Földi Imre lett a tizenkettedik

SZABÓ GÁBORSZABÓ GÁBOR
Vágólapra másolva!
2007.02.01. 01:53
Címkék
Az olimpiai bajnok súlyemelő, Földi Imre 2004-ben hajszállal maradt le arról, hogy a nemzet sportolójává válaszszák. Ezúttal nem kellett szomorkodnia, a november végén elhunyt Puskás Ferenc helyét ő foglalhatja el az illusztris, 12 tagú társaságban.
Földi Imre jó néhány emlékezetes gyakorlattal örvendeztette meg a közönséget hosszú pályafutása során
Földi Imre jó néhány emlékezetes gyakorlattal örvendeztette meg a közönséget hosszú pályafutása során
MTI
Földi Imre jó néhány emlékezetes gyakorlattal örvendeztette meg a közönséget hosszú pályafutása során
Földi Imre jó néhány emlékezetes gyakorlattal örvendeztette meg a közönséget hosszú pályafutása során
Földi Imre jó néhány emlékezetes gyakorlattal örvendeztette meg a közönséget hosszú pályafutása során
MTI
Földi Imre jó néhány emlékezetes gyakorlattal örvendeztette meg a közönséget hosszú pályafutása során

A 2004. évi sporttörvény értelmében a kormány a Nemzet Sportolója-címet és az ezzel járó havi nettó 500 ezer forintos életjáradékot a magyar sport tizenkét, 60 évnél idősebb, kimagasló eredményt elért sportolójának adományozhatja. Fontos kritérium továbbá, hogy a jeles személyiség aktív sportpályafutását követően is kimagasló szerepet töltsön be a magyar sportéletben. A novemberben elhunyt Puskás Ferenc megüresedett helyének betöltésére tizenhét ajánlás érkezett, végül a sportszövetségekkel és -egyesületekkel, valamint a szakújságírókkal történő egyeztetés után hét jelölt közül a nemzet sportolói választották ki Földi Imrét. Utolsó lépésként szerdán a kormány elfogadta a sportpolitikáért felelős önkormányzati és területfejlesztési miniszter javaslatát, hogy Földi Imre súlyemelő kapja meg a nemzet sportolója címet.

Földi Imre

Született: 1938. május 8., Kecskemét
Súlycsoportja: 56 és 60 kg
Kiemelkedő eredményei összetettben: 1x olimpiai bajnok (1972), 2x olimpiai második (1964, 1968); 2x világbajnok (1965, 1972), 6x vb-2. (1961, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970), 2x vb-3. (1959, 1963); 5x Európa-bajnok (1962, 1963, 1968, 1970, 1971); 14x magyar bajnok. Nyomásban: 3x világbajnok, 1x vb-2.; 3x Európa-bajnok. Szakításban: 1x vb-2., 1x vb-3.; 1x Európa-bajnok, 2x Eb-2. Lökésben: 1x világbajnok, 1x vb-2., 1x vb-3; 1x Európa-bajnok, 1x Eb-2. Magyar Örökség-díj (1998); az évszázad súlyemelője (2005)
1980-ig az olimpia egyben világbajnokság is volt, az olimpiákon csak öszszetettben hirdettek és hirdetnek végeredményt.
Most is csak 58 kilót nyom

A telefon folyamatosan foglaltat jelzett, majd sokadik próbálkozásra végre kicsengett, és München olimpiai aranyérmese, Földi Imre vette fel a kagylót.

„Még most, telefonálás közben is kattognak körülöttem a fényképezőgépek – mondta hallhatóan boldogan Földi Imre. – Nem vagyok ehhez hozzászokva, hirtelenjében világsztárnak érzem magam. Három évvel ezelőtt csalódtam, hiszen éppen csak kimaradtam a nemzet sportolói közül, most viszont reménykedtem, sőt számítottam rá, hogy én leszek a kiválasztott. Nagyon nagy boldogság ez számomra, egyúttal a leghatásosabb gyógyszer, hiszen nem egészen két hete műtöttek lágyéksérvvel. De bírom a gyűrődést, egyre jobban érzem magam.”

Földi Imre többnyire az 56 kilósok között versenyzett, pályafutása vége felé pedig a 60 kilósok mezőnyben mozgatta meg a mázsákat. Most is remekül tartja magát, 58 kilót nyom a mérlegen.

Nem hittek a szemüknek

A Kecskemétről tizenévesen vájártanulónak Tatabányára kerülő sportember, alig túllépve huszadik életévét, munkahelyén fitogtatta erejét.

„1959-ben a központi műhelyben dolgoztam, és egy alkalommal hatalmas, százharminc kilós tárgyat szállítottak teherautóval a csarnokba. A munkások nehezen tudták megmozgatni, mire valaki szólt, hogy emeljem már le az esztergapadra. Megragadtam és átemeltem, mire többen valóban nem hittek a szemüknek. Mit tegyek, erős voltam!” – emlékezett nem is olyan régen.
„Mindig hatvanhárom kilóról kellett lefogynom, s ehhez kapcsolódik az egyik legkellemetlenebb élményem is. A kubai világbajnokságon a megerőltető fogyasztás miatt elkapott a görcs, valósággal fetrengtem a földön, és az első gyakorlatom után fel kellett adnom a versenyt. Aztán például hatvannégyben Tokióban a szovjet Vahonyin az utolsó kísérletével előzött meg, teljesen szabálytalan gyakorlattal. Vagy ott van Mexikó, ahol 367 és fél kilós világcsúccsal fejeztem be a versenyt, de utánam az iráni Nassziri beállította a rekordot, és alacsonyabb testsúlyával nyert.”

Ezek a rossz emlékek, holott most inkább örvendeni kell, amit elsősorban 1972-ben, a müncheni ötkarikás játékokon tehetett meg aranyéremmel a nyakában Földi Imre. Gondolják el, megannyi csalódást okozó ezüstérem után, 34 esztendősen váltak valóra az álmai! 377.5 kilót teljesített, és az öltöző kijáratából figyelte a szovjet Csetyin és az iráni Nassziri hátralévő lökésgyakorlatait. Hiába erőlködtek a riválisok, a kis magyart ezúttal nem tudták befogni.

Csilla lánya szárnyal

Földi Imre lánya, Csilla legalább anynyira örült, mint az édesapja.

„Napok óta nem tudtam sem enni, sem inni az izgalomtól, fájt a fejem, rosszul viseltem a bizonytalanságot. Most viszont szárnyalok, nagyon örülök apu sikerének. Ha valaki, hát ő nagyon, de nagyon megérdemelte. Érdekes, ő nem idegeskedett, legalábbis nem látszott rajta, sőt ki is mondta, hogy ő fog nyerni. A hétvégén nagy családi ünnepet rendezünk, ma este pedig a barátokkal lesz pezsgőbontás” – nyilatkozta az MTI-nek.
Varjú Vilmos a vállán vitte a dobogóig

Hogy mennyire szerették sportolótársai a mindig mosolygós, szerény, a sok megpróbáltatást keményen viselő Földi Imrét, az eredményhirdetés előtti pillanatok is igazolják: Varjú Vilmos, a tokiói bronzérmes, Európa-bajnok súlylökő a vállán cipelte a 149 centis miniembert a győzelmi dobogóig. Szegény Kozma István, a kétszeres olimpiai bajnok birkózóóriás mindig zrikálta Földit, hogy nem tud olimpiát nyerni, amikor meg végre pótolta a hiányt, a súlyemelők közt egyedülálló módon öt olimpián szereplő Földi, Pici már nem élt.

Érdekesség, hogy München után már nem szerepelt a fogásnemek között a nyomás, amely a magyar minidaru legerősebb száma volt, de 38 évesen így is elindult a montreali olimpián – és ötödik ötkarikás fellépése remek ötödik helyet eredményezett. Versenyzői pályafutása után, a női súlyemelés hajnalán (a nyolcvanas évek végétől) lányát, Csillát készítette fel, aki ötször hallgathatta a Himnuszt az Európa-bajnokságok összetett versenyének eredményhirdetése közben.

A nemzet sportolója-cím birtokosai

Albert Flórián labdarúgó, Balczó András öttusázó, Bíróné Keleti Ágnes tornász, Gyarmati Dezső vízilabdázó, Hammerl László sportlövő, Kulcsár Győző párbajtőröző, Polyák Imre birkózó, Portisch Lajos sakkozó, Székely Éva úszó, Weltner Györgyné Ivánkay Mária fogyatékos asztaliteniszező, Zsivótzky Gyula kalapácsvető, Földi Imre súlyemelő
Máig hű maradt Tatabányához

Sokan Tatabányával azonosítják Földi Imrét, nem véletlenül. Kecskemétről érkezett vájártanulónak a bányászvárosba, és hamarosan az 1953-ban megalakuló súlyemelő-szakosztály büszkeségévé nőtte ki magát. Máig hű maradt Tatabányához, ahol a Szent Borbála Kórházban feküdt műtőasztalra 12 nappal az örömteli értesítés előtt. (Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Lamperth Mónika miniszter asszony személyesen hívta fel a nemzet sportolóját.) Az elmúlt években két gerincoperáción esett át, sőt szívinfarktus miatt is végeztek beavatkozást a szívkoszorúerén. Ám Földi Imre kedélyén mit sem változtattak a sebészkések – hol van ez az olimpiák megpróbáltatásaitól!?
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik