Sepp Blatter a TASZSZ orosz hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy a regionális szövetségek többségének vezetői azonban addig győzködték, míg rábírták a maradásra.
A 79 éves svájci sportvezető a terjedelmes interjúban úgy fogalmazott, hogy a FIFA jelenlegi válsága mögött a két legnagyobb „geopolitikai erő”, Oroszország és az Egyesült Államok konfliktusa húzódik meg.
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetséget (FIFA) érintő vesztegetési ügy vádlottjai közül utolsóként a brazil Jose Maria Marin is hozzájárult, hogy Svájc kiadja őt az Egyesült Államoknak. A svájci igazságügyi minisztérium szerdai közlése szerint a tavalyi világbajnokság szervezőbizottságának vezetőjét, a brazil A 83 éves Marint két nappal a tavaszi FIFA-kongresszus előtt, május 27-én tartóztatták le egy zürichi szállodában, mert azzal vádolják, hogy több millió dollár kenőpénzt fogadott el sportmarketing cégektől négy Copa America-tornával, illetve a brazíliai kupasorozattal kapcsolatban, és ezeket más tisztségviselőkkel is megosztotta. A május 27-én letartóztatott hét sportvezető közül ő az utolsó, akinek a kiadatásáról döntés született. Marin egyike annak a 14 labdarúgó-, illetve marketingvezetőnek, akik ellen vesztegetés és zsarolás miatt vádat emeltek a 150 millió dollár (42.3 milliárd forint) összértékû bűnügyben. A megvesztegetések a világbajnokság, illetve az észak- és dél-amerikai kontinentális bajnokság rendezési, és televíziós közvetítési jogait érintették. A vádirat szerint Jose Maria Marinra 20 éves börtönbüntetés várhat, amennyiben minden vádpontban bűnösnek találják. |
Blatter szerint a krízis hátterében az áll, hogy míg a 2018-as labdarúgó-világbajnokságot Oroszország kapta meg, többek között Angliát megelőzve, addig a 2022-es vb rendezési jogát Katar szerezte meg, s nem az Egyesült Államok. Hozzáfűzte, ha a 2010-es FIFA-szavazáson az amerikaiak nyertek volna, ma nem lenne szó semmiféle krízisről.
„Az volt a megegyezés, hogy Oroszországba megyünk, mert Oroszországban, Kelet-Európában még sosem volt vébé. És aztán kettőezer-huszonkettőben visszamegyünk Amerikába” – fogalmazott a svájci sportdiplomata.
Szerinte Katar Nicolas Sarkozy akkori francia államfő és a szintén francia Michel Platini UEFA-elnök közbenjárására győzhetett, mivel „négy európai ország szavazata átment az Egyesült Államoktól Katarhoz”. Az arab ország a negyedik voksolási körben 14–8-ra nyert az amerikaiakkal szemben.
Blatter külön kitért Platinire, mondván, kezdetben a „legjobb barátok” voltak, később azonban a helyzet megváltozott.
„Platini mindig FIFA-elnök szeretett volna lenni” – jelentette ki Blatter, aki szerint az UEFA-elnökkel is az történt, mint „mindenkivel, aki az UEFA-ba megy: megfertőződik az anti-FIFA nevű vírussal”.
Blatter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Platininek juttatott kétmillió svájci frankos, a francia sportvezetőnek 2011-ben kifizetett pénz az 1999 és 2002 között a FIFA-nak végzett munkájáért járó illetmény volt.
Blattert október 8-án – Platinivel együtt – 90 napra felfüggesztette tisztségéből a FIFA etikai bizottsága, ezzel egyben eltiltotta mindenfajta labdarúgással kapcsolatos tevékenységtől.