Elköszönt a zselés hajú

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2008.05.04. 00:44
Címkék
Pat Riley április 25-én bejelentette lemondását a Miami Heat vezetőedzői posztjáról. Hogy ez egyenértékű-e a visszavonulással, most még erősen véleményes – tekintve hogy eddig három csapatnál négy alkalommal „vonult vissza”. Mindenesetre 63 évesen már hivatalosan is elérte a nyugdíjkorhatárt. Ha a zselézett hajú Riley nem ül le többé a kispadra, az NBA történetének egyik legizgalmasabb, egyszersmind legellentmondásosabb edzői karrierjének végére kerül pont.

„Amikor csaknem harminc éve az edzői pályát választottam, megígértem magamnak, de még inkább a sportágnak, hogy csak addig folytatom, amíg minden mást alá tudok rendelni az edzősködésnek. Az első huszonöt évben nem volt gond, az utolsó ötben viszont egyre inkább konfliktusba keveredtem önmagammal. Ma pedig egészen biztosan tudom, hogy ezt nem akarom már tovább csinálni. A sportágat nem szándékozom elhagyni, továbbra is részt akarok venni a csapat – a Miami Heat – építésében, abban, hogy újra a régi, 2006-os fényében csillogjon a franchise, de meggyőződésem, hogy azzal szolgálom leginkább az ügyet, ha átadom a vezetőedzői posztot valaki másnak.”

Pat Riley bejelentése igazából senkit sem lepett meg. Az NBA most befejeződő alapszakaszában 15/67-es mérleggel a liga messze leggyengébb csapatává züllesztette a 2006-os bajnok Miami Heatet, korábban csupán az 1998-as Chicago Bulls vált ilyen rövid idő alatt éllovasból sereghajtóvá…

A csapat valójában már április 16. óta tudott a mester döntéséről. Akkor, a szezon utolsó hazai meccse előtt Riley egy példabeszéddel hozakodott elő a Forrest Gump című filmből merítve az ihletet. „Forrest elkezd futni, csak fut, fut, s egy idő után tömegek futnak vele. Aztán hirtelen megáll. Elfáradt. És csak annyit mond: futásomat befejeztem…”

Huszonhatodik – egyelőre utolsó – NBA-idénye inkább volt vesszőfutás… Még akkor is, ha azt a bizonyos utolsó, Atlanta Hawks elleni mérkőzést megnyerte a Heat. Ez volt a csapat tizenötödik győzelme az idényben, – 67 vereség mellett…

Persze Rileyre – vagy „Rilesre”, ahogy az örök barát, Magic Johnson (Rileynek csak „Buck”) szólította – nem mint lúzerre emlékszünk. Akik nem az idén láttak először kosárlabdameccset, azok tudják: a sportág történetének alighanem legparádésabb csapata volt az övé negyed évszázaddal ezelőtt.

Riley, az akkor 36 éves fiatalember 1981 novemberében vette át a Los Angeles Lakers vezetőedzői posztját Paul Westheadtől 11 meccs után. Ezzel olyan, kilencéves sikersorozat vette kezdetét, melyben négyszer nyert bajnokságot a csapat, és ötször lépte túl a hatvan győzelmet az alapszakaszban. Persze Riley nem kutyaütőket vett át Westheadtől: Kareem Abdul-Jabbar, Jamaal Wilkes, Magic Johnson, Norm Nixon, Mitch Kupchak, Michael Cooper, Bob McAdoo, Kurt Rambis. Megannyi legendás név, akik közül még 1990-ben, Riley utolsó Los Angeles-i évében is ott voltak ketten: Magic és Cooper. Közben pedig zsenik sokaságát szerződtette a nagy csapatépítő: James Worthy, Byron Scott, A. C. Green, Orlando Woolridge, Mychal Thompson, Vlade Divac.

A csapat játékstílusát az 1979-es Bob Fosse-film (Mindhalálig zene – All that jazz) kultikussá vált Roy Scheider-bemondása („It’s showtime, folks!”) nyomán Showtime Basketballnak nevezték – nem alaptalanul. Amikor Magic elindította a gyors lerohanást, és a szárnyakon a kosártörténelem legjobb befejezői, Byron Scott és James Worthy várták a „no look passt”, vagyis azt, hogy az ördöngös irányító balra nézzen, és jobbra adja a gólpasszt, illetve fordítva, már félúton talpra emelkedett az inglewoodi Forum 17 505 nézője (mindig garantálva volt a telt ház…). S ha nem ők zsákoltak, akkor jött a 218 centis „trailer”, a támadást követő biztosító bizonyos Kareem vagy a liga vasembere, A. C. Green, aki 1192 NBA-mérkőzést játszott megszakítás nélkül – többet, mint bárki más. A csodacsapat sikert sikerre halmozott: bajnoki cím 1982ben, 1985-ben, 1987-ben és 1988-ban, s 1989-ben is simán diadalmaskodott volna, ha a Detroit Pistons elleni döntő első meccse előtt nem dől ki Scott, a második derekán pedig Magic – a komplett hátvédpár. Azért az 1987-ben és 1988ban végrehajtott duplázás – ilyesmire korábban húsz évig nem volt példa – mégiscsak bekerül az annalesekbe, miként az is, hogy az 1987-es győzelmi parádén Riley fél Los Angeles füle hallatára megígérte, hogy a következő évben is győznek.

S győztek. Ám az újabb diadalmenet előtt Magic félrevonta mesterét, és csak annyit sziszegett a fülébe: „Ha most is megígérsz valamit, ledugom az öklömet a torkodon…”

Riley csendben maradt, de kitalálta, sőt le is védte a háromszori ismétlés, a „three-peat” fogalmát, amit – pechjére – néhány évvel később a Chicago Bulls valósított meg. Kétszer is…

A szakember 1990-ben elhagyta az Angyalok Városát, és New Yorkba szerződött. A Knickset 1994-ben döntőig vitte, de ott 4–3-ra alulmaradt a Hakeem Olajuwon vezérelte Houston Rocketsszel szemben. Majd 1995-ben a Miami Heat következett, eleinte nem sok sikerrel. A 2003-as szezonkezdet előtt Riley le is mondott vezetőedzői tisztségéről – „csak” elnök maradt –, hogy aztán 2005. december 12-én újra aktivizálja magát. Máig él a gyanú, hogy valójában elmozdította Jeff van Gundyt, látva, hogy Shaquille O’Neallel, Dwyane Wade-del, Gary Paytonnal, Antoine Walkerrel, Jason Williamsszel jó az esély valami nagyot alkotni.

Nagyot is alkotott: a csapatot bevitte a döntőbe az örök mumus Detroit Pistons legyőzésével, majd ott az első két meccs elvesztése után 4–2-re leverték a Dallast megszerezvén a franchise első és Riley ötödik bajnoki címét.

Most úgy tűnik: az utolsót…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik