70. perc: Xavi felnézett, és jobbról, a térfél közepéről káprázatos labdát kanyarított középre. Messi levált Ferdinandról, majd felugorva ívelt fejest küldött a kapu bal oldalába.
Ez volt az a pillanat, amikor végleg eldőlt, hogy a Barcelona a csapatsiker mellett a három legfontosabb egyéni kategória elsőségét is megszerzi. A kanadai táblázatot megnyerő (9 gól, 5 gólpassz) Lionel Messi gólkirályi címe addig is „érett”, hiszen a döntőben játszó üldözői közül Thierry Henry állt hozzá a legközelebb, de neki is három gól volt a lemaradása. Az előkészítőknél viszont még tülekedtek az első helyért, elvégre Xavi és Franck Ribéry (Bayern München) hat-hat asszisztnál tartott, és még az ötnél járó Messi is befoghatta volna őket. Holtverseny helyett azonban egyeduralom jött: Xavi megnyerte a gólpasszadók versenyét, egyszersmind megkapta a mezőny legjobbját megillető elismerést. Egy évvel az Európa-bajnokság legjobb játékosának ítélt díj után a második kiemelt egyéni jutalmát!
„Xavi volt a ragyogó barcelonai középpályássor ékköve – mondta Roy Hodgson, az UEFA technikai elemzőcsoportjának (TSG) tagja. – Ő volt a motor, ő diktálta a tempót, és tartotta kézben a meccset. A jól kezdő United nem tudott felnőni az ő szintjéhez. Ha a Manchester nyomást próbált gyakorolni rá, a Barcelona a Xavi által dirigált egyérintős futballal gyorsan kiszabadult.”
Pedig a karmester nem csinált mást a döntőben, csak amit az évad fontos meccsein is: ipari mennyiségűt futott, és kiválóan passzolt. Jellemző a fontosságára, hogy a három sorozat három legfontosabb mérkőzésén gólpasszt jegyzett. A BL-döntőben ugyebár egyet, akárcsak a Király-kupa fináléjában (a Bilbaónak gólt is lőtt), míg a Real Madrid elleni, a Primera División első helyét gyakorlatilag eldöntő ütközetben négyet! Messi volt a kedvenc célpontja három labdával, míg Carles Puyol, Thierry Henry és Bojan Krkic egy-egy alkalommal profitált az irányító átadásából.
De ez tényleg csak a csúcs, mert Xavi valóban pazar idényt futott. (Egyelőre nem zárt, hiszen a Barcára még vár egy bajnoki is, a Deportivo La Coruna ellen, de hogy azt mennyire veszi komolyan, a Mallorca elleni 1–2, illetve az Osasunával szembeni 0–1 fényében nehéz megjósolni.) Minden tétmérkőzést figyelembe véve 11 gólig jutott, emellett adott 29 gólpasszt is (a statisztikák különbözőek, ezért adódhatnak eltérések). Összesen 40 találatban volt benne – a Barca össztermése 157, azaz minden negyedik Barcelona-gólhoz Xavinak közvetlenül is köze volt.
„Mindig mondtam, milyen csodálatos időket élünk a srácokkal – jelentette ki Xavi. – Azt viszont nem tudom megállapítani, hol a helyünk a futballtörténelemben. Ezt nem nekem kell megítélnem. De már az is megtisztelő, hogy ilyenekről vitatkoznak velünk kapcsolatban. Nem tudom, miénk-e a legjobb csapat, de hogy történelmi tettet hajtottunk végre a triplázással, az biztos.”