Egészen elképesztő ütemben hagyják el Európát (és a világ egyéb tájait) a klasszis futballisták a mesébe illő kínai ajánlatok miatt. Emlékeztetőül: a játékosok közül Carlos Tévez (Sanghaj Senhua), Oscar, Hulk (mindkettő Sanghaj SIPG), Axel Witsel (Tiencsin Csüancsien) és Graziano Pelle (Santung Luneng) is nemrég szerződött Kínába, sőt, immár egy magyar játékos, Guzmics Richárd is kínai csapat (Jenpien Funde) védője.
Edzőfronton sincs hiány, Manuel Pellegrini (Hopej China Fortune), Luiz Felipe Scolari (Kuangcsou Evergrande), André Villas-Boas (Sanghaj SIPG) és Sven-Göran Eriksson (Sencseng FC) egyaránt az ázsiai országban vállalt munkát.
Bár a legtöbben nem nézik jó szemmel a sztárok hatalmas fizetési ajánlatokkal való elcsábítását, egyesek igyekeznek a pozitív oldalt megragadni. Utóbbi kategóriába tartozik az Arsenal menedzsere, Arsene Wenger.
„Mire van szüksége ahhoz a kínai bajnokságnak, hogy versenyképes legyen? Először is évek munkájára. Nem egyszerű topbajnoksággá válni, én azonban örülök Kína fejlődésének, és ugyanezt várom el Indiától” – mondta Wenger a Daily Mailnek.
„Pályafutása kezdetén egy futballista fő céljának annak kellene lennie, hogy a legerősebb bajnokságban szerepeljen a legjobb játékosok ellen. Ezután – már profiként – ugyanez lebeg a szeme előtt, azzal kiegészülve, hogy közben a lehető legtöbb pénzt keresse. Ezek kombinációja jelenleg Angliában a legjobb, így egyelőre nem látom okát annak, hogy a klasszis játékosok elhagyják a Premier League-et.”
A francia szakembert örömmel tölti el, hogy a távol-keleti országban milyen ütemben nő a sportág népszerűsége, a legjobbak közé emelkedéshez azonban még hosszú utat kell megtenni Wenger véleménye szerint.
„Kína rengeteget lépett előre, próbálják népszerűsíteni a labdarúgást, aminek már látszik is az eredménye, ez pedig boldoggá tesz. Ennek ellenére úgy vélem, hogy a legjobb játékosok többsége továbbra is Európában marad a közeljövőben.”
„Angliában a profi labdarúgás 150 évvel ezelőtt alakult ki, és még mindig vannak problémák. A futballkultúra kialakítása lassú folyamat, Kína pedig még új ezen a területen. Bizonyos dolgok – amik elvárhatóak lennének – hiányoznak, mert a profizmus viszonylag új számukra. Időbe telik majd ezeknek a kiforrása” – fejezte be az „ágyúsok” menedzsere.