Obikwelu a pályán is első volt

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2006.08.09. 02:20
A csúszós pálya ellenére 9.99 másodperccel lett első 100 méteren a portugál Francis Obikwelu Göteborgban az Európa-bajnokságon. A svédek első aranyukat ünnepelhették, a hétpróbázó Carolina Klüft fölényesen győzött. A férfi tízezret meglepetésre a német Jan Fitschen nyerte meg.
Francis Obikwelu (középen) nehezen kapott lábra a 100 méteres síkfutás döntôjében, mégis 9.99 másodperccel lett elsô

Kedd délutánra eleredt az eső Göteborgban, ám ez sem riasztotta el a jókedvű nézőket az Ullevi-stadionból. Zsúfoltak voltak a lelátók, s a közönség lelkesen biztatta az atlétákat. Elsősorban persze a hétpróbázó Carolina Klüftöt, akinek – miután egyetlen igazi riválisa, a francia Eunice Barber hétfőn sérülés miatt viszszalépett – nem volt nehéz dolga. Csupán arra kellett ügyelnie, hogy ne hibázzon nagyot. Nem is tette. Távolugrásban ugyan elmaradt a legjobbjától, de még így is a legjobb eredményt (665) érte el. Gerellyel 46.94 métert hajított, s a befejező 800 méter előtt 354 ponttal vezetett. Az öt szám után második brit Kelly Sotherton viszont elrontotta a gerelyhajítást (30.05), és visszaesett a nyolcadik helyre. Nyolcszáz méteren Klüft nem erőltette meg magát különösebben, 2:14.95 perccel hatodikként ért célba, de még így is óriási fölénnyel, 6740 ponttal védte meg Európa-bajnoki címét.

Férfi 100 méteren Ronald Pognon–Francis Obikwelu összecsapásra készültek a szakemberek, s ugyancsak meglepett mindenkit, hogy az elődöntőben Andrej Jepisin nyújtotta a legjobb teljesítményt. Az orosz futó alaposan megjavította korábbi egyéni csúcsát (10.25), 10.12 másodpercet ért el. Mögötte a francia Pognon 10.14-et ment, míg a másik elődöntőt a portugál Obikwelu 10.19 másodperccel nyerte meg. Igaz, ő a táv végén kiengedett. A döntőben Obikwelu nehezen kapott lábra, ám negyven métertől ellenállhatatlanul jött előre. Új bajnoki rekorddal, 9.99 másodperccel lett első, ami azért különösen jó, mert az első rajtot visszalőtték, másodszorra pedig óvatosabban indulnak a futók. Jepisin tovább javította legjobbját (10.10), Pognon (10.16) azonban leszorult a dobogóról. A bronzérem a szlovén Matic Osovnikaré (10.14) lett.

„Sokat jelent számomra ez a cím – mondta győzelme után Obikwelu. – Az előző kontinensbajnokságon száz méteren második lettem, s hiába léptem előre, miután Dwain Chamberst doppingvétség miatt megfosztották címétől, mégiscsak ez az első hely az igazi. Ha megkapom a müncheni aranyat, lehet, visszaküldöm az európai szövetségnek, hiszen van már sajátom, a pályán is első lettem. Örülök, hogy tíz másodpercen belül értem célba, pedig féltem a második rajttól, nem kockáztattam meg, hogy kizárjanak. Ezért indultam rosszul, de nem estem pánikba, csak gyorsítottam.”

Akárcsak hétfőn férfi súlylökésben, a férfi távolugrásban is fordulatot hozott az utolsó sorozat. Ezúttal a harmadik helyen álló brit Greg Rutherford lepte meg az előtte álló Olekszij Lukasevicset. Utolsó kísérletére 813 centimétert ugrott, egyetlen centivel előzte meg ukrán ellenfelét. A győzelmet magabiztos versenyzéssel, 820 centiméteres legjobb eredménnyel az olasz Andrew Howe szerezte meg. Óriási hajrában dőlt el a férfi 10 000 méter aranyának a sorsa, s meglepetésre Jan Fitschen (28:10.94) nyakába került. A német futó majdnem tíz másodperccel javította meg legjobbját, s az utolsó kétszázon mint egy gép, úgy húzott el az esélyesebb spanyolok mellett. Tatjana Liszenkót senki sem tudta meglepni. A kalapácsvetés világcsúcstartója az első sorozattól kezdve vezetett, 76.67 méterrel lett Európa-bajnok.

Kedden három versenyzőnk lépett pályára. Petráhn Barbara a 400 méter előfutamából 52.30 másodperccel továbbjutott, a magasugró Győrffy Dóra (187) és a hármasugró Ajkler Zita (12.42) azonban kiesett.

19. EURÓPA-BAJNOKSÁG, GÖTEBORG
Férfiak. 100 m (+1.3). Európa-bajnok: Francis Obikwelu (Portugália) 9.99, 2. Andrej Jepisin (Oroszország) 10.10, 3. Matic Osovnikar (Szlovénia) 10.14. 10 000 m. Európa-bajnok: Jan Fitschen (Németország) 28:10.94, 2. José Manuel Martínez (Spanyolország) 28:12.06, 3. Juan Carlos de la Ossa (Spanyolország) 28:13.73. Távol. Európa-bajnok: Andrew Howe (Olaszország) 820 (+0.9), 2. Greg Rutherford (Nagy-Britannia) 813 (+1.0), 3. Olekszij Lukasevics (Ukrajna) 812 (+1.5). 20 km gyaloglás. Európa-bajnok: Francisco Fernández (Spanyolország) 1:19:09, 2. Valerij Borsin (Oroszország) 1:20:00, 3. Joao Vieira (Portugália) 1:20:09. Nők. Kalapács. Európa-bajnok: Tatjana Liszenko (Oroszország) 76.67, 2. Gulfija Hanafejeva (Oroszország) 74.50, 3. Kamila Skolimowska (Lengyelország) 72.58. Hétpróba. Európa-bajnok: Carolina Klüft (Svédország) 6740 (13.35, 189, 14.56, 23.86, 665, 46.94, 2:14.95), 2. Karin Ruckstuhl (Hollandia) 6423 (13.17, 183, 13.25, 24.22, 651, 39.54, 2:11.97), 3. Lilli Schwarzkopf (Németország) 6420 (13.65, 180, 14.05, 24.99, 618, 51.36, 2:11.85) ---- Minden idők legnagyobb gerelyhajítója valószínűleg sohasem lesz Európa-bajnok. Jan Zelezny három olimpián és három világbajnokságon diadalmaskodott, övé a szám világcsúcsa (98.48), többször (34) dobott 90 méter fölött az érvényben lévő gerellyel, mint valamennyi ellenfelei együttvéve (30), ám a kontinensbajnokságokon nem volt szerencséje. 1994-ben egy bronzérmet sikerült elcsípnie, a többi alkalommal vagy sérült volt, vagy nem jutott be a döntőbe. Talán ez az oka annak, hogy a júniusban 40. születésnapját ünneplő dobó még egyszer utoljára megpróbálja. Igaz, ezúttal nem ő az esélyes, de csodálatra méltó, hogy 86.07 méterrel még mindig hatodik az idei világranglistán.

„Egyáltalán nem vagyok ideges, kellemes érzésekkel várom az újabb kihívást – mondta a kontinensviadal előtt a csehek kiválósága – Nincs vesztenivalóm, és bizonyíthatom, hogy még mindig állom a versenyt a fiatalokkal. Semmiféle nyomás sincs rajtam, hiszen bejelentettem, hogy ez az utolsó idényem, bármekkorát is dobok. A két hete Stockholmban elért 85.08 méterem azt mutatja, hogy változatlanul jó a formám, és biztos vagyok benne, hogy nagyobbat is dobhatok. Persze nem akkorát, mint tíz évvel ezelőtt.”

Zelezny 1996-ban érte el 98.48 méteres világrekordját, amelyet ellenfelei megközelíteni sem tudtak, az öt leghosszabb dobás az övé. Az örök világranglista második helyén álló finn Aki Parviainen 93.09 méterig jutott. A dobólegendát Göteborghoz szép emlékek fűzik, 1995-ben második világbajnoki aranyát az Ullevi-stadionban nyerte.
„Jó érzéssel gondolok az akkori világbajnokságra, hiszen életem egyik legkönnyebb győzelmét arattam. De előfordult olyan is, hogy annak ellenére lettem első, hogy nem én voltam a favorit. Például Sydneyben. Ezúttal megint nem vagyok esélyes, a finn Tero Pitkämäkinek és norvég Andreas Thorkildsennek áll a verseny. Én egy éremmel is nagyon elégedett lennék. Persze a testemnek a selejtező és a döntő között egy hét pihenőre lenne szüksége, ám ennyi időm nincs. Megpróbálom valahogy túlélni a pihenőnapot.”

Zelezny az idén csupán három viadalon indult. A dohai (86.07) és az ostravai (83.52) gálát követően éppen a 40. születésnapján (június 16.) kisebb sérülést szenvedett. Több versenyét kénytelen volt lemondani, s az Eb előtt már csak Stockholmban indult. Hétfőn Göteborgban 80.60 méterrel, nyolcadikként került a szerdai döntőbe. ---- Ottey világrekordja
Bejutott a 100 méteres síkfutás elődöntőjébe Merlene Ottey. A jamaicai születésű, de négy éve szlovén színekben versenyző vágtázó 46 évesen 11.41 másodpercet ért el, ami természetesen korosztályos világrekord. Az Európa-bajnokság legidősebb résztvevőjével egy futamban rajtolt a 15 éves máltai Diane Borg, ám míg Ottey harmadikként ért célba, az ifjú reménység 12.42-vel utolsó lett.

Törölték a nagy dobást
Megóvták a britek a hétpróbázó Natalja Dob- rinszka súlylökésben elért 16.23 méteres eredményét. Az ukrán a második kísérletét bekötött ujjakkal hajtotta végre, amit a szabályok tiltanak. A zsűri helyt adott az óvásnak, így Dobrinszka érvényes eredménye 14.22 méter.

Részvételi rekord
Minden eddiginél több ország (48) és több versenyző (1370) vesz részt az Eb-n. A legnagyobb csapattal, 118 atlétával az oroszok érkeztek, a németek 90, a spanyolok 87, a franciák és a britek 85-85, az olaszok 83 sportolót indítanak. A két új tagország közül a szerbek 11, a montenegróiak két sportolót neveztek.