Csodálatos sportélménnyel lettek gazdagabbak azok, akik 2004. március 30-án megtekintették a házigazdák friss Európa-bajnok, illetve 2003-as vb-ezüstérmes férfi kézilabda-együttesének a világválogatottal vívott gálamérkőzését.
Hasonlóan éreztek a pályára lépők is, akik között három játékos – az előző évi vb-gólkirály (64 találat) Pérez Carlos, a világbajnok horvát Mirza Dzomba és a 2001-ben szerb színekben vb-bronzérmet nyerő Sterbik Árpád – révén a Fotex KCV is képviseltette magát.
A saarbrückeni találkozót Joachim Deckarm tiszteletére és megsegítésére rendezték meg a városból származó és ma is ott élő egykori kézilabdázóról elnevezett sportcsarnokban. Felemelő, nagyszerű pillanat volt: mintegy 4000 szurkoló felállva, vastapssal köszöntötte a küzdőtérre érkező egykori világbajnokot, az 1978-as vb-finálé legeredményesebb szereplőjét.
A háromszoros Bundesliga-győztes, 104-szeres válogatott, az elmúlt évszázad legjobb német játékosának is megválasztott Deckarm megilletődötten, ám roppant boldogan fogadta a forró fogadtatást, amelynek legfőbb apropóját az adta, hogy bő két hónappal azelőtt töltötte be az 50. életévét.
Emellett azonban egy napra pontosan 25 esztendővel korábban, 1979. március 30-án történt esetre is emlékeztek a megjelentek: a Tatabánya–Gummersbach KEK-elődöntőben Deckarm összeütközött Pánovics Lajossal, és földet érve súlyos, életveszélyes fejsérülést szenvedett. Kómában feküdt 131 napig, a károsodásai pedig maradandónak bizonyultak.
A Tatabányai BSC 1979 tavaszán a kor sztárcsapatát, a világklasszisokkal, Wunderlichhel, Branddal, Westebbével, Bauerrel felálló, a sorozatot később megnyerő német Gummersbachot fogadta. S persze ott volt mindőjük közül a legjobb, Joachim Deckarm is. |
Sok külföldi híresség, sportdiplomata és német közéleti személyiség is megtisztelte jelenlétével s egy-egy ajándékkal, kitüntetéssel Deckarmot. Egykori vb-aranyérmes játékostársai közül köszöntötte őt Heiner Brand, a közelmúltbeli német sikergárda szövetségi kapitánya, aztán Kurt Klühspies, Horst Spengler, valamint az 1978-as világbajnok csapat világhírű mestere, Vlado Stenzel.
Az esemény díszvendége volt az egyiptomi Hasszan Musztafa, a nemzetközi (IHF), illetve Ulrich Strombach, a német szövetség (DHB) első embere. A magyar kézilabdázók jókívánságát a tatabányai Pánovics, Kerekes Tibor és Antalóczy Alfréd tolmácsolta.
A DHB elnöke a szurkolók nagy tapsa közepette bejelentette, hogy az Európa-bajnok német válogatott játékosainak kiosztották az új olimpiai mezeket, de a 11-est nem adták ki, mert az örökre Joachim Deckarmé. „Ő nem csak a kézilabdában volt világbajnok, hanem az élni- és gyógyulni akarásban is" – hangsúlyozta a sportvezető.
„Fantasztikus hangulat volt Saarbrückenben, ahol Deckarm az idős édesanyjával él, valamint a zsúfolásig megtelt csarnokban is, ahova már hónapok óta nem lehetett jegyet kapni, mert a borsos árú belépőket elővételben elkapkodták" – mondta a helyszínről a Nemzeti Sportnak Kovács Péter, a világválogatott másodedzője.
„A jótékony cél és a kiemelkedő sportélmény egyaránt arra ösztönözte a német kézilabdabarátokat, hogy megjelenjenek az eseményen. Így gondolta ezt több közéleti személyiség is, köztük Klaus Steinbach, a Német Olimpiai Bizottság elnöke. Ő előbb kitüntette a hajdani világklasszist, majd megbízólevelet adott át neki, amely szerint Deckarm is a 2012-es lipcsei olimpiai és paralimpiai pályázat egyik népszerűsítője és hírverője lett."
A Pick-Szeged akkori edzője hozzáfűzte, a játékos ezzel olyan hírességek sorába állt be, mint Gerhard Schröder kancellár, Otto Schily belügyminiszter vagy Wolfgang Tiefensee, Lipcse főpolgármestere. Kovács Péter egyébként ezen az estén már másodszor ült a világválogatott kispadján a francia Daniel Costantini mester segítőjeként.
„Először tavaly decemberben Moszkvában dolgozhattam együtt a legendás trénerrel, és a németek elleni gálamérkőzésre ismét felkért erre a feladatra a nemzetközi szövetség. Az oroszok ellen döntetlent értünk el, és a három veszprémi játékost már oda is meghívták. A mostani találkozó érdekessége volt, hogy néhány német kitűnőség, például Kretzschmar és Schwarzer egy-egy félidőt játszott hazája csapatában és a világválogatottban is."
Kapusok: Sterbik (szerbiai, Fotex KCV), Fritz (német, THW Kiel), A. Lavrov (orosz, SG Kronau/Östringen). Mezőnyjátékosok: Lövgren (svéd, THW Kiel), Pérez (magyar, Fotex KCV), Sousa (brazil, Göppingen), Balic (horvát, Metkovic), Houlet (francia, Gummersbach), Zerbe (német, Lemgo), Jun Kjung Sin (dél-koreai, Gummersbach), Koksarov (orosz, Celje), Kretzschmar (német, Magdeburg), Wislander (svéd, Redbergslid), Schwarzer (német, Lemgo), Dzomba (horvát, Fotex KCV), Filip (cseh, Nordhorn) |
Brand szövetségi kapitány együttese, amely egy nappal korábban aranyéremmel érkezett meg az athéni előolimpiáról (ahol az ezüstérmet szerző magyarok legyőzésével végzett az élen), csak a kieli Zeitzet nélkülözte, aki vírusfertőzést kapott, valamint a lemgói Kehrmannt, aki bokasérüléssel bajlódott.
Az ünnepi percek után aztán pályára léptek a sportág német és külföldi „varázslói", s a maguk részéről parádés mérkőzéssel köszöntötték Deckarmot. A vendégalakulat kezdőjében helyet kapott a Fotex KCV Sterbik, Pérez, Dzomba triója is, amely sokat tett a világválogatott 44–38-as sikeréért. A kapus ugyanolyan bravúrosan védett az első félidőben, mint klubja összecsapásain. Persze Pérez és Dzomba is megvillantotta a klasszisát...
„Csodálatos, remek hangulatú este volt – mondta az NS-nek Pérez Carlos. – Nagyon jó érzés volt a temérdek kitűnő játékos között debütálni a világválogatottban. Decemberben Moszkvában is ott voltam az Oroszország elleni fellépésen, de akkor kézműtét előtt álltam, és nem játszhattam. A saarbrückeni meccs csak részben volt gála, mert Daniel Costantini és Kovács Péter a lelkünkre kötötte, hogy ki kell tennünk magunkért, és komolyan is vettük a meccset. Nekem az volt a legnagyobb élmény, hogy olyan remek játékosokkal szerepelhettem azonos csapatban, mint Wislander vagy Kretzschmar. Ráadásul ezekkel a fiúkkal végre nem csupán a pályán, hanem azon kívül is találkozhattam, beszélhettem. A nyelvi nehézségeket sem volt gond áthidalni, mert segítettünk egymásnak."
A szerb-montenegrói válogatott vb-bronzérmes (2001) kapusa, Sterbik Árpád már a decemberi moszkvai gálára is hivatalos volt, ám sérülése miatt nem utazhatott el a házigazda szövetség megalakulásának 75. évfordulójára szervezett találkozóra.
Németország–Világválogatott 38–44 |
„A legfurcsábbnak az hatott, hogy mindenki könnyed, laza volt, csapatunkban, az öltözőnkben semmi feszültséget nem lehetett érezni. Ilyenben még nem volt részem, hiszen eddig mindig tétre mentek a mérkőzéseink, és szinte állandó összpontosításban éltem. Ugyanakkor komolyan vettük a meccset, mert edzőink előírták, hogy győzni kell. Amikor persze már tíz góllal vezettünk, akkor a csata kezdett gálába hajlani, de a hozzáértő közönség ezt is nagyra értékelte. Hatalmas élmény volt együtt játszani, majd közelebbről, magánemberként is megismerkedni azokkal a fiúkkal, akikkel eddig csupán ellenfélként futottam össze. Gondolok itt főleg az örökifjú Lavrov kapusra vagy a dél-koreai Junra."
A világbajnok Mirza Dzomba, aki „Csárlihoz" hasonlóan négy gólt lőtt az Európa-bajnoknak, azzal kezdte, hogy boldogan vett részt a humanitárius gálán, amelynek céljával tökéletesen egyetért. „Még fiatal vagyok, ezért csak hallottam arról, milyen nagyszerű játékos volt Deckarm – mondta a horvát csillag. – Remek mérkőzést vívtunk, minden meghívott pályára léphetett, Rengeteg gólt lőttünk, látványos kézilabdát játszottunk, vagyis pompásan szórakoztattuk a közönséget."
A mérkőzés bevételét a Deckarmot segítő alapítvány számlájára utalták a szervezők, és az ünnepelt még egy örömben osztozhatott a közönséggel: a nap másik fénypontjaként ugyanis Ulrich Strombach a helyszínen bejelentette: Norvégia visszavonta a pályázatát, ezért felettébb valószínűvé vált, hogy mint egyedül megmaradt kandidáns Németország kapja a 2007-es férfi vb rendezési jogát.
A németek pedig éltek a lehetőséggel: Heiner Brand vezetésével – a posztját tavalyig 14 esztendőn át betöltő szakember lett az első és eddig egyetlen kézilabdázó, aki játékosként és kapitányként is elérte ezt a sikert – megnyerték az öt évvel ezelőtti tornát. Mindmáig utoljára, egyben összesítésben másodszor – a Joachim Deckarm-féle 1978-as aranycsapat után...