Az orosz curlinges pozitív tesztje azért különösen pikáns, mert az államilag irányított doppingrendszer (ami a szocsi téli olimpián csúcsosodott ki) miatt a NOB felfüggesztette az Orosz Olimpiai Bizottságot, s azzal kizárta a pjongcsangi téli játékokról, csak semlegesként, az ötkarikás zászló alatt engedélyezte az orosz sportolók indulását. A NOB-döntés nyomán azok a versenyzők, akik kvótát szereztek és bizonyítottan tiszták, nem sértették meg korábban a doppingszabályzatot és részt vettek a számukra előírt ellenőrzéseken, Olimpiai Sportoló Oroszországból (OAR) megjelöléssel szerepelnek Pjongcsangban – a 168 orosz olimpikon egyike Kruselnyickij is.
Az Orosz Olimpiai Bizottság is elismerte kedden, hogy meldoniummal bukott meg Kruselnyickij, ugyanakkor jelezte: a sportoló szervezetében talált mennyiség arra utal, hogy egyetlen gyógyszer bevételéről lehet szó. Hozzáteszi, hogy a körülmények egyelőre nem tisztázottak, mivel „köztudomású, hogy a meldonium csak rendszeres szedéssel fejti ki hatását, márpedig a játékok előtt elvégzett tesztek negatívak voltak".
A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) meghallgatásán Kruselnyickij beismerte a doppingvádakat, az orosz vegyespárost így megfosztották a bronzéremtől, amit így a negyedik helyen záró norvég páros kap meg utólag.
„Összegeztem az érveket és az ellenérveket, és úgy döntöttem, visszavonom a fellebbezést a CAS-nál. Úgy gondolom, haszontalan lenne a tárgyalás. Butaság lenne tagadni a vádakat, hiszen mindkét teszt pozitív lett. Vállalom a következményeket” – olvasható a TASS orosz hírügynökségnek eljuttatott Kruselnyickij-közleményben.
A meldonium egyébként 2016 óta van rajta a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) tiltólistáján. A szer a véráramlást serkenti, valamint teljesítményfokozó hatása is van – az orosz teniszező, Marija Sarapova is ezzel bukott meg.
A dél-koreai játékokon eddig három doppingvétség történt, Kruselnyickij mellett a rövid pályás gyorskorcsolyázó japán Szaito Kej és a szlovén Ziga Jeglic akadt fenn a vizsgálaton.