Action Images
A pekingi olimpia egyik szimbóluma a Nemzeti Stadion, más néven a „madárfészek”
Action Images
A pekingi olimpia egyik szimbóluma a Nemzeti Stadion, más néven a „madárfészek”
A hivatalos tájékoztatás szerint ezek a polgárok önként hagyták el otthonukat, és kompenzálták az őket érő anyagi kárt.
Ezzel szemben jogvédők korábban azt állították, hogy több százezer embert egyszerűen kitelepítettek. Kínát emberi jogi szempontból továbbra is számos kritika éri, hiszen az országban a liberális gazdaságpolitika mellett továbbra is kommunista egypártrendszer van.
A genfi székhelyű jogvédő szervezet, a COHRE (Centre on Housing Rights and Evictions) tavaly állította azt, hogy másfél millió pekingit költöztettek ki az otthonából, és az akció során gyakori volt a kényszerintézkedés, kártérítést pedig alig fizettek a kilakoltatottaknak.
„A pekingi olimpiai építkezések összesen 14 901 embert és 6 307 háztartást érintettek” – jelentette ki Zsang Dzsia-ming, a pekingi építésügyi tanács igazgató-helyettese a kosárlabdatorna helyszínén tartott sajtótájékoztatón.
„A átköltöztetési akciókat az érintettek is támogatták, minden háztartás szerződést írt alá, és önként költözött el. Senkit nem kényszerítettünk arra, hogy elhagyja az otthonát” – tette hozzá.
Pekingben egyelőre még egyetlen új olimpiai helyszín sem készült el teljesen a 31-ből, a futurisztikus Nemzeti Stadion átadását március végére tervezik.