Fotó: Action Images (archív)
Európát a BL-győztes Manchester United képviseli majd a klubvilágbajnokságon
Fotó: Action Images (archív)
Európát a BL-győztes Manchester United képviseli majd a klubvilágbajnokságon
A PROGRAM
ÚT A HELYOSZTÓKIG December 11., Tokió, selejtező: Adelaide United (ausztrál)–Waitakere United (új-zélandi) 2–1 (Mullen 39., Dodd 83., ill. P. Seaman 34.) |
|
December 13., Tokió, 1. negyeddöntő: Pachuca (mexikói)–al-Ahli (egyiptomi) 4–2 – h. u. (Montes 47., Gimenez 73. és 110., Alvarez 98., ill. F. Pinto 28. - öngól, Flavio 45.) |
December 14., Tokió, 2. negyeddöntő: Gamba Oszaka–Adelaide United 1–0 (Endo 23.) |
December 17., Tokió, 1. elődöntő: LDU Quito–Pachuca 2–0 (Bieler 4., Bolanos 26.) |
December 18., Jokohama, 2. elődöntő: Manchester United–Gamba Oszaka |
Európát a Bajnokok Ligája-győztes
Manchester United képviseli a klubvilágbajnokságon, és ha minden a papírforma szerint alakul, a „vörös ördögök” a japán Gamba Oszakával mérkőzhetnek az elődöntőben.
Az idei résztvevők közül egyedül a Bajnokok Ligája 2008-as győztese mondhatta már magát hivatalosan is a világ legjobbjának – 1999-ben, a jogelőd Világkupa elhódításakor. Az 1878-ban alapított klub emellett nem mellékesen 17-szeres angol bajnok, háromszor nyert BEK-et, illetve BL-t (1968, 1999, 2008).
Persze a Manchester United egyelőre még nem a ma kezdődő klub vb-re koncentrál, a hét végén még bajnoki meccset játszik a Tottenham ellen, hiszen az európai és a dél-amerikai résztvevő számára a legjobb négy között kezdődik a torna.
A quitói
Liga Deportiva Universitaria az ecuadori futball legnagyobb sikerét aratta az idei Libertadores-kupa megnyerésével. Az 1930-ban egyetemisták és tanárok alapította LDU kilenc bajnoki címével negyedik országa örökranglistáján; elsőségei közül ötöt 1998 óta vívott ki.
A klub nem rendelkezik világhírű klasszisokkal, a Libertadores-kupa döntőjének 11-es-párbajában három lövést is hárító José Cavellos kapus vagy a gólerős Luis Bolanos és Claudio Bieler neve nem sokat mond az európai szurkolók számára. Ezért hatalmas meglepetés lenne, ha az ecuadoriak megtréfálnák a Manchester Unitedet. Persze nekik ehhez előbb a döntőig is el kellene jutniuk.
A CONCACAF-bajnokok Kupáját 2008-ban sorozatban másodszor elhódító
Pachuca (mexikói) a feljegyzések szerint Mexikó legrégibb futballcsapata (1901-ben alapították), ám csak a kilencvenes évek végétől tartozik hazája elitjéhez.
A 2003-ban létrehozott, bajnokságot még sosem nyerő
Adelaide United (ausztrál) elbukta az Ázsiai Bajnokok Ligája döntőjét, és csupán annak köszönheti a részvételi jogot, hogy legyőzője japán klub volt.
Óceániát a 2004-ben életre hívott új-zélandi
Waitakere United képviseli. A csapat hazájában először lett bajnok, de a klub-vb-n már tavaly is részt vett köszönhetően annak, hogy az Óceániai Bajnokok Ligáját már akkor is megnyerte.
Az
al-Ahli (egyiptomi) az afrikai kontinens legpatinásabb és 50 milliónál több szurkolója révén egyik legnépszerűbb klubja. Az indulás jogát az Afrikai Bajnokok Ligája megnyerésével harcolta ki. Hat ABL-címe éppúgy rekord, mint 33 egyiptomi bajnoki aranyérme. A kairói egyesületet 1907-ben alapították.
A japán
Gamba Oszaka eddig egy japán bajnoki címmel büszkélkedhet, részvétele mégsem értelmezhető a rendező országnak járó gesztusként, hiszen az idei Ázsiai BL-t veretlenül nyerte meg.
Infografika: NS
A klubvilágbajnokság számokban