Ha a 2005-ben gyűjtött világ- és Európa-bajnoki érmeket nézzük, sikeres esztendőt zárt a hazai tornasport. Tavaly tavasszal Gál Róbertnek játszották a Sao Pauló-i Világkupán a talaj és az ugrás fináléja után a Himnuszt, Cottbusban ugrásban harmadik, Gentben pedig a másik szerén, talajon ezüstérmes lett. Berki Krisztián ezalatt lovon Sao Paulóban ezüst-, Gentben és Párizsban bronzérmes lett.
Az év képe: Egy szép kép és egy tökéletes mozdulat: Szarka Krisztina a korláton
Az év képe: Egy szép kép és egy tökéletes mozdulat: Szarka Krisztina a korláton
Júniusban először volt házigazdája a magyar szövetség a szerenkénti Európa-bajnokságnak, amelyet Debrecenben rendeztek. A hazai közönség Berki jóvoltából aranyérmet ünnepelhetett, a magyar tornász óriási izgalmak közepette legyőzte a lólengés olimpiai, világ- és Európa-bajnokát, a román Marius Urzicát. Ugyanitt Gál talajon bronzérmet szerzett, az egyébként sérülésekkel nehezített felkészülése megkoronázásaként.
Ám sikerekről csak a férfiak kapcsán lehet beszámolni, a női torna a múlt évben sem találta a kiutat. Vigasz lehet – bár sovány –, hogy a mesterfokú bajnokságot a mindössze 13 éves Böczögő Dorina nyerte meg, akiben sokan a jövő reménységét látják, de hozzá kell tenni, egymaga a későbbiekben is kevés lesz ahhoz, hogy fellendítse a hazai női tornát.
Az őszi, kimerítő Világkupa-sorozatot Berki és Gál sikerei tették hangossá: Stuttgartban Gál talajon és ugrásban lett bronzérmes, Glasgow-ban Berki lovon diadalmaskodott (az év során másodszor is legyőzte Urzicát), Gál ismét duplázott a harmadik helyeket illetően, majd Mariborban sem akadt Berkinél jobb lovas, míg Gál egy ezüstérmet gyűjtött talajon.
A melbourne-i vb-n Gál volt a magyar küldöttség legjobbja: remek talajgyakorlattal bronzérmet szerzett. Berki lovon rontás után a negyedik helyen zárt, ami szép jövővel kecsegtet, ugyanakkor a győztes kínai gyakorlata az övéhez képest gyorsított felvételnek tűnt…
Sportdiplomáciai sikerként könyvelhettük el, hogy az európai szervezet alelnöki tisztségére megválasztották a honi szövetség elnökét, Szabó Andrást, míg Karácsony István, a FIG technikai alelnöke közös edzőtáborozáson és felkészülési programon dolgozik az utolérhetetlenül fejlődő kínaiakkal – már Peking jegyében.
Az év legjobbja Az év – …SIKERE? – Az Eb, mert hazai közönség előtt élhettem át életem eddigi legnagyobb sikerét. Nagyon jó volt.
Berki Krisztián
– …KUDARCA? – A stuttgarti Világkupa, mert noha beteg voltam, mégis rosszabb gyakorlatot mutattam be, mint reméltem. A világbajnokságon is éremre törekedtem, de azért nem búslakodom a negyedik hely miatt. – …VERSENYE? – Mindenképpen a világbajnokság, mert nagyon színvonalas volt, óriási mezőny és kemény küzdelem jellemezte. – …MEGHATÓ PILLANATA? – Debrecenben az Európa-bajnoki dobogó tetején álltam, és láttam, hogy a családom és az engem körülvevők mennyire örülnek a sikeremnek – akkor a Himnusz alatt elérzékenyültem. – …DÖNTŐ PILLANATA? – A brazil Világkupán mutatkoztam be nagy közönség előtt az új gyakorlatommal. Ezüstérmet ért a produkcióm, aminek nagyon örültem. – …MAGYAR FELFEDEZETTJE? – Az Eb-bravúrral reflektorfénybe kerültem, mégis Hidvégi Videt jelölném meg, mert bemutatkozott a Világkupa-versenyeken és szép eredményeket ért el. – …LEGJOBB KÜLFÖLDI TORNÁSZA? – A japán Tomita Hirojuki, mert ő diadalmaskodott a világbajnokságon az összetettben. – …CSAPATA? – A KSI. Bár nem voltam csapattag, de Gál Róbert, Horváth Csaba, Hidvégi Vid, Kállai Zoltán, Vereckei Csaba és Nyers Csaba tökéletes egységet alkotott és megnyerte a magyar bajnokságot.