Az idei Afrikai Nemzetek Kupája utolsó mérkőzéséhez érkezvén, érdemes az elmúlt három hét eseményei mögé pillantanunk, főképp azért, mert hamarosan ez a kontinens kerül a világfutball forgószínpadának rivaldafényébe. Vajon milyen reményekkel várhatja Afrika a 2010-es esztendőt – saját világbajnokságát?
Reuters
Csapatkapitányhoz méltón Didier Drogba szerezte az elefántcsontpartiak eddigi hat góljának felét
Reuters
Csapatkapitányhoz méltón Didier Drogba szerezte az elefántcsontpartiak eddigi hat góljának felét
Immár több mint húsz esztendeje hajlamosak vagyunk úgy tekinteni Afrikára, mint az elgépiesedő labdarúgás reménybeli megváltójára, valamiféle „tartalék Brazíliára”, a szambásoknál ugyan szomorúbb tekintetű, de a lábukban mégiscsak mágikus tudást rejtő, kiváló testi adottságú futballisták tárházára. Varázslatban reménykedve várjuk a kétévente esedékes – „törvénytelen időpontban”, az európai tél és idény kellős közepén jelentkező – kontinenstornát, ezért aztán törvényszerű, hogy a három hét elteltével némi hiányérzet üli meg a lelkünket.
Afrikának talán még sohasem volt egy időben ennyi kiváló, neves európai klubokban fontos szerepet betöltő labdarúgója, ennek ellenére igazságtalan a lécet az égbolt közelébe helyeznünk. Mellékelt grafikáink – amellett, hogy érzékeltetik a lassú felzárkózást – megerősítik ama történelmi közhelyet, hogy a későbbi indulásból származó hátrányokat a labdarúgásban sem egyszerű ledolgozni, különösen ha figyelembe vesszük a kontinens legtöbb országát sújtó borzalmas szegénységet. Nem véletlen, hogy a jelen két legnagyszerűbb afrikai labdarúgója, a kameruni Samuel Eto’o és az elefántcsontparti Didier Drogba szabályszerűen elcipelte magával Afrikába milliárdos főnökét, Joan Laporta Barca-elnököt, illetve Roman Abramovics tulajdonost és José Mourinho menedzsert a Chelsea-től, hogy lássák és egy pillanatra se felejtsék el, csapataik ékességei honnan emelkedtek ki.
„Az emberek sokszor fehérekként kezelnek minket, mert van pénz a zsebünkben. De nem, mi Afrikából jöttünk, borzalmas, gyakran háborús körülmények közül. Viszont nem a fákon élünk. Mindenkinek látnia kell, hogy Afrika fejlődik, ott is vannak szép házak, szuperjárgányok, jól működő bankok, intelligens emberek” – érzékeltette helyzete bonyolultságát, az előítéletek elleni harc fontosságába vetett hitét Eto’o. Drogba és Eto’o, ahogyan vártuk, kulcsszereplője volt a tornának. Kicsit sajnálhatjuk, hogy már a negyeddöntőben szembekerültek egymással – de így legalább, megelőlegezvén a remek pénteki finálét, két dramaturgiai csúcspontja is van e három hétnek. Mint emlékezetes, tizenegyesek döntöttek a továbbjutásról, és bár egyáltalán nem mindegy, hogy éppen Eto’o rontása eredményezte Drogbáék sikerét, megegyezhetünk abban: Kamerun és Elefántcsontpart jól teljesített, az európai mérce szerint is. Bízvást tekintheti példának őket az egész kontinens: szervezett a csapatjátékuk, egy pillanatra sem feledkeznek meg a védekezésről, ugyanakkor kifogástalan technikai képzettségük lehetővé teszi a villámgyors támadásvezetést, továbbá nem szenvednek hiányt karizmatikus vezéregyéniségekben.
Didier Drogbánál érdemes megállnunk egy pillanatra, hiszen manapság kevés a hozzá fogható „pályán belül és kívül egyaránt vezér” labdarúgó – nemcsak Afrikában, hanem az egész világon. Elefántcsontpart azzal a céllal érkezett Egyiptomba, hogy fityiszt mutasson a vb-kvalifikációját a szerencse számlájára íróknak, a Szenegál, Kamerun és Nigéria után siránkozóknak, és az utóbbi kettő kiejtésével ez tökéletesen sikerült is. Nem kis részben azért, mert Drogba tisztában van helyzetével, és tökéletesen el tudja látni feladatát: Henri Michel szövetségi kapitány a partnerének tekinti, ha a taktika finomításáról van szó; a társai felnéznek rá, hiszen ha gólt kell lőni, azt teszi, ha a diadalt ünneplő kórusnak vezérénekesre van szüksége, azt is vállalja. Az ellenfelek tisztelik, mert ő is tiszteli őket, a média issza a szavait, a közönség meg rajong érte. Marseille-t már másfél éve elhagyta, de az Olympique igényes szurkolói még mindig őutána sírnak – pedig mindössze egy esztendőt töltött náluk.
Pozitív élménnyel szolgált az „elefántok” döntőbeli ellenfele is. Egyiptom nemcsak példás házigazdája az eseménynek, hanem lendületes, szervezett, szimpatikus csapatot is képes volt kiállítani – az elődöntőbeli lecserélése miatt hisztiző Midónak ezennel bocsássunk meg –, dacára a helyi szakírók előzetes kishitűségének, még aranyérmes is lehet. A Pascal Feindouno köré épülő guineai válogatott egy-egy mérkőzésen bemutatott technikás örömjátéka az afrikai futball legszebb hagyományait idézte, és a két vb-indulót kiejtő Kongói DK előtt is megemelhetjük a kalapunkat – kár, hogy a futballisták bérvitája kissé hangosabb volt a kelleténél. A kongóiak sztrájkfenyegetésével az afrikai futball árnyékos oldalára érkeztünk. Két patinás futballnemzet, Marokkó és a 2010-es vb-t vendégül látó Dél-Afrika válogatottja mintha ott sem lett volna a mezőnyben. Az érdekeltek pechjére honfitársaiknak azért feltűnt, mit műveltek – ne legyünk igazságtalanok a futballistákkal, pocsék szereplésüknek a vezetők folyamatos kapitányválsággal „ágyaztak meg”.
Ami a szervezettséget illeti, sok jót nem írhatunk a nyári vb-indulókról sem, Angola, Togo és Ghána a csoportjából sem jutott tovább – különösen az utóbbi kettőtől várt többet a közvélemény. A togóiak a vezérnek várt gólzsák, Emmanuel Adebayor és Stephen Keshi szövetségi kapitány torzsalkodása révén állítottak magukról komor emlékművet – beszélik, a vezetők máris szemet vetettek a Kongói DK-tól elköszönő Afrika-specialista kapitányra, Claude Leroy-ra. Ghána abban reménykedik, hogy az ezúttal hiányzó Michael Essiennel – Afrika legdrágább futballistájával! – és Muntarival jóval erősebb lesz a nyáron. Tunézia tulajdonképpen emelt fővel búcsúzott, de címvédőként mégiscsak méltatlanul idő előtt – nem beszélve a Guinea elleni, tét nélkül is fájdalmas 0–3-ról. Az „elefántokat” fentebb már dicsőítettük, de az ő világbajnoki szereplésüket meg „rajtuk kívül álló okok” nehezítik: halálcsoport, Argentína, Hollandia, Szerbia-Montenegró… Nagy kérdés, hogy az egyáltalán nem elképzelhetetlen azonnali kiesés összeroppantaná-e az egyébként is zavaros politikai helyzetű ország futballját. Gyanítjuk, igen. Az állandóság, a kiszámíthatóság jó ideig nem lesz e mostoha sorsú országok mindennapi élménye, már csak történelmi okokból sem, márpedig azt a saját, magyarországi példánkon is látjuk, milyen hatással van egy egyébként aranybányaként is üzemeltethető sportágra, ha a megfelelő gazdasági környezet megteremtésére hivatottak határozatlanok.
Ezt tudván is állítjuk: Afrika labdarúgását lenézni ostobaság. Igaz, a jövő futballjának bölcsője sem a piramisok tövében vagy a szavannák selymes füvén ring, legalábbis nem csak ott – ennek ellenkezőjét állítani merészen romantikus túlkapás lenne. Maradjunk annyiban: Afrika egyelőre úton van, a többség jó irányba, de nekik is lesz mivel kitölteniük a 2010-es világbajnokságig még hátralévő, nem is olyan hosszú négy esztendőt. Motivációnak megteszi a közelmúlt néhány kiugróan jó eredménye, és persze Ázsia példája, a 2002-es vb-rendezést megkoronázó dél-koreai negyedik hely.
---- 1978 AZ ELSŐ GYŐZELEM VB-N. Egyiptom (1934), Marokkó (1970) és Zaire (1974) eredménytelen szereplését követően Tunézia szerezte meg a kontinens első győzelmét világbajnoki döntőn: a „karthágói sasok” Mexikót győzték le 3–1-re az argentínai Rosarióban, és bár az NSZK-t is megsanyargatták (0–0), továbbjutniuk nem sikerült.
1982 KAMERUN VERETLENÜL. A Roger Milla fémjelezte kameruni válogatott egyetlen mérkőzést sem veszített a spanyolországi vb-n, igaz, nem is nyert, így hiába végzett 1–1-re a későbbi világbajnok olaszokkal, nem lépett tovább a csoportjából. Algéria is megtette a magáét: az NSZK-t 2–1-re legyőző gárda szintén a gólkülönbsége miatt – és egy rendkívül gyanús nyugatnémet–osztrák (1–0) meccs következtében esett el a továbbjutástól.
1985 MICSODA FIATALOK! Először rendeztek U17-es világbajnokságot, és Afrika élt a lehetőséggel. A kínai viadalon Nigéria legjobbjai a csoportban többek között Olaszországot (1–0), a sanghaji negyeddöntőben Magyarországot (3–1), a pekingi fináléban pedig az NSZK-t (2–0) győzték le. Nigéria 1993-ban, Ghána 1991-ben és 1995-ben megismételte a bravúrt.
1986 AZ ELSŐ CSOPORTGYŐZELEM. A mexikói világbajnokságon kőkemény csoportba került a José Faria irányította marokkói válogatott, ám az angolokkal és a lengyelekkel elért döntetlen után legyőzte Portugáliát (3–1), és – első afrikaiként – csoportelsőként továbbjutott. A nyolcaddöntőben az NSZK csupán 1–0-ra tudta felülmúlni az „Atlasz oroszlánjait”, Lothar Matthäus a 88. percben lőtte a győztes gólt.
1987 SARKALÁS A BEK-DÖNTŐBEN. Bécs volt a helyszíne a Porto és a Bayern München BEK-döntőjének, amelyen a bajorok szereztek vezetést, de végül a portugálok nyertek 2–1-re – többek között az algériai Rabah Madzsernek köszönhetően, aki a 77. percben nagyszerű sarkazásos góllal lepte meg a Bayern kapuját őrző Jean-Marie Pfaffot.
1990 ÓRIÁSÖLÉS A NYITÁNYON. Az igazi nemzetközi áttörést az 1990-es olaszországi világbajnokság hozta meg Afrika számára: Kamerun a nyitó mérkőzésén Francois Omam-Biyik fejesével – a végén kettős emberhátrányban harcolva! – 1–0-ra legyőzte a címvédő Argentínát, és végül a negyeddöntőig menetelt, ahol Anglia klasszikussá lett, hosszabbításos mérkőzésen gyűrte le 3–2-re.
1995 WEAH AZ ARANYLABDÁS. Első afrikai állampolgárként George Weah kapta meg a francia szaklap, a France Football nagy presztízsű Aranylabdáját. Ugyanebben az esztendőben a FIFA-díj is a Milan libériai támadójának birtokába került: a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség berkein belül rendezett szavazáson a szövetségi kapitányok is őt ítélték a világ legjobbjának.
1996 NIGÉRIA OLIMPIÁT NYER. Az atlantai olimpián először a magyar válogatott mérhette fel a „szuper sasok” erejét (0–1), aztán a többiek is. Brazília a csoportban még legyűrte Nigériát, azonban az elődöntőben már kikapott tőle (3–4), és nem járt jobban a másik dél-amerikai nagyhatalom, Argentína sem: a finálébeli 3–2 Afrika első nagy nemzetközi győzelmét jelentette a felnőttek között.
2000 KAMERUN IS ARANYÉRMES. Bár a sydneyi játékokon Nigéria elakadt a negyeddöntőben, a bajnoki cím mégis Afrikában maradt. A korábban Brazíliát is megverő (2–1), Samuel Eto’o vezérelte Kamerun a döntőbeli 2–2-t követő tizenegyespárbajban legyőzte Spanyolországot.
2002 BOUBA DIOP BEKOTORTA. Pape Bouba Diopot már korábbról ismerték a franciák, hisz a Lensban légióskodott, ám május 31-én örökre megjegyezték a nevét: az ő góljával Szenegál legyőzte a címvédésről álmodó „kékeket” az ázsiai világbajnokság szöuli nyitányán. „Teranga oroszlánjai” továbbjutottak a csoportból, még Svédországot (2–1) is legyőzték, és csupán a negyeddöntőben estek ki. ---- Kétségkívül a torna legfurcsább pillanatainak voltunk szemtanúi, amikor Mido, az egyiptomiak fiatal, 22 éves támadója – dühében, mert lecserélték – hosszasan perlekedett Hasszán Sehata szövetségi kapitánnyal a keddi elődöntőben. Balszerencséjére az egész világ látta az esetet, ezért akad, aki egyenesen Egyiptom megszégyenítését rótta fel neki bűnéül – ilyen előzmények után a keretből való kizárása, a válogatottbeli játékjogának fél évre történő felfüggesztése senkit sem ért váratlanul.
De legalább, kettőt aludva a történtekre, Mido nyilvánosan megkövetett mindenkit. „Bocsánatot kérek a szurkolóktól és az edzőmtől, remélem, már senki sem neheztel rám. Mindenképpen játszani akartam, szerettem volna, ha részese lehetek ennek a nagyszerű sikernek. Tudom, hibáztam, ezért elfogadom a büntetést” – mondta a Tottenham Hotspur támadója csütörtökön az egyiptomi televíziónak. Nagy változás ahhoz képest, hogy egy nappal korábban a BBC-nek még azt bizonygatta: nem sértette meg a kapitányt, aki ráadásul nem akkora tudora a szakmájának, hogy vele vitába szálljon.
Mido sajnálja, hogy nem lehet ott a fináléban; mint mondta, mielőbb szeretne csatlakozni klubtársaihoz, hogy Tottenham-gólokkal kárpótolja magát. Szerinte a nézők is bánják, hogy nem látják majd játszani. A csapattársai tényleg nem örülnek. „Szerintem túlzott szigorral jártak el vele. Szükségünk lenne rá, tulajdonképpen nemcsak ő a vesztese ennek az afférnak, hanem mi is, a szurkolók is és persze az Egyiptomi Labdarúgó-szövetség is. Mido megpróbált bocsánatot kérni, de a szövetség felfújta az ügyet. Hibázott, de ezt írhatjuk a fiatalsága számlájára” – mondta például Hoszam Haszszán, Afrika válogatottsági rekordere. Tán elfelejtette, hogy kedden éppen ő fékezte meg dühöngő társát, aki már-már tettlegességre ragadtatta magát…