„Ami tegnap még húsz perc volt, ma már negyven” – állapította meg a szakmai stáb tagjaival együtt elsőként betoppanó Danyi Gábor a keserű igazságot a tokiói közlekedésről.
HÁFRA Noémi, a magyar válogatott balátlövője: „A második éjjel felébredtem három óra körül, de azóta jobban tudok pihenni, az is igaz, hogy altatóra azért szükség volt. Nagy élményt jelentett, hogy találkoztam Nikola Karabaticcsal az olimpiai faluban, a lányok el is veszítettek a következő órára. Egyből hívtam anyukámat, nem érdekelt, hogy otthon éppen milyen napszak van. Más esetben biztos rögtön kértem volna tőle egy közös fotót. Mivel nagyon lecsökkentették a megnyitón részt vevő sportolók számát, még nem tudom, közülünk ott lehet-e valaki, de ha nem, akkor televízión nézzük az ünnepséget.” |
Mindezt magunk is megtapasztaltuk az elmúlt két nap során, a belvárost kacifántos felüljárókon átszelő többsávos autópálya is „csodálatosan” be tud dugulni.
Helyi léptékkel ezúttal legalább nem kellett messzire utaznunk az olimpiai helyszínek központjától, a csapat ugyanabban a sinagavai (Tokió egyik negyede) teremben edzett, mint szerdán. Itt is segítők hada mutatta az irányt, az embernek gyakran az az érzése támad, hogy a szervezők közül sokan látszólag felesleges munkát végeznek.
„Egyetlen nehézségünk van, hogy későn és csak napi egyet tudunk teremben edzeni – magyarázta a csúszás miatt ideges Elek Gábor szövetségi kapitány. – Mire ideérünk, már kicsit álmosak vagyunk, de ez nyilván nem véletlen, mert a francia meccset is igen szokatlan időpontban játsszuk. Azért sem szeretem a késői kezdéseket, mert olyankor napközben saját magamat is nehezen viselem el.”
Mivel nyakunkon az említett első mérkőzés, az FTC vezetőedzője is fokozott figyelmet várt el a játékosoktól, és az újságírók jelenlétében sem volt elnézőbb a rontások kapcsán. Ha valaki csak a mostani tréningjét látta volna a válogatottnak, ennyiből is leszűrhette, a keret egyetlen olimpiát megjárt tagja, Tomori Zsuzsanna milyen fontos tagja a csapatnak. Amikor a gyakorlás egy pontján a kapitány sorra vette a párokat, akik egymással cserélték fel a szerepeket, az átlövőnél a saját nevét ismételte meg. Nem meglepő, hogy Tomorinak a rutinjával kulcsszerepe van a védekezésünkben, az már annál inkább az újdonság erejével hatott, hogy jobbszélsőként is feltűnt.
„Nyugtass meg, hogy nem lősz” – szúrta oda a kapuból Janurik Kinga Tomorinak, aki később új erényeket csillogtatva még felmosót is ragadott. Ekkor már oldottabb volt a hangulat, belefért egy-két viccelődés, Szöllősi-Zácsik Szandra egyik, egyébként valóban tetszetős megmozdulását egyenesen egy albán kecskéhez hasonlította Elek, lett is belőle nagy derültség („Pattog, mint a gumilabda” – adott sajátos megfejtést utóbb a kapitány.)
Közben már a franciák elleni taktika került terítékre, Danyi akkurátusan szemléltette, mire számíthatunk vasárnap, míg Holanek Zoltán erőnléti edző néhány gyakorlatnál maga is beállt a játékosok közé. Az első meccsünkig azonban még vár a lányokra csütörtökön egy utolsó felkészülési találkozó Norvégia ellen. Amíg a játékosok nyújtottak, Elek a mérkőzés kapcsán kifejtette, elsősorban a sebesség miatt lesz hasznos.
„Az sem érdekel, ha beleszaladunk egy pofonba, de most az lesz a lényeg, hogy felvegyük a norvégok által diktált ritmust. Ezt eddig nem volt túl sok lehetőségünk gyakorolni. Szeretnénk az olimpiát stresszmentesen, ám hangsúlyozottan nem felelősség nélkül lejátszani, abban hiszünk, hogy így leszünk a legeredményesebbek. Ha már most görcsölni kezdünk, biztosan nem tudjuk megvalósítani” – zárta le a kapitány, mert közben már a franciák vették birtokukba a termet.
A NŐI VÁLOGATOTT OLIMPIAI KERETE
Kapusok: Bíró Blanka, Janurik Kinga (mindkettő FTC-Rail Cargo Hungaria).
Jobbszélső: Lukács Viktória (Győri Audi ETO KC).
Jobbátlövők: Kiss Nikolett, Tomori Zsuzsanna (mindkettő Siófok KC), Klujber Katrin (FTC)
Irányítók: Kovacsics Anikó, Szucsánszki Zita (mindkettő FTC), Vámos Petra (DVSC Schaeffler). Beállók: Bordás Réka (DVSC), Kisfaludy Anett (FTC)
Balátlövők: Háfra Noémi (FTC), Szöllősi-Zácsik Szandra (MTK Budapest)
Balszélsők: Márton Gréta, Schatzl Nadine (mindkettő FTC)
Tartalékok (sérülés esetén nevezhetőek be): Szikora Melinda (kapus, Siófok), Helembai Fanny (beálló, Váci NKSE)
A játékosoknál az előző idénybeli klubjukat tüntettük fel.
OLIMPIA, TOKIÓ
A női kézilabdatorna csoportjai. A-csoport: Hollandia, Montenegró, Norvégia, Japán, Dél-Korea, Angola. B-csoport: Spanyolország, Orosz csapat, MAGYARORSZÁG, Svédország, Franciaország, Brazília
A MAGYAR VÁLOGATOTT CSOPORTMÉRKŐZÉSEI AZ OLIMPIÁN
Július 25.: –Franciaország, 14.30
Július 27.: –Brazília, 4
Július 29.: –Orosz csapat, 12.30
Július 31.: –Spanyolország, 12.30
Augusztus 2.: –Svédország, 9.15
A csoportokból az első négy helyezett jut tovább.
A TOVÁBBI PROGRAM
Negyeddöntők. Augusztus 4.: 2.30, 6.15, 10, 13.45. Elődöntők. Augusztus 6.: 10, 14. A 3. helyért. Augusztus 8.: 4. Döntő. Augusztus 8.: 8
Az időpontok magyar idő szerint értendőek.
A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósítja: Kovács Erika, Nedelykov Tamás, Szűcs András (szöveg), Mirkó István, Tumbász Hédi (fotó)