Amikor 2001 szeptemberében New Yorkban ledőltek a World Trade Center ikertornyai, az Oszama bin Laden által vezetett szervezettel és vezérével lett tele a sajtó. A jó szemű angol bulvárlapok például arról sem feledkeztek meg, hogy 1993–1994-ben, amikor az akkor a harmincas évei közepén járó Oszama egy műtétre várva Londonban élt, olthatatlan szerelemre gyulladt az Arsenal iránt.
Miután az Egyesült Államok az al-Kaidára és Oszamára húzta a 2001-es merényleteket, az ijedt arsenalosok gyorsan örökre kitiltották a Highburyből, majd az Emiratesből a nyugati világ főellenségét, ahogyan a szóvivőjük 2001 novemberében nyilatkozott: „Láttuk az újságokat. A jövőben Oszama nem teheti be a lábát a stadionunkba.” Esze ágában sem volt.
Persze, túlzás lenne azt állítani, hogy a dúsgazdag szaúdi családból származó terroristavezért ki sem lehetett robbantani a Highburyből, de a legnagyobb meccseken személyesen is ott volt. Életrajzírója, Adam Robinson összesen négy esetet említ, köztük az Ágyúsok 1994-es Kupagyőztesek Európa-kupája-menetelésének két emlékezetes mérkőzését, a belga Standard Liége elleni nyolcaddöntő 3–0-s első felvonását (a liége-i visszavágón nem volt ott, pedig láthatta volna, amint Wrighték hetet vágnak), és a Paris Saint-Germain elleni elődöntőbeli 1–0-t, amit egyik kedvence, Kevin Campbell találatával nyert meg az Arsenal.
Az idilli kép persze legkorábban 2001-ben sokat csorbult, ezt követően ugyanis Oszamát már a fél világ kereste. Jobbára Afganisztánban, ahol az al-Kaida első embere a Tora Bora barlangrendszerében vezette az orránál fogva Amerikát, és igyekezett meglógni az Egyesült Államok teljes hadigépezete elől. Kabulban, még az első időkben, már-már rajtaütött a világhatalom, ám egy, korábban az első számú főellenséget rejtő házban mindössze korabeli Arsenal-programfüzeteket és – tulajdonképpen akár dagaszthatná is a keblünket a büszkeség – FourFourTwo magazinokat leltek, az akkori világsajtó szerint súlyosan vesebeteg, ezáltal dialízisre szoruló mumust nem. (A vesebetegség amúgy éppen Oszama halálhíréig tartotta magát a világsajtóban, azóta villámgyorsan cáfolták, most a kommandós akciók helyszínén talált pornóújságokkal deheroizálják a főgonoszt. De sebtében olyan videók is napvilágot láttak, amelyekben pakisztáni gyerekek panaszkodnak arra, hogy bezzeg az abbottabadi ház kőkerítése mögül sohasem dobták vissza a behulló krikettlabdákat... Mintha Oszama bin Laden karakterén még lenne gyilkolnivaló.)
No de vissza a világ kedvenc játékához! Az Egyesült Államok védelmi minisztériumát 2001 végén már minden érdekelte, ami Bin Ladennel kapcsolatos, így egyebek mellett két olyan nyilatkozatot is iktattak, amelyek a labdarúgással kapcsolatosak. Az egyik szerint Bin Ladennek volt egy visszatérő álma, amelyben a futballpályán csap össze Amerikával, és az ellenfél, avagy az ellenség minden játékosa pilótaruhában fut ki a gyepre; a másik pedig arra a hasonlóságra hívja fel a figyelmet, amely egy videofelvételen a World Trade Center elleni merényletet a televízió előtt ünneplő egyiptomi család viselkedése és a lelátókon tapasztalt gólöröm között áll fenn.
Még 2006-ban, amikor Szaúd-Arábia egy másik iszlám állam, Tunézia ellen harcolt a németországi vb-n, a német Der Spiegel hosszas elemzést közölt arról, hogy az afgán hegyek között bujkáló Oszamára most kell lecsapni, hiszen bizonyosan egy televízió előtt ül, és az al-Kaidánál, no meg a személyes sorsánál is jobban érdekli, hogy mire megy a szaúdi válogatott a vb-rivális ellen.
A történelem kereke azóta megint fordult, Afganisztán újra tálib uralom alatt áll, már csak ennek apropóján is érdemes újra elolvasni az Oszama bin Laden és a futball kapcsolatát körbejáró cikket a FourFourTwo.hu-n, IDE KATTINTVA!