Az európai kupasorozatokban 1965 előtt, ha a két meccs után ugyanannyi gólja volt a két csapatnak, akkor harmadik meccs következett, általában semleges pályán. Ha ott sem dőlt el semmi, még hosszabbítás után sem, akkor pénzfeldobás döntött a továbbjutásról. Kegyetlen mód volt ez, háromszáz percnyi futball után.
A változtatásokra az 1964–1965-ös idény után támadt igény. Abban a sorozatban a Liverpool úgy jutott be a BEK elődöntőjébe, hogy megnyerte a pénzfeldobást a Köln ellen. „A játékvezető elővett egy vékony műanyag korongot, az egyik oldala piros volt, a másik fehér” – írta Horace Yates a Liverpool Echóban. A Liverpool csapatkapitánya, Ron Yates nyerte meg az érmefeldobást, de az egész művelet egy bohózatra hasonlított. Az első feldobás után az érme egyik oldalán sem landolt, hanem belefúródott a Feyenoord stadionjának, a De Kuipnak a puha, sáros gyepébe. Meg kellett ismételni.
A következő idénytől bevezették a több idegenbeli gól szabályát. A Honvéd volt az első kedvezményezettje az új módszernek, a Kupagyőztesek Európa-kupája (KEK) nyolcaddöntőjéből a Dukla Prága ellen 4:4-es összesítés után így jutott be a legjobb nyolc közé. Hasznos ötletnek bizonyult a módosítás. Európát széltében-hosszában beutazni költséges mulatság volt, a vendégcsapatok jelentős hátrányban voltak. Egy példa arra, hogy mennyire: a Manchester United, amely az 1967–1968-as kiírásban megnyerte a BEK-et, a trófeáig vezető útja során nem tudott idegenbeli meccset nyerni.
Az utóbbi időben egyre gyakrabban felvetődik: vajon ez a szabály nem támogatja túlságosan az idegenbeli csapatot, és nem készteti a hazaiakat óvatosabb játékra? 2014 szeptemberben kétnapos UEFA-konferencián vitatták meg a kérdést Nyonban.
„Az idegenbeli gól súlya túlságosan nagy, olyan nagy, hogy azt nem is lehet többé megindokolni” – érvelt a konferencián Arséne Wenger, míg Ferguson, aki az UEFA nagyköveteként elnökölt az ülésen, azt mondta: „Nincs ennek olyan nagy jelentősége, amennyit tulajdonítunk neki… Amelyik csapat támadófocit játszik, az akár otthon van, akár idegenben, sok gólt fog szerezni.”
A vita azóta is tart, az idegenbeli gólok száma és a visszavágók gólátlaga folyamatosan nő. Az FFT alaposan körbejárja a témát.
A teljes cikk elolvashatóIDE KATTINTVA!