Ha csak az egyéni országos bajnoki címeket nézzük, a KSI 12 éves öttusázó-növendéke, Kósa Nóra 2024-ben aranyérmet nyert a korosztályában a háromtusa, a laser run, a biathle és a triathle ob-n, úszásban 50 és 100 méter gyorson, sportlövészetben pedig a 10 méteres, 20 lövéses légpisztolyos versenyszámban. De atlétikában is van már ob-aranya, 2023-ban például mezei futásban nem talált legyőzőre. Nem akármilyen teljesítmény az ígérettől, hogy amiben elindul, abban a legjobbnak bizonyul, és ezt nem csak itthon teszi.
Kiemelkedő siker, hogy júliusban a portugáliai Madeirán rendezett biathle, triathle és laser run Európa-bajnokságról
négy arany- és egy ezüstéremmel tért haza.
Az U13-sok között egyéniben és csapatban győzött a triathle Eb-n, míg egyéniben második, csapatban és váltóban első lett laser runban.
„Három és fél évesen kezdtem szertornázni, amely a későbbiekhez jó alapokat adott – mondja Nóra. – Majd a KSI-ben úszni jártam Jámbor Gyöngyihez, és ő szerettette meg velem az öttusát. Az úszás jól ment, ezért külön versenyeken is indultam. Először a Vác versenyzője voltam, majd később és jelenleg is a Vasas színeiben úszom, Lőrinczi György az edzőm. Öttusában már felkerültem Füri Csilla csoportjába, a lövőedzéseimet pedig Máthé Edit tartja.
Az öttusában eleinte a lovaglás volt a legvonzóbb a számomra, de a helyére bekerült akadályverseny is nagyon tetszik, és picit szerencsém is van vele, hiszen a szertornában szerzett tudás jól kamatoztatható a pályán.
Nagyon örülök, hogy több sportágban is sikeres tudok lenni. A portugáliai Európa-bajnokság sokáig emlékezetes marad. A triathle olyan, mint a háromtusa, ugyanúgy futásból, úszásból és lövészetből áll, de ahogy a triatlonban sem, itt sincs a versenyszámok között szünet. Ráadásul nyílt vízben úsztunk. Jó érzés volt, hogy a dobogón három magyar állt Madeirán, hiszen Toplenszki Zsófia a második, Haraszin Liza pedig a harmadik lett. Jövőre még csak U14-es leszek, de az U15-ösöknek már van az öttusa számaiból álló Eb-jük, és nagyon várom, hogy bekerüljek a korosztályos válogatottba.”
A sportlövő ob-n egyébként második alkalommal indult el Nóra, és nemcsak egyéniben nyert, hanem a KSI csapatával is. Az együttes diadal ráadásul országos csúccsal jött össze.
„Nem sok különbség van az öttusában és a sportlövészetben használt pisztoly között. Annyi, hogy a sportlövészetben be kell tölteni, ránt és picit nehezebb a súlya. Tavaly fogtam a kezemben először ilyen pisztolyt, de megmutatták, hogy mit kell vele csinálni, és azóta tudom.
Maximalista vagyok, ezért úgy mentem a serdülő ob-ra, hogy a negyven vagy a húsz lövéses versenyt meg akarom nyerni.
A negyvennél nem tudtam végig kellőképpen koncentrálni, de a húszra felszívtam magam.”
Ha Nórát kérdezik, honnan van benne ennyi energia, egyből rávágja:
Szeretem, amit csinálok! Amikor fáradtnak érzem magamat, eszembe jut: azért sportolok, hogy boldog legyek.
Szeretnék példát mutatni másoknak is. Remélem, hogy a 2025-ös évem is hasonlóan eredményes lesz. A nagy célom, hogy ott legyek a 2032-es olimpián Brisbane-ben. Csodálatos élmény volt látni, ahogy Gulyás Michelle nyert Párizsban. Kirázott a hideg, amikor befutott a célba.”
„Multifunkcionális kislány, aki fejben jóval a korosztálya előtt jár – vélekedik Nóráról az úszóedzője, Lőrinczi György. –
Minden területen megmutatkozó profi mentalitással bír, remekül kezeli a stresszhelyzeteket és nem ijed meg a feladattól. Ilyet még nem láttam tizenkét évestől!
Ráadásul a húga, Szonja is a nyomdokaiban jár és hasonlóan ígéretes növendék.”
(Kiemelt képünkön: Kósa Nóra Fotó: Tésik Attila)