Felgyorsult az élet. Csank János is mesélhetne róla, hiszen aki szerdán még Diósgyőrben, csütörtökön pedig már a fővárosban vezényel edzést, annak nincs ideje nosztalgiázni. A sikeres szakembernek lenne mire emlékeznie, hiszen 2001 nyarán bajnoki címet ünnepelt a Ferencvárossal, hogy aztán fél év múlva az új tulajdonos, Várszegi Gábor menet közben szerződést bontson vele. Csakhogy most nem a hat évvel ezelőtti események járnak a fejében, hiszen olyan feladatra vállalkozott, amely manapság az egyik legnagyobb kihívás Magyarországon, és rengeteg veszéllyel jár.
Otthagyni a biztosat a bizonytalanért.
Többek között ez is volt a tétje a szerdai megbeszélésnek. Mert Csank János délelőtt még kemény, pörgős edzést vezényelt a diósgyőrieknek, hogy nem sokkal később tárgyalóasztalhoz üljön a ferencvárosi vezetőkkel. Érvek és ellenérvek hangzottak el, majd kezet fogtak egymással, és az edzőjelölt elköszönt. Válasz nélkül...
„Ez már a kabalámmá vált –
mondta Csank János. – Ha leülök valakivel tárgyalni, még kérek egy rövidke haladékot, olykor tíz-húsz percet, és rendszerint az autómból, telefonon adom meg a végleges választ. Így tettem most is. Persze amikor felálltam az asztaltól, már tudtam, hogy elfogadom a Ferencváros ajánlatát. Most megkérdezhetné, hogy mi döntött, mivel győztek meg, amire azt válaszolnám, hogy a kalandvágy. A Fradit irányítani itthon még ilyen bizonytalan körülmények között is megtiszteltetés. Nem a pénz győzött meg, ezt őszintén mondom. Kicsit zavar, hogy félbe kell hagynom az elkezdett munkát Diósgyőrben, kemény év van mögöttünk, de nincs mese, ugyanezt kell csinálnom az Üllői úton is. Fogalmam sincs, milyen játékoskerettel dolgozom majd, jelen pillanatban azt sem tudom, ki lesz a segítő. Csupán egyvalamiben vagyok biztos: fel kell jutnunk az első osztályba. Nem érdekel, hogy annak idején elküldtek innen, s Várszegi Gábor belevette a szerződésembe, ha nem dobogós helyen áll a csapat, egy fillér nélkül kirúghat. Így is tett, okos húzás volt, de ez már a múlt. S hogy milyen lesz a jövő? Nézze, természetesen garanciát nem adhattak a vezetők, de amit felvázoltak a Ferencváros jövőjéről, az több mint biztató. A legpesszimistább variáció szerint is decemberig kitart a pénz.”
Nem elhanyagolandó kérdés, hogy Csank János milyen feltételekkel ment a Fradihoz, azaz a Ferencváros mennyit fizetett érte a Diósgyőrnek.
Sallói István, a DVTK ügyvezetője meglepő kijelentést tett, állítása szerint nem több tízmillió forint fejében mondtak le az edzőről.
„Korrekt tárgyaláson vagyunk túl – fogalmazott Sallói
István. – Nem pénzről van szó.
Gesztust gyakoroltunk a Ferencvárosnak, amikor elengedtük az ország legjobb edzőjét, ám hosszú távon a diósgyőri futball rengeteget kamatoztathat a kapcsolatból, hiszen a Ferencváros hamarosan újra biztos anyagi lábakon állhat. Most nemcsak Csank Jánost engedtük el, hanem a hozzánk érkező nyolc afrikai futballistából négy kameruni játékost is.”
És hogy mi állhat a gesztus hátterében?
A Diósgyőr egyik szponzora építőipari cég, és aligha lenne meglepetés, ha a két klub között zajló háttértárgyalások eredményeként jelentős feladatot vállalna a majdani Üllői úti építkezésekből.