Kijöttek az új pontozásos rendszer gyengeségei

Munkatársunktól MunkatársunktólMunkatársunktól Munkatársunktól
Vágólapra másolva!
2006.02.23. 02:36
Címkék
Sasha Cohen 29 századdal vezet
Sasha Cohen 29 századdal vezet
Sasha Cohen 29 századdal vezet
Sasha Cohen 29 századdal vezet
Sasha Cohen 29 századdal vezet
Sasha Cohen 29 századdal vezet
A nők rövid programja kedd este kihozta az új pontozásos rendszer gyengeségeit. Nehéz ugyanis megmagyarázni, hogy a szinte hibátlanul futó dél-koreai Kim Jong Szuk végül a kűrjét sem mutathatja be, míg a csetlő-botló olasz Silvia Fontana a 23. helyről várhatja a csütörtöki folytatást. Ugyanilyen különös, hogy Carolina Kostner és Sebestyén Júlia egyaránt a kombinációja első tripláját rontotta el, mégis öt helyezés köztük a különbség – „természetesen” az olasz javára. Vagy Pavuk Viktória esetét is vehetnénk, akinek minden ugrása megvolt, mégis az orosz Jelena Szokolova mögött végzett, pedig utóbbinak egyfordulatosa is akadt.
Nem véletlenül mondják, hogy a második pontszámmal könnyedén kozmetikázhatók a teljesítmények.

Szerencsére az élbolyban végzőknek nem volt szükségük efféle segítségre, a Salt Lake Cityben ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok orosz Irina Szluckaja és a kétszeres világbajnoki második helyezett amerikai Sasha Cohen például egyformán fantasztikus kötelezőt futott. Nem is volt könynyű összehasonlítani őket. Hogy végül a mindössze 21 éves Cohen felé billent a mérleg nyelve, azt talán tornászmúltjának köszönheti, mert az összekötő elemekben olyan hajlékonyságot mutatott, amilyenre rajta kívül senki sem képes a mezőnyből. Az olimpia favoritjának kikiáltott, hetedik éve a világ élmezőnyébe tartozó Szluckaja így egyelőre a második helyen áll, igaz, csupán 29 századnyi a hátránya. A 66 pont fölöttiek társaságába tartozik még a japán világelső, Arakava Sizuka, vagyis garantáltan nagy csata várható a kűrben. Főleg, hogy hibátlan szabadon választottal még többeknek van esélyük fölzárkózni a triumvirátushoz.

A legutóbbi két olimpián éppen a nőknél valósult meg, hogy egy-egy fruska állva hagyta az esélyeseket, s elvitte az aranyérmet: 1998-ban Tara Lipinski, 2002-ben pedig Sarah Hughes. Márpedig az ötödik helyen most is épp egy 16 éves amerikai, Kimmie Meissner áll, aki tökéletes tripla Lutz–tripla flip kombinációt ugrott, hasonlót még a nagyok sem vállaltak el. A vele egykorú, a folytatást hatodikként váró grúz Jelena Gedevanisviliről nem is beszélve, aki már a lyoni Európa-bajnokságon is sokakat meglepett pontszerzésével. És ne feledkezzünk meg a közvetlenül mögötte álló, a Michelle Kwan visszalépésével szinte az utolsó utáni pillanatban szerephez jutó amerikai – ugyanabba a korosztályba tartozó – Emily Hughesról sem, akinek nem véletlenül ismerős a vezetékneve. Sarah Hughes húgáról van szó.

Nekik tehát még van miben reménykedniük, nem úgy a házigazdák üdvöskéjének, az olasz lapok által hónapok óta sztárolt Kostnernek, akinek 13 pontot kellene ledolgoznia a kűrjével ahhoz, hogy a vágyott érem meglegyen, erre vajmi kevés esélye maradt. Mint ahogy sajnos arra is, hogy Európa-bajnoknőnk, Sebestyén Júlia javítson a Salt Lake City-i helyezésén, akkor ugyanis nyolcadik volt, most viszont egyelőre a 16., igaz, nagyon készül rá, hogy harmadik ötkarikás szereplését kifogástalan – hibátlan tripla Lutzot is tartalmazó – programmal zárja. Az olimpiai újonc Pavuk Viktória sem izgatja már magát a pontozók szőrösszívűsége miatt, mindent megtesz, hogy előbbre lépjen a 19. pozícióból.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik