Djokovics szettet vesztett, de nyert, Swiatek is menetel

H. Á.H. Á.
2024.07.04. 21:20
Végül Djokovics (jobbra) fogadhatta Fearnley gratulációját (Fotó: Getty Images)
A Wimbledonban zajló füves pályás Grand Slam-torna csütörtöki játéknapján a második fordulóban a férfi egyeseknél az egy hónapja térdműtéten áteső Novak Djokovics négy szettben jutott tovább a brit Jacob Fearnley ellen, a nőknél magabiztos győzelemmel ment a 32 közé Iga Swiatek. A nap legmagasabban kiemelt búcsúzója a nőknél az ötödik kiemelt Jessica Pegula, a férfiaknál a 7. kiemelt Hubert Hurkacz, aki Arthur Fils meccslabdájánál adta fel a negyedik játszma végén, este pedig búcsúzott Sztefanosz Cicipasz. Alexander Zverev három sima játszmában győzött.

Az idei wimbledoni torna negyedik napjának első igazán őrült meccsére nem kellett sokat várni: az első körben az Andrej Rubljovot búcsúztató Francisco Comesana és az ausztrál Adam Walton összecsapása ugyanis merőben szokatlan eredménnyel zárult. Az argentin az első szettet 7:5-re megnyerte, a következőt elbukta 6:1-re, aztán egy 26 pontos rövidítéssel fordított az ausztrál, majd ő vesztette el 6:1-re a negyediket, a végén pedig Comesana a döntő szett rövidítését 10–8-ra nyerte. A 4 óra 13 perces meccs emlékezetes összecsapást hozott.

Novak Djokovics is folytatta szereplését a tornán, ami már önmagában figyelemre méltó, hiszen a szerb klasszis a Roland Garroson bő egy hónapja részleges meniszkuszszakadást szenvedett, s június 5-én meg is műtötték. Ilyen módon az, hogy a londoni tornán elindult, minimum meglepetés, de ha már itt van a hétszeres bajnok, azért megmutatja, a formája nem kopott meg a regeneráció során. Igaz, a világranglista 277. helyén álló, s a hazai közönség előtt szabadkártyával induló Jacob Fearnley olyat tett ellene a második fordulós meccsen, amire nem voltak sokan képesek az elmúlt szűk 20 évben: négyszettes küzdelemre késztette a korábbi világelsőt – Wimbledonban 28–4 volt a meccs előtti mérlege az ilyen összecsapásokon. A 22 éves brit fiatal a harmadik játszmában cibálta meg az oroszlán bajszát, s az első két szett elvesztése után ekkor szépített, végül háromórás csatában szenvedett vereséget.

A nap drámája a hetedik kiemelt Hubert Hurkacz nevéhez fűzhető, a lengyel szervagép a francia Arthur Fils ellen három és fél óra játék után a negyedik szett rövidítésében vetődött egy labdáért, ám rosszul ért földet és csúnyán bevágta a térdét – ennek ellenére a pontot megnyerte, ezzel pedig játszmalabdához jutott. Hét-nyolc perc ápolás után, jókora kötéssel a lábán még megpróbálta folytatni a meccset, ám két labdamenet elvesztése után belátta, nincs értelme folytatni, s Fils meccslabdájánál kezet nyújtott a franciának, aki ezzel először jutott Grand Slam-tornán a legjobb 32 közé.

Este aztán jött a nap egyik nagy meglepetése: a világranglistán 87. finn Emil Ruusuvuori ugyanis négy játszmában búcsúztatta a 11. kiemelt Sztefanosz Cicipaszt, és ezzel pályafutása során első alkalommal jutott Grand Slam-tornán a harmadik fordulóba. A 25 éves finn az első két játszmát egyaránt rövidítésben nyerte meg, a harmadikban viszont Cicipasz szépített, ám Ruusuvuori a negyedikben 3:2-es vezetésénél két bréklabdához jutott és a másodikat ki is használta. Az előnyét pedig megőrizte végig, a görög már nem tudott visszajönni a meccsbe, így a finn ünnepelhetett.

Ami a nőket illeti, a világelső Iga Swiatek két játszmában legyőzte a horvát Petra Marticot és ezzel karrierje során negyedszer jutott be Wimbledonban a harmadik fordulóba. A nap legmagasabban kiemelt búcsúzója a női mezőnyből került ki, az ötödik kiemelt Jessica Pegula az első játszmát elbukta a világranglistán 42. helyen álló kínai Vang Hszin-jü ellen, majd a folytatásban rövidítésben  kiharcolta a döntő játszmát, miközben egy meccslabdát is hárított. Hogy aztán ilyen előzmények után egyik pillanatról a másikra hűtetlen pudingként zuhanjon össze mindaz, amit addig felépített, a harmadik szettet alig fél óra alatt 6:1-re veszítse el... A brazil  Beatriz Haddad Maiának kis túlzással megizzadni sem nagyon volt ideje Camila Osorio ellen, a kolumbiai ugyanis a negyedik játék elején megsérült és feladta a mérkőzést, így a huszadik kiemelt igazán pihenten várhatja a Gálfi Dalmát legyőző Danielle Collins elleni 3. fordulós mérkőzését.

WIMBLEDON (50 millió font, füves pálya)
FÉRFI EGYES, 2. FORDULÓ (a 32 közé jutásért)
De Minaur (ausztrál, 9.)–Munar (spanyol)  6:2, 6:2, 7:5
Comesana (argentin)–Walton (ausztrál) 7:5, 1:6, 6:7, 6:1, 7:6
Fils (francia)–Hurkacz (lengyel, 7.) 7:6, 6:4, 2:6, 6:6 (9–8)-nál Hurkacz feladta
A. Zverev (német, 4.)–Giron (amerikai) 6:2, 6:1, 6:4

NŐI EGYES, 2. FORDULÓ (a 32 közé jutásért)
Szamszonova (orosz, 15.)–Avaneszjan (orosz) 6:3, 6:3
Wozniacki (dán)–Fernandez (kanadai) 6:3, 2:6, 3:3-nál sötétedés miatt félbeszakadt.