Több szempontból is örülök, hogy nem vagyok a története során rendszeresen a csőd szélén egyensúlyozó, majd a szerkesztősége elleni 2015-ös, véres és borzalmas merénylettel elhíresülő s egyben faramuci módon megmenekülő Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilap munkatársa.
Modric lett a legjobb az UEFA-nál |
Modric az év játékosa a FIFA-nál |
Modric lett az év legjobbja az IFFHS-nél |
Az Aranylabdát is Modric kapta meg |
Egyrészt nincs nagy kedvem állandó életveszélyben, gyomorgörccsel dolgozni, másrészt mi sem áll távolabb tőlem, mint mások provokálása, megsértése legmélyebb érzéseiben. Most mégis eljátszottam egy pillanatra a gondolattal, hogy a szándékoltan megosztó karikatúrákkal operáló botrányújságot szerkesztem, mégpedig a 2018-as Aranylabda hétfői átadása kapcsán, s már meg is jelent lelki szemeim előtt a kép: ott áll a futball egyik legismertebb, legvágyottabb díjának nyertese a párizsi barikádon, egyik kezében a trófeával, másikban egy Molotov-koktéllal, természetesen sárga megkülönböztető mellényt viselve.
Szerdán, a megjelenés napján kiderül, a lap igazi szerkesztőinek hozzám hasonló srófon jár-e az agyuk (eddigi munkásságunk alapján kötve hiszem). Mindenesetre a nagybetűs Történelem a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság mellett – amint azt hétfői számunk publicisztikája oly érzékletesen írta – a labdarúgás egy fontos eseményét is zárójelbe tette a fény városának lángba borításával. Az Aranylabdát 1956-ban útjára „passzoló” France Football a Charlie Hebdóhoz hasonlóan párizsi hetilap, de micsoda különbség: a nevében hordozott lokális jellege ellenére több mint hat évtizede egy világszintűvé váló, multinacionális brandet teremtett, s nem egy esztelen terrortámadás elszenvedése tette ismertté a nevét. Ezzel a díjjal gyakorlatilag örökre beírta magát a sportág aranykönyvébe, annak talán legismertebb médiumává válva. S mindez független attól, hogy éppen közösködik-e a nemzetközi szövetséggel (FIFA) a díj kapcsán, mint tette azt 2009 és 2016 között, vagy önállóan adja át.
A korábbiakhoz hasonló zsánerképek elkészítése a győztessel, valamint az Eiffel-toronnyal és/vagy a diadalívvel a zavargások miatt egyrészt nehezen kivitelezhető, másrészt immár ízléstelen, meg különben is, ugyan felvetődtek francia jelöltek is, ám az UEFA és a FIFA már megmutatta az utat egy alig négymilliós kis ország fia felé.
Az idén többek között a horvátokkal vb-ezüstérmes és a Real Madriddal BL-első Luka Modric pedig tényleg nem hord mellényt, se sárgát, se nagyot (mert bizony közvetlen elődei között akadt, aki nagy mellénnyel járt…). Az ő családja a párizsi utcai harcok helyett a délszláv háborúban szenvedett, belőle mégis hiányzik az agresszió szikrája is. Csak teszi a dolgát a gyepen, az idén mindenkinél jobban.