A problémát a Magyar Nemzet szerint az okozza, hogy a sportolónak kell megneveznie a munkáját segítő szakembereket, és Milák ezt elmulasztotta megtenni a párizsi olimpia után. Ott 100 méteres pillangóúszásban arany-, 200 méteren ezüstérmet szerzett.
A cikk felhívja a figyelmet arra, hogy Milák „a 2021-es tokiói olimpia után edzőjeként még természetszerűleg Selmeci Attilát, nevelőedzőjeként pedig Plagányi Zsoltot jelölte meg, a párizsi játékok után viszont nem csupán a felkészülését három éven át irányító Virth Balázsról, továbbá Zala Györgyről feledkezett meg, hanem Plagányi Zsoltot is megfosztotta nevelőedzői státusától”.
Az úszószövetség célja, hogy a kormányrendelet által meghatározott protokoll megváltoztatásával levegye ezt a terhet a sportolókról, és másképpen állapítsák meg, hogy ki jogosult életjáradékra (korábban éppen amiatt került a döntés a sportolók kezébe, hogy kizárják az ügyeskedőket a jutalmazásból).
„A Magyar Úszószövetség edzőbizottsága egyhangúan azt a véleményt fogalmazta meg, hogy lehetőségeihez mérten minden támogatást meg kell adnia annak érdekében, hogy orvosolják a Virth Balázst, Zala Györgyöt, Plagányi Zsoltot és Kovácshegyi Ferencet ért méltatlanságot – idézte a Magyar Nemzet Wladár Sándort. – A szövetség elnökeként és a Nemzet Sportolójaként egyaránt kötelességem támogatni ezt a kezdeményezést. Az eset túlmutat önmagán, véletlenül sem az a szándékunk, hogy felelősöket nevezzünk meg, Milák Kristófra a mulasztásaival, sajátos habitusával együtt a magyar úszósport korszakos alakjaként tekintünk. Úgy is fogalmazhatnék, az a célunk, hogy róla és a sporttársairól kerüljön le az adminisztrációs teher, s mindenki számára világos, egyértelmű szabályozást teremtsünk meg ebben a fontos kérdésben.”