Egyébként meg példakép – írja kollégám Hosszú Katinkáról a szponzora által szervezett motivációs tréning után, amelyen a háromszoros olimpiai bajnok úszó hitet és erőt adott a kisorsolt szerencsés rajongóknak. Előtte budapesti díszpolgár lett a mi Katinkánk, néhány órával korábban pedig még a nemzetközi szövetség vezetőinek olvasott be – ergo ők nem szerencsések –, összefogásra szólítva fel társait. Az erre érkező reakciók többsége a sportoló szemszögéből pozitív volt, azt se feledjük, jelenleg Katinka a kevés nemzetközileg is elismert sportolóink egyike.
A hiteles orgánum, az ESPN jelölte az internetes szavazásban a legjobb nem amerikai sportoló kategóriájában, többek között Cristiano Ronaldo és Usain Bolt társaságában, ráadásul a jelöltek között egyetlen hölgyként – más kérdés, hogy férje révén és mentalitásában talán a legamerikaibbként.
Iron Lady, Iron Corporation. Szégyellem magam, de nehezen tudok azonosulni ezekkel az Amerikából importált fedőnevekkel. Értem én, hogy odaát nincsen mission impossible, terminátor – pardon Terminátor – viszont van. Ám én csak feszengek, mert úgy érzem, irgalmatlanul rám akarnak valamit erőltetni, elhitetni velem, hogy az úgy jó, ahogyan Ironéknál gondolják. Mai szlengben úgy mondanám, túltolják. Nem foglalkoznék én ezzel, isten őrizz, még megkapom, hogy néhány héttel a hazai rendezésű vb előtt megzavarom az Iron Lady felkészülését, de tudom, hála az égnek, azt nem lehet, ismerjük el, nála bejön, hogy világkupa-roadshow-val készül a versenyekre.
És noha nem Katinka kezdte, ő is exponálja magát, tehát merőben más a helyzet, mint a szövetségi elnökválasztás után, hogy onnantól aztán csend, ne zavarjuk meg úszóink felkészülését, mert a földkerekség egyik legrangosabb – ráadásul hazai rendezésű – versenye következik. De Katinka mindig és minden helyzetből a maximumot szeretné kihozni, ez nem csak a konkrétan kifejezett pénzösszegben nyilvánul meg – bár a FINA elleni petíciójában ott lappang: limitált számban indulva kevesebbet lehet keresni.
Az olimpiai bajnok imázsa mesterségesen felépített imázs. Kinek bejön, kinek kevésbé. Kommunikációjának – amelynek hátterében vélhetően edző-férje, Shane Tusup áll – a lényege, hogy állandóan tematizálni kell a közbeszédet, vagy róla legyen szó, vagy egy általa generált témáról. A stratégiának a konfrontatív viselkedés mellett már-már szakrális vagy diabolikus – kinek-kinek ahogy tetszik – ellenpólusa a jótékonysági programokban való részvétel. Mégis talán ez utóbbi kapcsán jut eszembe: leginkább az emberi megnyilvánulások hiányoznak.
Olyan Iron az egész.