztán meg is nyertem a Made in Hungary-t. Kevesen tudják, hogy eredetileg így kezdődött a nóta: Minden csókodért adok egy csillagot… Amikor megláttam, rémültem mondtam Kálmánnak: Megőrültél? Mindkettőnket lecsuknak, még azt hiszik, a Szovjetunióval viccelődünk! Gyorsan át is írta, most már mindenki így ismeri."

No de hogyan kerül a csizma az asztalra, Korda György a sporttévé kommentátori székébe?

"Legalább másfél éve történt, hogy véletlenül a Sport1-re tévedtem a távkapcsolóval, és ott ragadtam. Pókerversenyt adtak, a hétlapos amerikait, és az első gondolatom az volt, de jó lenne ezt közvetíteni. Felhívtam a tévét, és mondtam, szívesen beszállnék. Jó, majd visszahívnak, mondták. Aztán három hónapig nem történt semmi, már meg is feledkeztem az egészről."

És akkor, ahogy a regényekben szoktuk olvasni, megcsörrent a telefon.

"Máté Pál volt, a főszerkesztő, azt kérdezte, befáradnék-e. Befáradtam, és ott derült ki, hogy a csatorna elnökével, Horvát Jánossal fogom kettesben közvetíteni. Csak utólag tudtam meg, hogy nem a nekem szóló tisztelet jele volt ez, sokkal prózaibb az ok: senki sem akart velem együtt beszélni, mindenki félt a bukástól…"

Immár történelem: a pókeradások nézettsége Kordával – és Horváttal – a másfél évvel ezelőttinek a négyszeresére emelkedett, s a tv egyik húzóágazatává nőtte ki magát a sokak által közvetíthetetlennek hitt póker.

"Azt kell mondanom, új lendületet kapott a karrierem a pókerközvetítéseknek köszönhetően. Igaz, az elmúlt negyvenöt évben sohasem voltam mélyponton, hiszen nemrégiben jutottam túl az ötmilliomodik eladott lemezen, de – tudományosan fogalmazva – olyan közönségszegmensekhez jutottam el a sporttévén keresztül, amely eddig nem is ismerte a számaimat. Komolyan mondom, kultuszfigura lett belőlem. Szinte nemzeti mozgalommá nőtte ki magát a Texas hold 'em. A múltkor látom a kocsimból: az előttem haladó autó rendszáma POKER-1. Hát nem röhej? Gyakran letekerik a szomszéd kocsi ablakát a piros lámpánál, és átkiáltanak: Gyurikám, all-in! A minap Pécsett vendégszerepeltem, odajött hozzám egy egyetemista: Gyuri bácsi, a klubunkban mindenki pókerezik, kiraktuk a falra a maga életnagyságú fotóját. Ha valaki megnyer egy partit, odafordul a képhez, és megkérdezi: Gyuri bácsi, jól játszottam?" ---- A ---- &
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik