NBA: a Miami, a Lakers és az Oklahoma City is kikapott

ZSIVERA GÁBOR, TÓTH ATTILA, HEGEDŰS RÓBERTZSIVERA GÁBOR, TÓTH ATTILA, HEGEDŰS RÓBERT
Vágólapra másolva!
2013.11.02. 06:52
null
Kevin Garnett a nézők között is látogatást tett a Brooklyn–Miami meccsen (Fotó: Reuters)
Mára virradóra 13 mérkőzést rendeztek az észak-amerikai profi kosárlabdaligában, s szokás szerint egymás hegyén-hátán jöttek a meglepetések, főleg a keleti parton. A Brooklyn Nets „élesben” is legyőzte az előszezonban általa már kétszer is elvert Miami Heatet, a mindenki által leírt Philadelphia pedig Washingtont is bevette. Az Orlando kiütötte a New Orleanst, Eric Bledsoe fantasztikus győztes triplájával pedig célba ért a Phoenix is a tankolással „vádolt” alakulatok közül. Nagy verésbe futott bele az Oklahoma City, a Memphis viszont hosszabbításban hozta a Detroit elleni rangadót. Jöjjenek a részletek!


Charlotte Bobcats–Cleveland Cavaliers 90–84

A Cavaliers máris belerondított saját idénykezdésébe. A clevelandiek hiába gyűrték le Bynummal a soraikban a Brooklynt két napja, most kis túlzással anulálták akkori bravúrjukat, ugyanis képesek voltak alul maradni az Al Jefferson és Ben Gordon távollétében azért még mindig a liga egyik, ha nem a leggyengébb alakulatának tekinthető Charlotte-tól.

A hazai győzelem kulcsai: Walker, Kidd-Gilchrist és a védekezés. A Bobcat Kemba Walkernek (23 pont, 7 gólpassz) és Michael Kidd-Gilchristnek (15 pont, 6 lepattanó) köszönhette a legtöbbet egyénileg, pláne, hogy az irányító szerezte a meccset érdemben lezáró kosarat is, ám a Bobcats bravúrjának legfőbb oka a meglepően jól működő csapatvédekezés volt, melynek okán a Brown-legénység csupán 38 százalékkal tüzelt mezőnyből és 22 százalékkal értékesítette a triplákat, ráadásul Irving is megállt 16 pontnál, illetve 7 gólpassznál.

Bynum még csak szokja a légkört. A Cavaliers némi meglepetésre már játszó centere, Andrew Bynum a legutóbbi 8 perce után most már 11-et kapott, de ez alatt csupán hétből kétszer talált be mezőnyből és sokat szenvedett a pályán védekezésben és támadásban egyaránt.

A Bobcats legjobb dobói: Walker 23/9, Kidd-Gilchrist 15, Biyombo 11
A Cavaliers legjobb dobói: Miles 22/9, T. Thompson 21, Irving 16

 

Orlando Magic–New Orleans Pelicans 110–90

Meglepő kiütés – fordított előjelekkel. A Magic már az első két idei alapszakasz-meccsén is megmutatta, hogy játékban nem spórol és nem a tankolás szellemében játszik, még ha a kerete gyengécske és fiatal is. A floridaiak most saját közönségük előtt alaposan elverték az új elemek beépítésével egyelőre igencsak megküzdő New Orleanst, volt már 30 pontos fórja a hazai alakulatnak, csak a végjátékban kozmetikázott valamennyit a Pelicans.

Arron Afflalót korai volt leírni. Az Orlando mostanra már veteránnak számító hátvédje, Arron Afflalo élete formájában kezdte a szezont, most ezt egy 30 pontos, 4 lepattanós, 4 gólpassz produkcióval meg is fejelte, ráadásul mezőnyből 14-ből 10-zel végzett, ezzel választ adva arra, hogy az 1/2-es választott, Victor Oladipo (10 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz, 4 szerzett labda) miért is inkább egyesben van erőltetve Vaughn mester által...

Egy, csak egy legény volt talpon a New Orleansnál. Anthony Davis (26 pont, 17 lepattanó, 3 blokk), a tavalyi 1/1-es monstre performanszt hozott össze, igaz ő is csak 23-ból 9-es mezőnymutatót ért el, Jrue Holiday (19-ből 7-es mezőnyözés) viszont igencsak erőlködött, a pontot ma nem is szerző Tyreke Evans pedig csereként nagyon nem találja a helyét új klubjában.

A Magic legjobb dobói: Afflalo 30/12, Harkless 20/6, O'Quinn 14
A Pelicans legjobb dobói: A. Davis 26, Holiday 17/3, Morrow 14/12

 

Washington Wizards–Philadelphia 76ers 102–109

Valami nem stimmel Washingtonban – és Philadelphiában sem... Addig még rendben van, hogy a Wizards döcögősen kezdi az idényt és a Sixers hazai nyitányán elkapja a Wade nélküli Miamit, de az már szakmailag nehezebben magyarázható, amikor a liga történetének (papíron) egyik leggyengébb keretével rendelkező együttese idegenben veri el a fővárosiakat, pláne Michael Carter-Williams (14 pont, 15-ből 6 mezőnyből, 5 gólpassz), a fantasztikus statisztikákkal berobbanó újonc visszafogottabb produkciójával együtt.

Tankolás Philadelphiában?! Maximum később. Jól jellemzi a Philadelphia játékát az "úgy játssz, mintha a mai lenne az utolsó meccsed" hozzáállás, most Thad Youg (29 pont, 20-ból 14-es mezőnyözéssel, 8 lepattanóval) és Evan Turner (23 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) hozott extrát a center, Spencer Hawes (16 pont, 14 lepattanó, 5 gólpassz) mellett.

John Walléknál túl nagy lett volna a lendület?! A Wizards klasszissá érő irányítója villámgyorsan 20 pont fölé jutott és az első hét mezőnykísérlete jó is volt, ám a végére túlvállalta magát, Nené hiányában pedig a többiek közül senki sem tudta átvenni a helyét támadásban, így gyorsan elolvadt a Washington kétszámjegyű fórja és lendületből fordított a második félidőben 65(!) pontot termelő Sixers.

A Wizards legjobb dobói: Wall 26/6, Webster 13/9, Ariza 12/3, Gortat 12
A 76ers legjobb dobói: T. Young 29, Turner 23, Hawes 16/9

 

Atlanta Hawks–Toronto Raptors 102–95

Négyből másfél nem elég a Torontónál. Ha van olyan csapat ma a ligában, ahol a vezérek egyéni teljesítményétől függően meg lehet mondani, hogy az adott estén győzni tud-e vagy sem a szóban forgó alakulat, akkor az a Raptors. A torontóiaknál viszont ma csak DeMar DeRozan (31 pont) villogott és Kyle Lowry (16 pont, 4 gólpassz) hozott elfogadható teljesítményt, Jonas Valanciunas (4 pont, 4 lepattanó, 2 blokk) csak szenvedett, Rudy Gay pedig sokat tüzelt, de keveset talált (23-ból 6 mezőnyből), így nem csoda, ha Mike Budenholzer megszerezte első győzelmét az Atlantával.

Al Horford, a megbízhatóság mintaképe. A Hawks még mindig fiatal, de már rutinosnak tekinthető centere masszív dupla duplával jelentkezett (22 pont, 16 lepattanó), s mivel az egyébként hullámzó Jeff Teague (17 pont, 12 gólpassz) is szebbik arcát mutatta, Kyle Korvernek pedig sültek a triplái (8-ból 5), a Hawks hozta a kötelezőt saját közönsége előtt.

A Hawks legjobb dobói: Horford 22, Korver 17/15, J. Teague 17/3
A Raptors legjobb dobói: DeRozan 31/6, Lowry 16/9, Gay 14

 

Boston Celtics–Milwaukee Bucks 98–105

Bostonban már rájöttek, hogyan kell burkoltan tankolni. Hiába nyilatkozta le a Celtics egész stábja ezen a nyáron, hogy a gárda nem fog tankolni, gyakorlatilag egyetlen művelettel megoldotta ezt a kérdést a Stevens-legénység és még kívülről bele sem lehet kötni a koncepcióba. Az irányításhoz bántás nélkül semmi érzékkel nem rendelkező Avery Bradley-nek (miután nem hosszabbított vele a csapat) odaadta a Rajon Rondo hiányában megüresedő egyes posztot a vezetőedző. Mivel az egyébként hasznos ifjonc képtelen kontrollálni csapata tempóját, így nem meglepő, hogy a nagyon sokáig kényelmes kétszámjegyű fórban játszó Boston képes volt innen is kikapni hazai idénynyitóján a Knight, Ridnour páros nélkül felálló Milwaukee-tól.

A Bucksnál is a cseresorban van a csapat ereje?! A wisconsini együttesnél ugyan gyatra eddig a kezdőcsapat, ám Zaza Pachulia (20 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz), John Henson (14 pont, 9 lepattanó) és Nate Wolters (14 pont, 6 gólpassz) a padról érkezve vesztett helyzetből is megmentették Larry Drew legénységét és az utolsó negyedet 15-34-re nyerve kisebb csodát vittek véghez a parketten. A hazaiaknál egyébként ki kell emelni a koros újoncot, Vitor Faveranit, aki az egy meccses eltiltása után visszatérő Sullinger előtt még kezdőként meglepően jó statisztikákkal zárt (12 pont, 18 lepattanó, 6 blokk).

A Celtics legjobb dobói: Bass 17, G. Wallace 14/6, J. Green, C. Lee 13/3-13/3
A Bucks legjobb dobói: Pachulia 20, Neal 14/6, Wolters 14/3, Henson 14

 

Brooklyn Nets–Miami Heat 101–100

Élesben is ment a Brooklynnak a Miami ellen. Az előszezonban kétszer is alaposan elverte az egyik legújabb keleti trónkövetelő a címvédőt, mely így szűk egy év után kapott ki az alapszakaszban zsinórban kétszer is. A 19-et szóró Paul Pierce vezetésével a Nets "bostoni részlege" igencsak kitett magáért, hiszen a második félidőben végig vezető hazaiaknál a padról érkező Jason Terry triplái nagyon kellettek az első elszakadási kísérletnél, Kevin Garnett pedig 10 pont alatt maradt ugyan, ám a védekezést kiválóan irányította a festékben.

Az all-star már többet vállalt. A bokájával láthatóan nagyon küzdő Deron Williams 8 pontjával és 8 gólpasszával is főszereplő tudott lenni, ennyi most elég is volt a címvédő ellen.

Megtévesztő végeredmény. A Heat már 16 pontos hátrányban is volt a véghajrá előtt, ám LeBron James (26 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) és a 21-et szóró Wade Ray Allennel és Mario Chalmersszel karöltve be-be találgattak kintről az utolsó percekben, így még az egyenlítésre is megvolt az esélye a bajnoknak, ám sikerült átvészelnie a leolvadást a Jason Kidd mestert eltiltása miatt még nélkülöző Brooklynnak, mely első győzelmét ünnepelhette a szezonban.

Kirilenko is bemutatkozott Nets-szerelésben. Az orosz bedobó kihagyta az idénynyitót, ám most már érkezhetett a padról ő is, 8 pontja 11 perc alatt bíztató, ahogy a tavalyiak közül a 19-et termelő Joe Johnsoné és az all-star Brook Lopezé (16 pont, 6 lepattanó, 2 blokk) is.

A Nets legjobb dobói: Joe Johnson 19/6, Pierce 19/3, B. Lopez 13
A Heat legjobb dobói: L. James 26, Wade 21, Bosh 17/3

 

Houston Rockets–Dallas Mavericks 113–105

Kik lesznek Texas új urai?! A Rockets és a Mavericks újraformálásával és a Spurs erősnek maradásával gyakorlatilag új versenyt lehet kiírni Texas államban, erre jó bizonyíték volt ez a mérkőzés is. Bár Patrick Beverley távollétében is behúzta a meccset saját közönsége előtt a 34 pontos Harden húzta Houston, nem volt ez rossz teljesítmény a 22-őt szóró Nowitzkit kipontozódás(!) miatt már korán elvesztő Mavs részéről sem.

Erő a palánk alatt. Dwight Howard (13 pont, 16 lepattanó) és a mellette kezdőként szereplő Ömer Asik 12 lepattanója nem meglepő, de a vendégeknél nem árt megemlékeznünk DeJuan Blair (11 pont, 10 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 blokk 17 perc alatt) performanszáról sem, pláne mivel a padról érkezve érte azt el a Dallas egyik új nyári szerzeménye a viszonylag sima végjáték után lezáruló összecsapáson.

A Rockets legjobb dobói: Harden 34/12, A. Brooks 13/6, D. Howard 13
A Mavericks legjobb dobói: Nowitzki 22, Ellis 20/3, Crowder 15/15

 

Memphis Grizzlies–Detroit Pistons 111–108–hosszabbítás után

Meglepetés vendég – kicsit máshogyan. A Pistons cserehátvédje, Rodney Stuckey (19 pont) az előszezon egyik legfurcsább sérülését szenvedte el azzal, hogy széttörte az ujját amiatt, mert odacsapta saját autója ajtaját a kezének. A kihagyást hosszabbra tervezték a sok más gonddal (például a szívével) is küzdő kisembernél, ám ma már ott volt a parketten a Detroitnál és komoly szerepe volt abban, hogy a Pistons legalább egy hosszabbítást kicsikarjon Memphis-ben.

Lassan állt össze a puzzle a Grizzlies-nél. Marc Gasol (15 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz, 2 blokk) és Zach Randolph (16 pont, 10 lepattanó) is küzdöttek azzal, hogy feltörjék az extrán magas belső sorral kezdő Pistons védelmét, ám a rendes játékidő végén és a hosszabbításban mindkét hazai magasembernek kulcsszerepe volt–a spanyol egalizált a negyedik etap végén, a balkezes bombázó pedig a ráadásban szerzett fontos kosarakat. Mellettük muszáj említést tennünk Mike Conley (22 pont) és Tony Allen (16 pont, 5 labdaszerzés) produkciójáról is, a vendégeknél Brandon Jennings távollétében ezzel együtt pont egy végjátékbeli vagány vezér hiányzott a bravúros győzelemhez.

A Grizzlies legjobb dobói: Conley 22/3, T. Allen, Z. Randolph 16-16
A Pistons legjobb dobói: Josh Smith 19/9, Stuckey 19/3, W. Bynum 18/3

 


Minnesota Timberwolves–Oklahoma City Thunder 100–81

Rég nem látott mélységek és magasságok. Több mint egy éve fordult elő utoljára, hogy a Thunder ilyen súlyos vereséget szenvedjen – tavaly 17 pontos volt a legnagyobb zakójuk. Ezt a különbséget is úgy sikerült hozniuk, hogy 14-0-ával zárták a meccset, így megmenekültek a megsemmisítéstől. A Wolves hét éve nem kezdte 2-0-ával a szezont.

A Minnesota Big3-je. Kevin Love ma is parádézott, 24 ponttal és 12 pattanóval újra ő vezette a T-Wolvest. Mellette borzasztóan hasznos volt palánk alatti társa, Nikola Pekovics is, aki 15 pontot és 10 pattanót tett a közösbe, és volt egy harmadik dupla-dupla is hazai oldalon–Ricky Rubio 14 pontja és 10 gólpassza mellett még 5 labdát is szerzett.

Ma nem csak Westbrook hiányzott. A már az első negyedben eldőlő találkozón ezúttal nem csak a tűzerő volt hiánycikk a Thundernél, hiszen 44-20-ra nyerték a hazaiak a festékben szerzett pontok csatáját. A Thunder továbbra is pocsék hatékonysággal dob, ma 22.6%-kal szórtak a triplavonalon túlról és a 35%-ot sem érték el mezőnyből.

Corey Brewer elitvédő? A nyáron igazolt swingman eddig magasan beváltja a hozzá fűzött reményeket, ma az egyedül maradt Kevin Durantet kellett fognia,és maximálisan teljesítette is a feladatot, hiszen 13 ponton és mindössze 5 büntetőkísérleten tartotta a háromszoros pontkirályt.

A Timberwolves legjobb dobói: Love 24/9, Pekovics 15, Rubio 14/6.
A Thunder legjobb dobói: Lamb 16/6, Durant 13/3, Ibaka 9/3.

 

Denver Nuggets–Portland TrailBlazers 98–113

Megtört a Pepsi Center átka. A Portland majdnem hat éve, még 2007-ben nyert utoljára Denverben, azóta 9-szer próbálkoztak sikertelenül, míg nem tizedjére sikerült két vállra fektetniük a Nuggets-et saját pályáján.

Egységben az erő. A Suns elleni meccsel ellentétben ma nem csak LaMarcus Aldridge és Damian Lillard vállalt támadásban. Az erőcsatár 25 pontig és 9 pattanóig jutott, Lillard megállt 18 pontnál és 7 gólpassznál, ám Nicolas Batum és Wesley Matthews is 21-21 pontot szorgoskodott össze, utóbbi leszedett 12 pattanót is, ketten együtt pedig 9 hármast dobtak be. Az első félidőben Batum, a másodikban pedig Matthews és Aldridge voltak a vezérek.

Dolgozni csak pontosan... A Blazers győzelmének kulcsa a külső dobásokban rejlett, több mint 30%-ot vertek ebben a hazaiakra (6/18–14/22). A triplavonalon belülről már nekik sem ment igazán (37% kettesekből), de még így is jobbak voltak, mint ellenfelük, megérdemelten nyertek, ilyen különbséggel is.

A törpetrió kevés. Hiába idézte chicagói önmagát Nate Robinson (24 pont, 4 tripla, 7 pattanó), volt jó Ty Lawson (21 pont, 6 gólpassz) és segített nekik Andre Miller (10 pont), a csapat többi része semmilyen szinten nem működik még a Denvernél, hatalmas munka előtt áll még Brian Shaw.

A Nuggets legjobb dobói: Robinson 24/12, Lawson 21/6, Faried 11.
A TrailBlazers legjobb dobói: Aldridge 25, Batum 21/15, Matthews 21/12.


Los Angeles Lakers–San Antonio Spurs 85–91

Tim Duncan nélkül. A Grizzlies ellen mellkasi sérülést szenvedő legenda hiánya azt jelentette, hogy 1996 óta először fordult elő, hogy sem ő, sem Kobe Bryant nem szerepelt a két gárda összecsapásán.

A Spurs védekezni is tud. A vendégek az utóbbi időben pontgazdag meccseikről ismertek, de ha nagyon kell, vissza tudnak térni a korábbi stílusukhoz. A Lakers cseresora a szezon első meccsén 76 pontot termelt – most csapatszinten jutottak 85-ig 36.6%-os mezőnymutatóval és 30%-os triplázással.

Pau Gasol ébredezik. A tavalyi rémálomszerű szezon után a spanyol sztár jól kezdte az évadot, ma is dupla-duplát hozott (20 pont, 11 lepattanó), és 2 blokkot is kiosztott.

Parker, Ginobili és Diaw remeklése kellett a második győzelemhez. A 4. negyedben háromszor volt egyenlő és 14 alkalommal változott a vezető csapat kiléte – végül a három rutinos róka révén szakította le végleg a Spurs a Lakerst.

A Lakers legjobb dobói: Gasol 20/3, Meeks 14/3, W. Johnson 12/6.
A Spurs legjobb dobói: Parker 24, Ginobili 20/9, Leonard 15.

 

Sacramento Kings–Los Angeles Clippers 101–110

Back-to-back 100 felett. Griffinék péntek hajnalban még a Warriorsnak dobtak 126 pontot, egy nappal később a Kings sem úszta meg 110 alatt. Ki emlékszik már a nyitónapi vereségre a Lakers ellen...

A nagy duó remekelt, de a kiegészítők hozták meg a sikert. Griffin (20 pont, 17 lepattanó, 6 gólpassz) és Chris Paul (26 pont, 10 gólpassz) is csillogott, de oroszlánrésze volt a sikerben a két kiscsatárnak: Matt Barnes és Jared Dudley felváltva hozott nagyon jó döntéseket támadásban, és védekezett kiválóan a periméteren.

Ez a szint még magas a Kingsnek, mint csapatnak. Két meccs alapján látszik, hogy a Sacramento sokkal tudatosabban kosárlabdázik, mint az előző három évben bármikor, ugyanakkor ahhoz, hogy szintet tudjanak lépni, mindenkinek oda kell tennie magát – ma volt néhány nagy betli (Greivis Vasquez, John Salmons, Patrick Patterson, Ben McLemore) a gárdában.

A Kings legjobb dobói: Thomas 29/9, Cousins 24, Thornton 17/9.
A Clippers legjobb dobói: Paul 26/9, Griffin 20, Crawford 18/9.

 

Phoenix Suns–Utah Jazz 87–84

2-0 és 0-2. Apróságokon múlott, hogy most mindkét csapat 1-1-gyel álljon a tabellán – leginkább Eric Bledsoe volt az a nüansz: a hátvéd irgalmatlanul nagy győztes triplát dobott 1 másodperccel a vége előtt, holott előtte 1/6-tal állt a hármasvonalon túlról.

A Jazz nagyemberei okoznak még gondot. Kanter (20 pont, 12 lepattanó) és Favors (14 pont, 17 lepattanó) is masszív dupla-duplával jelentkezett, előbbi 10 (!) támadópattanót szedett – hozzájuk csatlakozott Hayward is 10 lecsorgó labdával. Ha az újonc játékmester, Trey Burke felépül, igen kemény csapat lehet Utahban.

A Suns sztárpárja most haloványabb volt. Bledsoe ugyan a végén igazolta klasszisát, de Dragic-csal együtt végigszenvedték ezt a meccset, a Jazz nagyon jól védte a festéket, és nem engedte betörni őket: 6/26-tal dobtak mezőnyből, 7 eladott labdájukra csak 11 gólpassz érkezett.

A Suns legjobb dobói: Bledsoe 18/6, Plumlee 13, Tucker 12/6.
A Jazz legjobb dobói: Kanter 20, Hayward 18/9, Burks 15.

 

NBA, ALAPSZAKASZ, 4. JÁTÉKNAP
Charlotte Bobcats–Cleveland Cavaliers 90–84
Orlando Magic–New Orleans Pelicans 110–90
Washington Wizards–Philadelphia 76ers 102–109
Atlanta Hawks–Toronto Raptors 102–95
Boston Celtics–Milwaukee Bucks 98–105
Memphis Grizzles–Detroit Pistons 111–108
Minnesota Timberwolves–Oklahoma City Thunder 100–81
Brooklyn Nets–Miami Heat 101–100
Denver Nuggets–Portland Trail Blazers 98–113
Phoenix Suns–Utah Jazz 87–84
Sacramento Kings–Los Angeles Clippers 101–110
Los Angeles Lakers–San Antonio Spurs 85–91

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik