Az angolok pályázata már a szavazás első körében kiesett, miután a 22 szavazó FIFA-elöljáró közül csak ketten voksoltak rá. Az oroszok a második körben megszerezték az abszolút többséget a spanyol-portugál és a belga-holland pályázattal szemben.
Wenger szerint a szavazásos rendszer elavult, a francia szerint ennél tudományosabb eljárással kellene eldönteni, ki adhat otthont négyévente a világ egyik legfontosabb sporteseményének, ahelyett, hogy a végrehajtó bizottság tagjai a szívükre hallgatva szavaznak.
„Szomorú vagyok, minden erőmmel azon voltam, hogy segítsek az angoloknak, akik rendkívüli szenvedélyt táplálnak a labdarúgás iránt – mondta az 1996 óta Londonban dolgozó Wenger. – A FIFA végrehajtó bizottságának tagjai el sem tudják képzelni, mit jelent ez a sport az embereknek, mit meg nem adtak volna azért, hogy itt legyen a vb. A pályázat készítői félelmetes munkát végeztek."
Ogura Dzsundzsi, a FIFA végrehajtó bizottságának japán tagja biztos benne, hogy elsősorban a szervezet korrupciós ügyei miatt nyomozó BBC és Sunday Times ártott az angolok pályázatának. „Az angoloké volt a legjobb prezentáció, de a brit sajtó hadjárata elbizonytalanította az embereket" – mondta Ogura. A Brit Labdarúgó-szövetség képviselői tisztában voltak a sajtóhadjárat veszélyeivel, kérték is a két médiumot, hogy csak a szavazás után hozzák nyilvánosságra kutatómunkáik eredményét. |
„Az a benyomásom a FIFA-ról, hogy középkori módszerrel járt el, az emberi tényezőket a technikai kritériumok elé helyezte – ecsetelte Wenger, majd elmondta, hogyan képzelné el a jövőben a döntés módszerét. – A legbiztosabb megoldás az lenne, ha mondjuk száz különböző szempontot más-más súllyal mérve osztályoznának, az eredményeket betöltenék egy számítógépbe, amely a legmagasabb összeggel záró pályázatot kidobva megadná a döntést."
Wenger egyébként gratulált az oroszoknak, akiknek a pályázatát szintén erősnek tartotta, de nevetségesnek tartja, hogy a jelentkezőknek még mindig előadásokat kell tartaniuk, és azt kell kérniük a szavazóktól, hogy bízzanak bennük.
Sir Alex Fergusont, a Manchester United menedzserét az sújtotta le, hogy Anglia csak két szavazatot kapott.
„Józanul gondolkodva úgy vélem, a legjobb pályázat kész stadionokat, kiváló infrastruktúrát, könnyen megoldható közlekedést és az ország labdarúgás iránti szenvedélyét foglalja magába. Anglia mindegyikben az élen járt, mégis csak két szavazatot kapott – mondta Ferguson. – Az a baj ezzel a szavazóbizottsággal, hogy az észérvek helyett néhány ember személyisége dönt."
Carlo Ancelotti, a Chelsea olasz menedzsere szerint Oroszország jó helyszín lesz, de megérti az angolok elkeseredettségét. A szigetországiakat azzal vigasztalja, hogy 2012-ben olimpiát rendezhetnek.
Az angol és az amerikai szövetség (utóbbi Katarral szemben maradt alul a 2022-es vb-pályázatával) vezetői jelezték, addig nem pályáznak, amíg a FIFA nem változtat a helyszínválasztás módszerén.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!