A Dzeko, Grafite kettős a bajnoki cím kapujába lőtte a Wolfsburgot

2009.05.16. 17:33
Tisztul a kép a német bajnokságban: az utolsó előtti, 33. fordulóban a listavezető VfL Wolfsburg simán, 5–0-ra legyőzte a Hannovert, így nagyon közel került története első bajnoki címe megszerzéséhez. A „farkasok” üldözői közül csak a forduló előtt negyedik VfB Stuttgart tudott nyerni – a Bayern München a Hoffenheim vendégeként játszott 2–2-es döntetlent, a Hertha BSC pedig nem bírt hazai pályán a Schalkéval.

6 % (483)
A német bajnokság 33. fordulója előtt az volt a kérdés, hogy vajon tovább fokozódnak-e az izgalmak a bajnoki hajrában, avagy lesznek-e olyan csapatok, amelyek egy váratlan botlás következtében kiszállnak a salátástálért zajló versenyfutásból.

A listavezető Wolfsburg játékosai hamar bizonyították, hogy ők bizony bajnoki címmel szeretnék búcsúztatni a szezon végén a Schalkéhoz távozó Felix Magathot. A Hannover ellen pályára lépő „farkasoknál” ezúttal is az Edin Dzeko, Grafite kettős vitte a prímet: a bosnyák támadó szerezte meg a vezetést az első negyedóra végén, amelyet a brazil növelt háromgólosra még az első félidőben.

Dzeko láthatóan nem akart lemaradni brazil kollegája mögött, ezért a második félidőben még kétszer feliratkozott a gólszerzők közé – mesterhármasának is köszönhetően a Wolfsburg igen jó esélyekkel várhatja az utolsó fordulót.

A VfL első számú üldözőjének számító Bayern München már jobban megizzadt a Hoffenheim otthonában. Az ősszel bravúrosan szereplő újonc játékosai bőszen fogadkoztak a szombati meccs előtt, hogy megnehezítik a bajorok dolgát, és be is tartották ígéretüket.

GÓLTALANSÁGI REKORD

Beállította a Bundesliga „góltalansági” rekordját Markus Schuler, az Arminia Bielefeld hátvédje, aki 181. élvonalbeli mérkőzésén sem szerzett gólt. Schuler az egykori Mönchengladbach-játékos Thomas Eichin csúcsát adta át a múltnak, aki 1987 májusa és 1998 novembere között nem tudott a kapuba találni. Schuler egyébként egyszer már megrezegtette a hálót a Bundesligában, apró szépséghiba, hogy 2007-ben a Dortmund ellen saját kapujába talált be…
A Bayern hiába szerzett vezetést Franck Ribéry révén, a Hoffenheim Demba Ba révén egyenlített, sőt az első fél óra végén a vezetést is megszerezte. A szünet előtt Luca Toni is eredményes volt, így 2–2-es állással ért véget az első félidő. A fordulás után pedig hiába próbálkozott a gólszerzéssel a Bayern, játékosai többször nem jártak túl Timo Hildebrand eszén – így a címvédő kétpontos hátrányba került az éllovassal szemben, ami nem sok jót ígér az utolsó forduló előtt.

A forduló előtt harmadik helyen álló, elmúlt öt mérkőzésén veretlen Hertha BSC Dárdai Pállal a kezdőcsapatban fogadta a Schalkét a telt házas Olimpiai Stadionban. A berlini drukkerek azonban nem azt látták, ami miatt jegyet váltottak a szombati meccsre: a Hertha nem játszott túl veszélyesen, és csak egy gól nélküli döntetlent ért el, így gyakorlatilag búcsút mondhat a bajnoki címnek. Dárdai egyébként végigjátszotta a mérkőzést, és egy sárga lapot kapott.

A negyedik bajnokaspiráns, a kiesés elől menekülő Cottbust fogadó VfB Stuttgart Thomas Hitzlsperger szabadrúgása révén szerezte meg a vezetést – a német válogatott játékos beíveléséhez senki sem ért hozzá, és a labda végül a hálóban kötött ki. A svábok a második félidőben esett Cacau-gólnak köszönhetően nyugodhattak meg végleg, hiszen győzelmüknek (és a riválisok botlásainak) köszönhetően pontszámban beérték soron következő ellenfelüket, a második Bayern Münchent.

Dárdai Pálon kívül egy másik magyar válogatott középpályás, Hajnal Tamás is szerepet kapott szombaton: a BVB játékosa kezdőként lépett pályára a Bielefeld ellen, és az 53. percben gólt is szerzett, majd húsz perccel később lecserélték. Csapata egyébként sima, 6–0-s győzelmet aratott, így továbbra is reménykedhet az Európa-liga-indulásban.

SCHNEIDER 398 NAP UTÁN ISMÉT A PÁLYÁN

398 nap után léphetett ismét pályára az élvonalban Bernd Schneider, a Bayer Leverkusen 81-szeres válogatott középpályása. A labdarúgó hátsérülése miatt hiányzott ilyen sokat, legutóbb 2008. áprilsi 24-én szerepelt a Bundesligában. Schneider visszatérése duplán jól sikerült, hiszen a Bayer 5–0-ra legyőzte a Mönchengladbachot, és a 73. percben csereként beállt középpályás gólpasszt adott a 79. percben Michal Kadlecnek. A 35 éves Schneider jövő júniusig köti szerződés a Leverkusenhez.

HAJNAL TAMÁS GÓLJA

BUNDESLIGA

33. FORDULÓ
Hannover–Wolfsburg 0–5 (Dzeko 14., 54., 80., Grafite 33., 36.)
Hoffenheim–Bayern München 2–2 (Ba 21., Carlos Eduardo 29., ill. Ribéry 16., Toni 44.)
Hertha–Schalke 0–0
Stuttgart–Cottbus 2–0 (Hitzlsperger 19., Cacau 78.)
Bochum–Frankfurt 2–0 (Hashemian 26., Klimowicz 72.)
Dortmund–Bielefeld 6–0 (Kehl 43., 72., Hajnal 53., Valdez 69., Tinga 84., Zidan 87.)
Leverkusen–Mönchengladbach 5–0 (Kiessling 31., Helmes 44., Castro 68., Kadlec 79., Dante 86. – öngól)
Hamburg–Köln 0–1 (Ehret 9.)
Werder Bremen–Karlsruhe 1–3 (Hugo Almeida 73., ill. Stindl 28., 39., Iasvili 55.)