20 YARD – MEDDIG FESZÍTHETIK A HÚRT A PÓTBÍRÓK?
A második játékhét is a hivatásos NFL-bírók nélkül telt el, és egyre inkább szemet szúrnak az alkalmi játékvezetők ítéletei. Ez azonban még csak a kisebbik rossz: azok után, hogy az első héten olyan ember dobálta a sárga zászlót az Arizona–Seattle mérkőzésen, aki az előző három évben a Seahawks edzésein fújta a sípot jó pénzért, a második héten két újabb kínos esetre derült fény. A Carolina–New Orleans meccsre küldött hét bíró egyike a Facebookon olyan képpel van fent, amelyen a Saints mezében feszít, és csak a kezdés előtt a tévések figyelmeztetése után cserélték le.
A másikról LeSean McCoy, a Philadelphia futója beszélt a Baltimore elleni meccs után. „Ray Lewis az egyik szerelése után a maga módján üvöltött, verte a mellét, és a vele szemben álló bíró percekig csak habogott ez után. A másik meg arról beszélt, hogy szedjem össze magam, mert a fantasy csapatának szüksége van a pontjaimra. Nem is értem, mi ez?!"
A csapatok adatlapja |
Az előszezon menetrendje |
Az alapszakasz menetrendje |
Az alapszakasz menetrendje – 2. |
A csoportok beosztása |
19 YARD – KIEGYENSÚLYOZOTT ERŐVISZONYOK
Legutóbb 1997-ben fordult elő, hogy csupán hat csapat maradt nyeretlen a második játékhét után. Közülük a New Orleans Saints helyzete a legmeglepőbb. Eddig három csapat nyert úgy Super Bowlt, hogy 0–2-vel kezdett, legutóbb a New York Giants a 2007–2008-as idényben. Nem nehéz kiszámolni, hogy a másik oldalon is ez a helyzet – 1997 óta először van hat veretlen gárda, köztük az Arizona Cardinalsszel, amelyet előzetesen mindenki lesajnált.
Ebből is következik, hogy húsz csapat áll 1/1-gyel, s két olyan csoport van, amelyben mind a négy csapat így áll: az Amerikai főcsoport Keleti csoportja és a Nemzeti főcsoport északi divíziója.
Ehhez kapcsolódó érdekesség még, hogy a rájátszás 12 csapatosra bővülése óta (1990) a 2–0-val induló csapatok 63.7 százaléka (116/182) jutott be a playoffba, a 0–2-vel indulók közül ez az arány mindössze 12 százalék (22/184).
18 YARD – JUBILÁLT A LAMBEAU – A NEM CUTLERNEK VALÓ VIDÉK
A múlt csütörtöki Packers–Bears rangadó (amely már a 185. egymás elleni mérkőzése volt a két csapatnak, amellyel vezetik a rivalizálások közötti örökrangsort) a 300. mérkőzés volt, amelyet a Lambeau Fielden rendeztek meg. A magabiztos, 23–10-es hazai győzelemmel véget érő összecsapáson ismét bebizonyosodott, ez nem Jay Cutler kedvenc pályája. A Chicago irányítója 4 interceptiont dobott, így harmadik itteni mérkőzésén már tízszer adta el a levegőben a labdát, és mindháromszor kikapott a csapata. Mondjuk Cutlernek máshol sem megy csapataival a Packers ellen, hiszen eddig 8 mérkőzésén csak egyszer nyert. De ne varrjunk mindent Cutler nyakába! Bár a mérkőzés során rengeteget hibázott ő is, a támadófal, különösen J'Marcus Webb botrányos munkát végzett, az irányító összesen hétszer került a földre, ebből egyedül Clay Matthews 3.5 sack sacket ért el.
17 YARD – PAZAR GIANTS-PASSZJÁTÉK NFL-REKORDDAL
A New York Giants egy perccel a Tampa Bay elleni mérkőzés harmadik negyedének vége előtt 14 pontos hátrányban volt, mégis nyerni tudott. A támadóegység 604 megszerzett yardja a klub történetének második legjobb teljesítménye volt. Eli Manning a záró negyedben 245 yardot passzolt, 510-es össztermése pedig csak hárommal maradt el Phil Simms klubrekordjától. Victor Cruz és Hakeem Nicks viszont a liga történetének első párosa, amely ugyanabban a csapatban egy meccsen legalább 10 passzt kapott és ezzel fejenként legalább 179 yardot megtett.
16 YARD – AZOK A FANTASZTIKUS FLORIDAI KISPADOK – A HÉT NYILATKOZATA
„Fantasztikus kispadok vannak Jacksonville-ben! Árnyékosak, van légkondi, igazi luxus. Köszi a támadóinknak, hogy sokáig élvezhettük" – ezt mondta J. J. Watt, a Houston védekező falembere, aki társaival a 60 játékpercből 14-et sem töltött a pályán, annyira uralta a játékot a támadóegység. Hasonló volt a labdabirtoklási arány a San Diego–Tennessee mérkőzésen is, csak ott a hazai Chargers javára.
15 YARD – SANTONIO (ISMÉT) BEKÖSZÖNT
A 43. Super Bowl legértékesebb játékosa, Santonio Holmes 2009-ben egy rendkívül alacsony, ötödikkörös választási jogért cserébe a Pittsburgh Steelerstől a New York Jetshez került. Azóta ez volt az első mérkőzése vendégként a Heinz Fielden az alapszakaszban, és mindjárt egy TD-vel köszönt be – rájátszásban korábban volt már egy, akkor is TD-t szerzett, így elmondhatjuk, továbbra is jól megy neki a Steelers otthonában.
14 YARD – MESKÓ FIGYELŐ – TÚL AZ ELSŐ BLOKKOLT PUNTON
Meskó Zoltán, a New England Patriots játékosa punterként csak akkor kerülhet a reflektorfénybe, ha hibázik – ha hibátlanul teszi a dolgát, senki sem veszi észre, a legjobb esetben elismerően biccentenek egy-egy hosszú rúgását követően. Az Arizona elleni váratlan vereségből azonban ő is kivette a részét: NFL-pályafutása 122. puntjánál először blokkolták a rúgását, ami persze nem feltétlenül az ő hibája, a támadófal engedte el az arizonait. A többi puntjából a leghosszabb 40 yard volt, míg az utolsó percben Stephen Gostkowskinak szokás szerint ő tartotta a labdát az elhibázott mezőnygólnál – bár senki sem őt hibáztatta.
13 YARD – EZÚTTAL NEM A TAVALY BALHÉZÓ EDZŐK BALHÉZTAK
Jim Harbaugh, a San Francisco főedzője tavaly keményen összeszólalkozott a detroiti kollégájával, Jim Schwartzcal a két csapat összecsapása után, de ezúttal teljes volt a béke. A két szakember már a bemelegítéskor kezet fogott egymással, s kedélyesen elbeszélgettek, a lefújás után pedig félig-meddig meg is ölelték egymást.
Így sem múlt el a hét edzői balhé nélkül: a Giants–Tampa Bay meccs végén a hazaiak az utolsó másodpercekben a szokásos térdelős időlefuttató játékot választották, amely alatt az ellenfélnek már nem illik agresszívan védekeznie. Akkor sem, ha 14 pontos előnyt herdált el, és emiatt ingerültebbek a játékosai. A Tampa Bay védői azonban leterítették a mit sem sejtő Eli Manninget, és a meccs után ezt szóvá is tette Tom Coughlin, a Giants mestere, aki a pályán beszólt kollégájának, és még a sajtótájékoztatón is sportszerűtlennek nevezte Greg Schianót és csapatát.
12 YARD – JAVÍTOTTAK AZ ÚJONC IRÁNYÍTÓK – EGYET KIVÉVE
Az első játékhéten kezdő öt újonc irányító közül csak a washingtoni Robert Griffin III kezdte győzelemmel NFL-pályafutását. A második héten Andrew Luck (Indianapolis, a Minnesota ellen), Ryan Tannehill (Miami, az Oakland ellen) és Russell Wilson (Seattle, a Dallas ellen) javítani tudott, míg RG3 a St. Louis ellen botlott. Az egyetlen nyeretlen kezdő újonc irányító a clevelandi Brandon Weeden, aki az első héten a Philadelphia ellen hajszálra volt a győzelemtől, ezúttal viszont a Cincinnati ellen esélye sem volt csapatának.
11 YARD – A PHILLY NYERNI TUD, A TÖBBI MASZLAG – EGYELŐRE
Nagy lehetőséget szalasztott el a Baltimore: a Philadelphia a legutóbbi három idényben az ellen a csapat ellen veszítette el az első hazai mérkőzését, amely a bajnokság végén megnyerte a Super Bowlt. A Ravens nem tudta folytatni a New Orleans, a Green Bay és a Giants sorozatát, de nem kizárható, hogy bajnok lesz...
A Philly, akárcsak az idénynyitón a Cleveland ellen, egy ponttal nyert, s úgy van két győzelme két mérkőzésen, hogy kilencszer (!) eladta a labdát. Az Eaglesnél 14 csapatnak jobb a pontkülönbsége, kilencnek úgy, hogy az egyik meccsét elveszítette. Ám a Philly az idén egy valamit jobban tud: nyerni, és ez a legfontosabb.
Eric Wright, a Tampa Bay Buccaneers cornerbackjének 60 yardos interception touchdownját választották meg a legjobb jelenetnek az NFL 2. játékhetén. Íme, a 10 legszebb megmozdulás!
9 YARD – ELHUNYT AZ NFL FILMS VEZÉRE
Sajnos nem csak örömteli események történtek a napokban: 69 éves korában elhunyt az NFL Films vezére, Steve Sabol. A méltán népszerű vállalatot 1962-ben alapította Blair Motion Pictures néven Steve apja, Ed Sabol, aki fia középiskolás meccseinek rögzítéséből vette az ötletet, hogy professzionális sportfilm-gyártással foglalkozzon. Sabolék az addigi ajánlatot megduplázva, 4000 dollárt ajánlottak az 1962-es NFL bajnoki döntő rögzítési jogaiért, és anyaguk rögtön elnyerte az akkori főbiztos, Pete Rozelle tetszését.
A BMP-t 1964-ben keresztelték át NFL Filmsre, és innentől nem volt megállás, jobbnál-jobb felvételek kerültek a munkaasztalokról a tv-k képernyőjére, teljesen megváltoztatva a profi liga arculatát.
Az NFL Films egyedülálló stílusa főképp Steve Sabolnak volt köszönhető, aki az elmúlt években már kevesebb szerepet vállalt rákbetegsége miatt. Ez a kór is végzett vele, megannyi NFL-fan mellett többek között apja, a most 96 éves Ed Sabol gyászolja.
8 YARD – PEYTON MANNING EZÚTTAL NEGATÍV MÉRFÖLDKŐHÖZ ÉRKEZETT
Egy hete arról számoltunk be, hogy Peyton Manning a Denver Broncos irányítója két TD-passzával átlépte a 400-as határt (a mostanival már 402-nél jár), ezúttal azonban a negatív oldalon szerepelt a neve, miután az Atlanta Falcons ellen az első negyedben háromszor is eladta a labdát, már 201 interceptionnél jár. Mindeközben Matt Ryan továbbra is parádés hazai pályán, jelenleg 27–4 a győzelem–vereség mutatója otthon.
7 YARD – PÁLYÁN A NÉZŐK! NA DE HÁROMSZOR IS?! C'MON MAN!
Az egyetemi amerikaifutball-bajnokság (NCAA) legutóbbi játéknapján a forduló legelképesztőbb végjátékát a Utah állambeli Szent Háború, a hazai Utes és a Brigham Young (BYU) Cougars rivalizálása hozta.
Fél perccel a meccs vége előtt, hárompontos Utah vezetésnél a vendégeknek negyedik kísérletre sikerült egy 47 yardos passzal kijönniük a saját red zone-jukból. Aztán két rontott passzjátékuk után a hazai szurkolók a vélt győzelmet ünnepelve berohantak a pályára, de kiderült, hogy egy másodperc még hátra van a mérkőzésből.
Utolsó szalmaszálként 51 yardról mezőnygóllal próbálkozhatott a Cougars: a rúgási kísérletet blokkolták és a hazai Utes-fanok újból berohantak a pályára. Mivel azonban a blokk után élő maradt a labda, és azt a BYU visszaszerezte, a szurkolók sportszerűtlen viselkedése miatt 15 yardos büntetést kaptak a hazaiak, még egy esélyhez juttatva a Brigham Youngot.
A Redskins-védelem két alapembere, Brian Orakpo és Adam Carriker egész idényre kidőlt, előbbi mellizomszakadást, utóbbi térdszalagszakadást szenvedett, hiányuk vélhetően igen érezteti majd hatását. Az OLB poszton Rob Jacksonnak, a DE-knél a tavaly draftolt Jarvis Jenkinsnek kellene maradandót alkotnia.
5 YARD – MÁR NEM BEVEHETETLEN A GILLETTE A SZEZONNYITÓN!
Az Arizona Cardinals óriási csatában, 20–18-ra legyőzte idegenben a New Englandet, így a Patriots 10-es sikeres szezonkezdet után először kapott ki hazai első mérkőzésén új arénájában, a Gillette-stadionban. A találkozó egyébiránt elképesztő izgalmakat hozott, a Patriots a hajrában 20–9-es hátrányból 20–18-ra feljött, de a kétpontos kísérlet sikertelen lett, így nem jött az egyenlítés. A védelem azonban fél perccel a vége előtt labdát szerzett, így rendkívül kedvező pozícióból indulhatott a hazai csapat a győzelemért, és rögvest TD-t is szereztek gyorsan. Csak, hogy nem adták meg! Gronkowski ugyanis a megengedettnél egy halvány fokkal szabálytalanabbul akadályozta a védőjét, majd ugyanő elkövetett a bemozdulást is, így végül 37 helyett 42 yardról rúghatott Gostkowski, az eredményt pedig már fentebb írtuk.
4 YARD – A SZÁMOK TÜKRÉBEN
A második fordulóban a következő játékosok teljesítettek legjobban a különböző kategóriákban:
A 2. FORDULÓ LEGJEI | |||
A legtöbb passzolt yard: | Eli Manning (New York Giants) | –Tampa Bay Buccaneers | 510 |
A legtöbb futott yard: | Reggie Bush (Miami Dolphins) | –Oakland Raiders | 172 |
A legtöbb elkapott yard: | Hakeem Nicks (New York Giants) | –Tampa Bay Buccaneers | 199 |
A KATEGÓRIÁK PILLANATNYI LEGJOBBJAI | ||
A legtöbb passzolt yard: | 723 | Eli Manning (New York Giants) |
A legtöbb futott yard: | 292 | C. J. Spiller (Buffalo Bills) |
A legtöbb elkapott yard: | 237 | Victor Cruz, Hakeem Nicks (New York Giants) |
A legtöbb szerelés: | 26 | Sean Lee (Dallas Cowboys) |
A legtöbb sack: | 6.0 | Clay Matthews (Green Bay Packers) |
A legtöbb interception: | 3 | Tim Jennings (Chicago Bears) |
3 YARD – BRADY ÉS BREES: TOVÁBB, TOVÁBB!
A New England irányítója mérkőzés végi TD-passzával a 31., Brees pedig a 45. sorozatbeli mérkőzésén adott hatpontos átadást társainak. A rekordot Johnny Unitas (47) tartja, utóbbit a passzolt yardokat tekintve épp a hétvégén előzte meg Brady (40531, ill. 40239), akinek 20 yardra van szüksége ahhoz, hogy gyerekkori kedvencét, Joe Montanát befogja a 12. helyen (40 551). A még aktív játékosok között Peyton Manning 55322 yarddal a 3., Drew Brees 41406-tal a 10. az örökrangsorban.
2 YARD – ALEX SMITH NEM TUD HIBÁZNI
A San Francisco 49ers irányítója, Alex Smith úgy tűnik kezd beérni. A 2005-ös 1/1-esnek az elmúlt években nem kellett új támadó koordinátorhoz szoknia, ez pedig a játékán is meglátszik, immár sorozatban 231 passzkísérlete volt eladott labda nélkül – ezzel pedig megdöntötte a klubrekordot. Smitht ráadásul az sem zavarta csapata utolsó TD-szerzésénél, hogy az orra megsérült, és patakokból ömlött belőle a vér.
1 YARD – C.J. SPILLER MEGÁLLÍTHATATLAN, CJ2K KEVÉSBÉ
Első fordulóbeli 169 yardja után a Buffalo Bills futója, C. J. Spiller ezúttal 123-ig jutott, ráadásul 292 összfutott yardját 29 kísérletből szerezte, így pedig Jim Brown 1963-as remeklése óta ő az első, aki első két mérkőzésén (minimum 25 kísérletből) legalább 10 yardos átlagot tudott felmutatni futásonként. Chris Johnson, a Tennessee Titans 2009-ben még 2006 yardig jutó futója kevésbé szép időszakon van túl, bár a San Diego Chargers ellen több mint négyszer annyit teljesített, mint a Patriots elleni idénynyitón, így is csak 17 yardig jutott, két meccsen pedig 19 futásból 21 yardot sétált csak össze.
TD – BÁTOR JÓSKA
Múlt heti merész jóslataink közül Andrew Luck Minnesota elleni betlijével csúnyán mellényúltunk, a Colts irányítója két TD-passza mellett egyszer sem adta el a labdát. A New York Giants azonban majdnem kikapott másodszor is, Eli Manning és társai nagyot mentettek a Tampa Bay ellen.
A harmadik hétre azt mondjuk, hogy az Atlanta meg fogja tartani hibátlan mérlegét az eddig szintén két győzelmet számláló San Diego otthonában.
Egyéniben Randy Mosstól várunk csodát, első csapata, a Minnesota ellen megszerzi idei második touchdownját is – az elsőt a Vikings-korszakból jól ismert Green Bay ellen szerezte az első héten.
2. FORDULÓ | |||
2012. 09. 14. | 2:20 | Green Bay Packers–Chicago Bears | 23–10 |
2012. 09. 16. | 19:00 | New York Giants–Tampa Bay Buccaneers | 41–34 |
2012. 09. 16. | 19:00 | Carolina Panthers–New Orleans Saints | 35–27 |
2012. 09. 16. | 19:00 | New England Patriots–Arizona Cardinals | 18–20 |
2012. 09. 16. | 19:00 | Indianapolis Colts–Minnesota Vikings | 23–20 |
2012. 09. 16. | 19:00 | Philadelphia Eagles–Baltimore Ravens | 24–23 |
2012. 09. 16. | 19:00 | Buffalo Bills–Kansas City Chiefs | 35–17 |
2012. 09. 16. | 19:00 | Cincinnati Bengals–Cleveland Browns | 34–27 |
2012. 09. 16. | 19:00 | Jacksonville Jaguars–Houston Texans | 7–27 |
2012. 09. 16. | 19:00 | Miami Dolphins–Oakland Raiders | 35–13 |
2012. 09. 16. | 22:05 | St. Louis Rams–Washington Redskins | 31–28 |
2012. 09. 16. | 22:05 | Seattle Seahawks–Dallas Cowboys | 27–7 |
2012. 09. 16. | 22:25 | San Diego Chargers–Tennessee Titans | 38–10 |
2012. 09. 16. | 22:25 | Pittsburgh Steelers–New York Jets | 27–10 |
2012. 09. 17. | 2:20 | San Francisco 49ers–Detroit Lions | 27–19 |
2012. 09. 18. | 2:30 | Atlanta Falcons–Denver Broncos | 27–21 |
3. FORDULÓ | |||
2012. 09. 21. | 2:20 | Carolina Panthers–New York Giants | |
2012. 09. 23. | 19:00 | Dallas Cowboys–Tampa Bay Buccaneers | |
2012. 09. 23. | 19:00 | Chicago Bears–St. Louis Rams | |
2012. 09. 23. | 19:00 | Minnesota Vikings–San Francisco 49ers | |
2012. 09. 23. | 19:00 | Tennessee Titans–Detroit Lions | |
2012. 09. 23. | 19:00 | Washington Redskins–Cincinnati Bengals | |
2012. 09. 23. | 19:00 | New Orleans Saints–Kansas City Chiefs | |
2012. 09. 23. | 19:00 | Miami Dolphins–New York Jets | |
2012. 09. 23. | 19:00 | Cleveland Browns–Buffalo Bills | |
2012. 09. 23. | 19:00 | Indianapolis Colts–Jacksonville Jaguars | |
2012. 09. 23. | 22:05 | Arizona Cardinals–Philadelphia Eagles | |
2012. 09. 23. | 22:05 | San Diego Chargers–Atlanta Falcons | |
2012. 09. 23. | 22:25 | Denver Broncos–Houston Texans | |
2012. 09. 23. | 22:25 | Oakland Raiders–Pittsburgh Steelers | |
2012. 09. 24. | 2:20 | Baltimore Ravens–New England Patriots | |
2012. 09. 25. | 2:30 | Seattle Seahawks–Green Bay Packers |