Mint arról beszámoltunk, nem akármilyen teljesítményt nyújtottak az év elején a hazai női távolugrószakág reménységei. Az U18-as világranglista első öt helyezettje között három magyar ígéretet is találunk:
Rózsahegyi Bori 638 centiméterrel vezeti a rangsort, mögötte Molnár Viktória 615 centivel holtversenyben második, míg Boczonádi Bora 612-vel ötödik.
Korábban soha nem fordult még elő, hogy egyszerre három magyar távolugrólány is ott legyen korosztálya világranglistájának a top 5-jében, és további kuriózum, hogy
nemrégiben még mindhárom 2007-ben született növendék egyazon nevelőműhelyben, nevezetesen a Tatabányai SC-ben bontogatta a szárnyait.
Rózsahegyi és a sokáig a Kecskeméti ARC-ban nevelkedő Molnár a TSC-Geotech színeiben versenyez, Boczonádi egy ideje már az MTK Budapestnek szállítja a figyelemre méltó eredményeket. A kiemelkedő teljesítmények hátterébe a Tatabányai SC atlétikai szakosztályának vezetőedzőjétől, Reichnach Ferenctől kértünk betekintést.
„Tatabányán mindig is tradíció volt a magasan kvalifikált ugróversenyzők nevelése és foglalkoztatása – kezdi a tréner. – Csak a Bányász múltjából szemezgetve, a teljesség igénye nélkül említhetjük a szakosztályvezetőnk, Társi Zoltán, valamint Sterk Katalin, Pálóczi Gyula, Dömötör Balázs, Babicz Pál vagy Margl Tamás nevét. De ahhoz, hogy válogatott, olimpikon, Eb-érmes atlétáink legyenek, mindig is elengedhetetlen volt a megfelelő szakmai háttér megléte. Az ugrószakágunk tudatosan építkezik, és már az elődöm, Salamon Zoltán elképzelései között szerepelt egy ugróakadémia létrehozása. A Covid miatt ez nem valósult meg, viszont minden feltételt megteremtettünk hozzá. Henyecz László 1978 óta ugróedző Tatabányán, Babicz Pál utánpótlás-vezetőedzőként felügyeli a növendékeket, Dömötör Balázs pedig Budapesten vezet TSC-csapatot, hiszen azt is fontosnak tartottuk, hogy akik a középiskola után a fővárosba kerülnek, ne szakadjanak el a klubtól. Továbbá Tihanyi József, a TF professzora is a mai napig segíti a versenyzőinket.
A jól képzett, motivált edzőink munkája egymásra épül, és a megfelelő létesítményeink is megvannak a minőségi foglalkozásokhoz.
A felkészüléshez százharminc méteres futófolyosó, ugrócsarnok és négy távolugrópálya áll rendelkezésre. Támogatását élvezzük a Magyar Atlétikai Szövetségnek és Tatabánya városnak, valamint kiemelt vidéki sportegyesületként is részesülünk annyi segítségben, hogy az anyagi hátterünk stabil legyen. Amikor az akadémiai képzésnek a feltételeit megteremtettük, a fiatalok számára kollégiumot is kellett biztosítanunk. Rózsahegyi Bori például jelenleg is a sportpálya melletti Sport Hotelben lakik, onnan jár iskolába, edzésre, majd hétvégente haza a családjához.”
A kétszeres EYOF-győztes, fedett pályás felnőttbajnoki ezüstérmes Rózsahegyi Bori egyébként Henyecz László, Molnár Viktória pedig Dömötör Balázs és Nagy Viktor szakmai felügyelete mellett készül a megméretésekre. Boczonádi Bora nevelőedzője Kovács Eszter volt a TSC-ben. A reménység a vezetőedző elmondása szerint a Covid idején váltott klubot, amikor Tatabányán bezárták a sportlétesítményeket, az MTK-ban viszont volt lehetőség pályán dolgozni, s Bora végül ott ragadt.
„Kovács Eszter olyan edzőnk, aki szintén nagyon jó szemmel választja ki a fiatalakot. Természetesen távolugrásban a klubban megtalálható példaképek, mint Lesti Diana vagy már Rózsahegyi Bori jelenléte is lelkesíti a gyerekeket.
Ha U14-es vagy U16-os régiós versenyre megyünk, előfordul, hogy nyolc-tizenkét gyerekünk indul távolugrásban, míg a többi versenyszámban jellemzően egy-kettő.
A nálunk nevelkedő ígéreteket szeretnénk megtartani, hiszen valóban minden feltételünk adott ahhoz, hogy felnőttkorukban is minőségi munkát végezhessenek az egyesületünkben. Ugyanakkor a sikerek eléréséhez az is nagyon fontos, hogy a versenyzők családi háttere rendben legyen, otthonról is megkapják a szükséges támogatást. A szóban forgó három távolugrólány helyzete ebből a szempontból is rendezett.”
A távolugrás mellett a tatabányai lányok síkfutásban is remekeltek a közelmúltban. A februári U18-as fedett pályás ob-n a klub 4x200 m-es leányváltója Rózsahegyi Bori, Molnár Viktória, Merényi Fanni, Pfiszterer Dorina összetételben győzött, és 1:42.02 perces magyar csúcsot állított fel a korosztályban. A lányokat Babicz Pál, Dömötör Balázs és Henyecz László készítette fel.
Az U18-as korosztály számára az idén Európa-bajnokságot rendeznek Besztercebányán, ám a korosztály legjobbjai a limai U20-as vb-n is bizonyíthatnak.
(Kiemelt képünkön: Rózsahegyi Bori Forrás: MASZ)