Las Vegas, végállomás

SINKOVICS GÁBORSINKOVICS GÁBOR
Vágólapra másolva!
2007.05.27. 00:45
Címkék
Visnyei Gyula neve aligha ismert az ifjú magyar futballszurkolók előtt. Nem volt sokszoros válogatott, nem rúgott gólt a Bayern Münchennek, és nem az ő nevével volt tele a magyar sajtó. Pedig történetünk főhőse különleges életpályát járt be, életéből izgalmas regény és mozifilm készülhetne. Az 57 esztendős Visnyei Gyula Amerikában él, túl van két házasságon, hat, az Államokban begyűjtött bajnoki címen, megszámlálhatatlanul sok gálameccsen. Igazi futballsztár volt a tengerentúlon, nevét a legnagyobb csillagokkal együtt emlegették.

Elég volt a népszerűséghez futballozni, technikásan, trükkökkel színesítve, a közönséget szórakoztatva. A labda játszotta a főszerepet, és azzal Visnyei Gyula csuda dolgokat művelt, még Pelé és Franz Beckenbauer is sokat mesélhetne róla. Történetünk főhőse gyerekfejjel vágott neki a világnak, maga sem gondolta volna, hogy a Vasas-ifiből elindulva egyszer majd, sok-sok év múltán egy budapesti körúti presszóban elérzékenyül mesélve a pályafutásáról, az életéről.

Idehaza kevesen ismerik, de akik már hallottak Visnyei Gyuláról, már-már legendaként emlegetik. Ha itthon marad, alighanem sokszoros válogatott lesz, és talán bajnoki címeket szerez a Vasassal, ehelyett az amerikai álomról mesélhet most.

Angyalföldi nevelés vagyok, és a piros-kék színek manapság is sokat jelentenek nekem – mondta Visnyei Gyula, aki futballista-pályafutása befejeztével Julie Veee néven Amerikában a művészvilág felé fordult, fest, kisplasztikákat készít. – Jól mondja, ha itthon maradok, talán aranyérmet szerzek a Vasassal, mert akkoriban remek játékosokkal edzhettem a Fáy utcában. Sőt talán meghívnak a válogatottba is, de a sors másként akarta. Régi történet ez, 1969 júliusában az olaszországi Viareggióban túráztunk, ott volt a keretben egyik legjobb barátom, Antal Péter, aki most is a Vasast szolgálja. Tizennyolc évesek voltunk, izgága kamaszok, futballőrült gyerekek, telis-tele világmegváltó gondolatokkal.

Szóval, megszökött.

Nem kellett szöknöm, egyszerűen csatlakoztam az Amerikában élő nagybátyám ismerőséhez, aki gyakorlatilag értem jött Viareggióba. Mondta nekem: gyere velem, és szólj a többieknek is! Én azonnal kapva kaptam a lehetőségen, ám hiába mondtam a csapattársaimnak, hogy tartsanak velem, meg se álljunk Amerikáig, mindenki hazatért. Engem akkor már nem lehetett megállítani, Rómában táborba kerültem, és nem volt bennem félelem.

A legenda szerint Puskás Ferenc is segítette a vándorútján.

Öcsi bácsi csodálatos ember volt, én pedig rafinált gyerek. Abban a római táborban annyit meséltem a magyar futballról és persze Puskás Ferencről, hogy a végén elhitték, személyes kapcsolatban vagyok vele. Ő akkor épp Madridban élt, és valaki csodák csodájára felhívta telefonon, majd a készüléket a kezembe nyomta. Néhány pillanatig megszólalni sem tudtam, majd azt mondtam: „Csókolom, Öcsi bácsi, Visnyei Gyuszi vagyok a Vasasból, tessék nekem segíteni…” És Puskás, a nagy Puskás Ferenc nem küldött el a fenébe, nem kérdezte, mit képzelek magamról, hanem biztatott, ha bármi gondom van, hívjam, itt a szám, mindenben támogat. Így indult az új életem. Nem sokkal később már Amerikában voltam.

Ahol aztán dolgozhatott kifulladásig.

Így van. Több mesterember is felfedezte bennem a tehetséget, alkalmaztak kőművesnek, ács-állványozónak, mosogatófiúnak és persze futballistának. Sőt egy ideig éltem a híres Manson családnál is.

Róluk beszélt Woody Allen az Annie Hall című filmben mint szadista gyilkosokról?

Pontosan. Kedves emberek voltak Mansonék, később aztán valóban elkezdték a gyilkolászást. Tele volt velük az amerikai sajtó. De én akkor már a futballra koncentráltam, sőt játéklehetőség kedvéért visszatértem Európába, próbálkoztam Hollandiában, majd Franciaországban a Rennes-nél, ahol úgy írattak alá velem négyéves szerződést, hogy nem is tudtam róla. Eszemben sem volt maradni, így a FIFA eltiltott, és akkor azt gondoltam, kész, vége a pályafutásomnak. Ezerkilencszázhetvenötben újra a betonkeverő mellett találtam magam, lapáttal a kézben, kőművesként. Aztán egyszer csak sztár lettem.

Helyben vagyunk: számtalan történetet hallani az amerikai nagy- és kispályás bajnokságban elért sikereiről. Olyan világsztárokkal futballozhatott, akik társaságával magyar játékos aligha büszkélkedhet.

– Már a kezdés szédületes volt. A Los Angeles szerződtetett, ott futballozott például George Best. Akkor már megszűnt Amerikában az úgynevezett vad liga, amely a FIFA-n kívül működött. Fellendülőben volt a sportág, és egyre több sztár igazolt az Államokba, én később már San Joséban szerepeltem, majd még tovább léptem, a San Diegóhoz. Bajnoki találkozókon rendszeresen játszottam Pelé, Franz Beckenbauer, Bobby Moore és Carlos Alberto ellen. Sőt nemcsak ellenfelek voltunk, hanem az úgynevezett All Star-találkozókon együtt szerepeltünk. Egyre több néző volt kíváncsi az európai futballra, és én a legjobbak, s nem utolsósorban a legjobban fizetettek közé tornáztam fel magam.

És ez még semmi, a kispályán valóságos király lett.

– Jól ment a teremben, az biztos. Nagymenő lettem. Élveztem minden pillanatát a kispályás focinak, a szurkolók megőrültek a gyors, sokgólos, látványos játékért. Itthon bizonyára sokan emlékeznek rá, hogy akkoriban több magyar futballista is megfordult az Államokban. Törőcsik Andrásra tisztán emlékszem. Láttam, ahogy a labdához nyúl, figyeltem világklasszis megmozdulásait, próbáltam segíteni neki, de amikor idejött, nem volt túl jó edzettségi állapotban. Aztán megfordult itt a fradista Juhász István, az újpesti Fazekas László. A pályafutásomat harmincnyolc évesen fejeztem be, egy Las Vegas-i búcsúmeccsel. Azóta már nemcsak a sport-, hanem a művészvilágban is otthonosan mozgok.

Ha jól tudom, most a futball miatt érkezett Magyarországra.

Az a tervem, hogy idehozok tizennyolc éves, tehetséges amerikai fiúkat, hogy magyar klubokban futballozzanak. Azt gondolom, ők is segíthetnek a magyar labdarúgáson, mert amit itthon látok, az borzasztó. Rendkívül képzetlenek a játékosok, ez már nem az a futball, amelyet én ifjú fejjel, kalandvágytól hajtva itthagytam.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik