Indiana Pacers –Orlando Magic 118–119
A vége a Magicé lett. Két és fél negyeden keresztül a Pacers diktálta az iramot, a hazaiak a nagyszünetben 14, a harmadik játékrész során pedig 17 ponttal vezettek, de aztán ez utóbbi felvonás során valahogy elvesztették a fonalat – Rick Carlisle vezetőedző szerint amúgy rengeteg jó dolgot csináltak, de itt valahogy semmi sem állt nekik össze. A Magic élni tudott a lehetőséggel, nagyon agresszíven támadták a gyűrűt a vendégek és folyamatosan el is jutottak odáig, nagy nyomást helyeztek az Indy védekezésére, így 81–64-ről felálltak, a harmadik negyed végén már csak kétpontos hátrányban voltak, majd 88–88-nál ki is egyenlítettek. A záró etap szorosan alakult, majd Gary Harris back-to-back tripláival, nem egészen két perccel a vége előtt egyenlített megint a Magic, aztán Cole Anthony labdát szerzett és bedobott két büntetőt, bő egy perccel az órán pedig Franz Wagner szerzett kosarat faulttal együtt – ez a 2+1 döntőnek bizonyult, innentől már „csak” büntetőzni kellett. Ezt Anthony meg is oldotta, a végeredményt pedig Justin Holiday utolsó másodperces triplája állította be, így hatból negyedik meccsét is megnyerte a váratlanul jó formába lendült Orlando.
Jackson helyett Taylor. A Pacers magasembere, Isaiah Jackson nemrég parádés meccsel vétette észre magát a teljesen kiürült rotációban, most azonban 22 másodperccel a mérkőzés kezdete után bokasérülést szenvedett és többet nem tért vissza a pályára. A helyére így az újonc Terry Taylor lépett elő, aki hozta is, amit kellett: 24 ponttal, 10/15 dobással, 16 lepattanóval és 3 gólpasszal a semmiből konkrétan csapata legjobbjaként tündökölt – pedig nem is magasember, hanem hátvéd, akinek eddig hét NBA-meccs van a háta mögött. Mellette emeljük ki a 26-5-5-tel záró LeVert-t és a 22 pontos, 5/9 triplás Craiget is, míg a vendégeknél a gyengén dobó, de 16 gólpasszt szétosztó Anthony-Suggs duó mellett a 19 ponttal és 18 lepattanóval villogó Wendell Carter Jr., valamint a 22 pontos, 6/11 triplás, a negyedik negyedben tíz egységet jegyző Gary Harris érdemel említést.
A Pacers legjobb dobói: LeVert 26/3, Taylor 24/3, Craig 22/15
A Magic legjobb dobói: Harris 22/18, Carter Jr. 19, F. Wagner 17/3
Philadelphia 76ers–Washington Wizards 103–106
Túl nagy esélyes volt a Sixers. Minden a hazaiak mellett szólt, bombaformában voltak, míg a Wizards egy hatos vereségszériából érkezett, Joel Embiid visszatérhetett, Bradley Beal nem, pihentebbek voltak Harrisék, otthon is játszhattak – talán túl nagy favoritok voltak ezen az estén, mert mindebből semmit sem tudtak érvényesíteni. Doc Rivers alakulata lagymatag, pontatlan játékot mutatott be kevés energiával, voltak ugyan olyan átmeneti periódusok a mérkőzés során, amikor úgy tűnt, hogy rendeződik a gárda helyzete, de ez sosem következett be, egyszer sem voltak öt pontnál nagyobb előnyben, simán elvesztették a lepattanózást, kikaptak a festékben és gyorsindításból is. Ennek ellenére három perccel a vége előtt még vezettek 96–94-re, de erre egy 8–2-vel válaszolt a Washington, majd hét másodperccel a vége előtt Joel Embiid dobását 100–102-nél blokkolta Kyle Kuzma – ez volt a győztes játék, bár előtte a Harrell-Dinwiddie páros három clutch kosarat is jegyzett. A Sixers így kínos vereségbe futott bele saját közönsége előtt, a Wizards pedig váratlan bravúrral rángatta ki magát a letargiából – Rivers annyit mondott, hogy nem volt meg a ritmusuk támadásban, az emberek pedig értsék meg, hogy minden meccs nehéz, mert a másik csapat is nyerni akar...
Dinwiddie első TD-je. Pályafutása első tripla-dupláját jegyezte Spencer Dinwiddie, akivel kapcsolatban egyre erősebbek azok a pletykák, hogy a rossz teljesítménye miatt elcseréli őt a Washington. Beal hiányában neki kellett mozgatnia a csapatát és ezt ezúttal jól is csinálta, 12 lepattanója mellett 10 gólpasszt is szétosztott, de a dobásai most sem ültek, 14 pontját 4/16-os mezőnymutatóval hozta össze – csapattársa, Kyle Kuzma viccelődött is azzal, hogy quadruple-duplát csinált a kihagyott dobásaival együtt. Maga Kuzma is remekelt (24 pont, 4/6 tripla, 3 blokk) és az utolsó percben a közönséget hergelő Montrezl Harrell (7/10 mezőnyből) is fontos játékokkal jelentkezett, a fővárosiak egyszerűen agresszívebbnek, motiváltabbnak bizonyultak, sokkal többet tettek ezért a sikerért, mint a Sixers. A hazaiaknál Embiid 27 ponttal, 14 lepattanóval és 6 gólpasszal zárt, de ezúttal gyengén dobott, mellette pedig elsősorban a 22-8-7-ig jutó Tyrese Maxey-t lehet kiemelni, de csapatszinten most hiányzott belőlük az átütőerő. Hétvégén a Mavs-Bulls idegenbeli rangadókat kell teljesíteni back-to-back, úgyhogy hamar fel kell állniuk ebből a pofonból, ha nem akarnak hirtelen hullámvölgybe kerülni.
A 76ers legjobb dobói: Embiid 27, Maxey 22/6, Harris 18/3
A Wizards legjobb dobói: Kuzma 24/12, Dinwiddie 14/3, Harrell 14
Boston Celtics–Charlotte Hornets 113–107
Tovább robog a Boston. Kisebb döccenőkkel, de összességében hetek óta jó formában van a Celtics, Ime Udoka csapata pedig most is bizonyította, hogy jelenleg egyben van – szoros, kiélezett és színvonalas mérkőzést tudott megnyerni kiváló csapatjátékkal és a hajrában bemutatott kulcsontosságú megmozdulásokkal. Nagy különbség egész este nem alakult ki a felek között, a Boston 12 pontos előnye volt a legnagyobb, de a remek harmadik negyed után a záró etapban jött egy kisebb hullámvölgy a hazaiak számára és az utolsó percre már 107–107-es egállal fordulhattak a felek. Itt azonban Jayson Tatum kiharcolt és be is dobott két büntetőt, Robert Williams III bemutatott egy clutch blokkot, abból Marcus Smart is dobott két büntetőt, majd a végeredményt Williams zsákolása állította be. Udoka is azt emelte ki, hogy végre megnyertek egy ilyen meccset, ahol ők tudták ezeket a játékokat megcsinálni, egyébként pedig 50 százalék feletti mezőnymutatóval, 39 százalékos triplázással és 31 gólpasszal zártak. Egyénileg Josh Richardson (23 pont, 6/8 tripla) és Smart (22 pont, 7/11 mezőnyből, 6 gólpassz) emelhető ki leginkább, a Tatum-Brown páros most nem vállalta túl magát, sokat passzoltak mindketten (változó sikerrel, 15 gólpasszra 10 eladott labda jutott), így pedig megvolt a ritmus és az egyensúly. Az utóbbi hat mérkőzésükből ötödször, összességében pedig tizennégyből tizedszer tudtak nyerni, így fél meccsre megközelítették a most legyőzött Charlotte-ot.
Ball karriercsúcsa sem volt elég. Parádés meccset játszott a Hornets vezére, LaMelo Ball, aki 12/24-es mezőnymutatóval, 4/10 triplával és 10/13 büntetővel 38 pontos karriercsúcsot szórt – közben pedig rengeteg látványos megmozdulással jelentkezett, hozzátett 6 lepattanót és 9 gólpasszt is, ám végül ez sem lett elég a Charlotte üdvösségéhez. Elsősorban azért nem, mert Ball extrája ellenére a félpályás támadójátékuk nem úgy működött, ahogy azt megszoktuk, 24 pontot dobtak leindításból, de így is csak 42.5 százalékkal céloztak mezőnyből, alig 30 százalékkal tripláztak és mindössze 18 gólpasszal zártak csapatszinten. A negyedik negyedben így is nagyot hajráztak és egy 16-5-ös rohammal egyenlítettek az utolsó percre, de ott elsősorban védekezésben nem tudtak már ellenállni, közben pedig két clutch labdabirtoklást el is rontottak – be kellett érniük egy újabb vereséggel, következőleg a Cavs ellen próbálhatnak meg javítani.
A Celtics legjobb dobói: Richardson 23/18, Smart 22/6, Tatum 19/3
A Hornets legjobb dobói: Ball 38/12, Rozier 23/9, Washington 16/12
New York Knicks–Memphis Grizzlies 108–120
Jobb volt a Memphis. Nem védekezett rosszul a New York a Grizzliest általában mozgató Morant-Bane páros ellen, az irányító ezúttal meglehetősen gyengén dobott és 27 mezőnykísérletből szedte össze 23 pontját, de közben szinte mindenki más szabadon alkothatott és a vendégek kiegészítői sok üres dobást engedhettek el. Jaren Jackson Jr. (26 pont, 10 lepattanó, 2 blokk), Ziaire Williams (21 pont, 9/11 mezőnyből) és De'Anthony Melton (18 perc, 4/6 tripla) is élt ezekkel a lehetőségekkel, csapatszinten 30 gólpasszal és 41 százalékos triplázással zártak, találtak megoldást akkor is, ha az alapjátékukat, az első szándékukat elvette a Knicks. Ennek köszönhetően végig vezettek is, az első negyedet nyolc ponttal nyerték, a nagyszünetben már kétszámjegyű előnyük volt és ez így is maradt egészen a záró etapig, amikor két nagy dobással 95–90-re zárkózott a New York. Itt azonban a hazaiak véletlenül dobtak egy „önkosarat”, majd Jackson bevert két triplát és hirtelen egy 9–0-s Grizzlies-futást láthattunk, amely visszaállította a stabil vendégelőnyt és el is döntötte a küzdelmet. Morant ugyan ostorozta magát a gyengébb játéka miatt, de csapatként nincs okuk panaszra, magabiztosan nyertek idegenben és 36–18-cal, masszív ligaharmadikként mehetnek tovább Orlandóba.
Hiába szedte össze magát Fournier. A hírek szerint Kemba Walker és Evan Fournier is vihető New Yorkból annak ellenére, hogy a nyáron érkeztek, a francia játékos most viszont remek teljesítménnyel jelezte, hogy van még benne potenciál: 8/12 triplát bombázott a gyűrűbe és kereken 30 ponttal a hazaiak legjobbjaként zárt. A stabilan jó RJ Barrett 23 ponttal szólt hozzá, Julius Randle-nek egy gólpassz hiányzott a tripla-duplához (18-12-9), Mitchell Robinson pedig döbbenetes mészárlást rendezett a palánk alatt és a masszív dupla-duplája mellett 8 (!) blokkot is kiosztott – általában egy ilyen mondat után az következik, hogy a csapat nyerni tudott, ezúttal azonban nem bírtak a Memphisszel. Összességében sem a védekezésük nem volt elég pontos (Tom Thibodeau szerint a felfogás rendben volt, de nem fejezték be a védekezéseiket, ezért dobhattak ennyi üreset Jacksonék), illetve támadásban is sokat hibáztak, mert csak 43 százalékkal céloztak mezőnyből. Itt említsük meg ismét Walkert, aki sorozatban második 0 pontos (!) meccsét hozta le, megmagyarázhatatlan, hogy mi történik az irányítóval...
A Knicks legjobb dobói: Fournier 30/24, Barrett 23/3, Randle 18/3
A Grizzlies legjobb dobói: Jackson Jr. 26/12, Morant 23, Williams 21/9
Houston Rockets–Cleveland Cavaliers 115–104
Nagyon kellene Garland. A kezdő irányító nélkül nem akart összeállni ez a clevelandi támadójáték, Rajon Rondo csereként beszállva nem tudott ezen segíteni, Brandon Goodwin igyekezett, de ő nem ez a szint jelenleg, Cedi Osman pedig most egyáltalán nem tudott szervezni, így érdemi labdás kisember nélkül maradtak. Evan Mobley mindent megtett, 12/20 dobást vállalt és karriercsúcsot jelentő 29 pontot szerzett 12 lepattanóval, a padról Kevin Love is nagyon igyekezett, de most egyszerűen nem volt bennük elég átütőerő támadásban – hiába dobtak 50 százalék felett, lassan, körülményesen játszottak, így az este jelentős részében hátrányban voltak. Az első negyed hajrájában kerültek hátrányba és onnantól végig csak futottak az eredmény után, majd ugyan a mérkőzés végén, 105–102-nél úgy tűnt, hogy lehet esélyük a fordításra, de itt egy 10–0-s Rockets-futás következett, ami lezárta az estét – J.B. Bickerstaff vezetőedző szerint nem tudtak a maguk szintjén játszani és bár minden dicséretet megérdemel a Houston, de elsősorban az ő gyenge kosárlabdájuk okozta a vereségüket.
Hosszú szériát tört meg a Rockets. Stephen Silas, a hazaiak vezetőedzője a mérkőzés reggelén hívta fel játékosai figyelmét arra, hogy sorozatban 11 mérkőzést vesztettek el ebben a csarnokban és utoljára december 8-án ünnepelhetett győzelmet az aréna, így ideje lenne ezen változtatni. A csapat pedig vette az adást és nagy elánnal vetette bele magát a küzdelembe, az első negyed hajrájától kezdve végig kontrollálta is az eseményeket és az este nagy részében kétszámjegyű, vagy legalábbis tíz pont körüli előnyt menedzselt – tizenöt volt a legnagyobb távolság, de egyszer sem került igazán bajba. 105–102-nél kicsit rezgett a léc, de Christian Wood (21 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) és Kevin Porter Jr. (16 pont, 7 gólpassz, 3/5 tripla) öt-öt pontja eldöntötte a küzdelmet, mellettük pedig még a 21-5-5-tel záró Jalen Greent is érdemes kiemelni – az utóbbi meccsekhez képest kategóriákkal eredményesebb védekezést bemutatva nyertek, így utazhatnak el San Antonióba.
A Rockets legjobb dobói: Wood 21/9, Green 21/9, Porter Jr. 16/9, Mathews 16/9
A Cavaliers legjobb dobói: Mobley 29, Love 21/3, Osman 13/9
Dallas Mavericks–Oklahoma City Thunder 114–120 – hosszabbítás után
Dort megőrült a végén. Már a harmadik negyedben látszott, hogy ezt a bravúr dolgot komolyan gondolja a Thunder, ott ugyanis tíz pont körüli előnyt épített fel a Shai Gilgeous-Alexandert nélkülöző vendégcsapat, de a negyedik játékrészben megszigorította védekezését a Dallas és a végén fordított – Luka Doncic és Reggie Bullock nagy dobásai után Kenrick Williams ziccerével mentett hosszabbításra az összeeső Thunder. A túlórára azonban „megvadult” Luguentz Dort, aki ellenállhatatlan üzemmódba kapcsolt és egymaga sorozatban 14 (!) pontot dobott ebben a periódusban, így vezetésével az OKC 17–11-re megnyerte ezt az öt percet – Dort 3/4-et dobott itt mezőnyből, de ebben két tripla is volt, illetve 6/6 büntetőt is hozzátett, így szedte ízekre a Dallast. Az OKC ezzel összerakta a váratlan bravúrt és vezére nélkül lepte meg a jóval magasabban jegyzett hazaiakat, Dort 30 ponttal és 6/10 triplával zárt, mellette Tre Mann 29 ponttal és 6/8 hármassal segített be, Josh Giddey pedig 14 ponttal, 7 lepattanóval és 10 gólpasszal próbálta összefogni a gárdát.
Betli. Kötelező lett volna nyernie ezt a meccset a Mavsnek a liga egyik legrosszabb, ráadásul legjobbja nélkül kiálló csapata ellen, főleg úgy, hogy Luka Doncicra nem is lehetett panasz: a szlovén klasszis kereken 40 pontot dobott, leszedett 6 lepattanót, kiosztott 10 gólpasszt, bár tény, hogy vele a pályán mínusz 17-ben volt a társaság. Az elrontott harmadik negyedből még visszajöttek és a negyedik játékrész végén fordítottak, úgy tűnt, hogy meg is mentették magukat, de az utolsó védekezést elnézték, Doncic győztesnek szánt visszalépős hármasa pedig kimaradt – majd ezt követte Dort bődületes extrája a hosszabbításban. A Porzingis-Hardaway Jr. párost nélkülöző Kidd-legénység zsinórban második kellemetlen vereségét szenvedte el kötelezőnek számító szituációban, holnap a Sixers ellen már rendeznie kellene a sorait hazai pályán.
A Mavericks legjobb dobói: Doncic 40/15, Bullock 23/15, Brunson 20
A Thunder legjobb dobói: Dort 30/18, Mann 29/18, Giddey 14
Utah Jazz–Denver Nuggets 108–104
A Jazz nyerte a kiegészítők csatáját. Mindkét fél elég tartalékosan állt ki, a hazaiaknál Mitchell, Gobert és Ingles, a vendégeknél pedig Jokics, Gordon és Cousins nem állt rendelkezésre Murray és Porter Jr. mellett – a Nuggets ráadásul back-to-back lépett pályára egy hatmeccses idegenbeli túra utolsó állomásán. A színvonal ennek megfelelően alakult, nem ez volt a játéknap legjobb meccse, de nagy különbség egyik irányba sem épült fel, viszonylag szorosan alakult a küzdelem. A záró etap nagy részében már a Utah vezetett (a harmadik negyedben alapozta ezt meg), de a Denver még egy utolsó rohammal egyenlített 97–97-nél, sőt, labdája volt ahhoz, hogy a vezetést is átvegye. A vendégek azonban éppen a legrosszabbkor fagytak le, back-to-back támadásokból vesztették el a játékszert, Rudy Gay mindkettőt kosárral büntette és összességében egy 9–2-es futással rázta meg magát a Jazz – Mike Conley is elsüllyesztett egy fontos triplát, így a legfontosabb pillanatban tudott győztesnek bizonyuló játékokat összehozni a hazai alakulat. Quin Snyder csapata ezzel fontos győzelmet aratott, hiszen sorozatban öt és tizenháromból tizenegy vereség után tudott újra nyerni, míg az egészen eddig remeklő Denver elengedte a túra végét – Bartonék most három meccsre hazalátogatnak, de az All-Star előtt mennek még Bostonba, Torontóba és a Golden State-hez is.
A Jazz legjobb dobói: Forrest 18/3, Conley 17/9, O'Neale 15/3, Bogdanovic 15, Gay 15
A Nuggets legjobb dobói: Forbes 26/12, Morris 15/3, Barton 14/3
Sacramento Kings–Brooklyn Nets 112–101
Nincs kiút a Nets számára. A Sacramento ideális ellenfél lehetett volna a Brooklyn számára ahhoz, hogy végre lezárja a vereségsorozatát, hiszen a Kings még mélyebben volt a találkozó előtt, de Steve Nash csapata azt bizonyította, hogy még van számára lejjebb: pocsék játékkal és nagyon elrontott utolsó negyeddel újabb vereséget szenvedett. Jól kezdtek a vendégek, mert kilenc ponttal nyerték az első játékrészt, vezettek 12-vel is, a nagyszünetben is ők jártak előrébb nyolccal, majd bár a harmadik negyedben kicsit már fogyott ez a fór, de még így is ők kezdhették előnyből az utolsó felvonást. Ott viszont elöl-hátul elfogyott az erő és a koncentráció, a back-to-back második felén pályára lépő társaság teljességgel összeomlott – 29–15-re bukta el a legfontosabb 12 percet, szinte mindent rosszul csinált. Ebben benne volt az is, hogy a két külön sérüléssel bajlódó James Harden összesen négy (!) pontot tudott szerezni a meccsen (tavaly május óta nem dobott ilyen keveset) és hogy Kyrie Irving sem szolgálta meg az értékét az 5/15 dobással összeszedett 14 pontjával, valamint az 1 gólpasszra jutó 4 eladott labdájával – az azért az álmoskönyvek szerint nem jelent jót, ha Nicolas Claxton és James Johnson a két kiemelkedő játékosa egy együttesnek. Ezzel már zsinórban hatodszor kaptak ki, utoljára több mint két éve, 2020 januárjában voltak ilyen negatív szériában, hétvégén ráadásul a Jazz-Nuggets páros vár a társaságra idegenben, back-to-back...
Volt akarat a Kingsben. Zsinórban hét vereséget követően, botrányos formában lépett pályára a Sacramento, amely ráadásul sem De'Aaron Foxra, sem Marvin Bagley-re nem számíthatott. Ennek ellenére volt tartás Alvin Gentry legénységében és amikor megérezte, hogy a Nets elkészült az erejével, képes volt ritmust váltani: Davion Mitchell már a harmadik negyedben megsorozta az ellenfelet kilenc ponttal, Haliburton és Metu is dupla-duplázott, heten is kétszámjegyű pontterméssel zártak, az utolsó negyedben nagy kedvvel védekeztek, megnyerték a lepattanózást, olyan dolgokban bizonyultak jobbnak, amihez nagyrészt akarat kell. A végén ezek miatt siker koronázta a törekvéseiket, ők tudtak kilépni a mélyrepülésből és bár ez a tabellán, vagy a jövőre nézve sokat nem jelent, csak jobb ilyen szájízzel készülni a folytatásra...
A Kings legjobb dobói: Barnes 19/9, Mitchell 18/6, Hield 18/9
A Nets legjobb dobói: Claxton 23, Johnson 18/3, Mills 14/12, Irving 14/6
Los Angeles Lakers–Portland Trail Blazers 99–94
Davis nem engedte, hogy kikapjon a Lakers. LeBron James nélkül elég nehezen találta a ritmust támadásban a Los Angeles, az oda-vissza hullámzó meccset pedig a záró etap döntötte el – addig óriási fordulatokat láttunk a játék terén, a jó Lakers-rajt után a Portland került fölénybe, de nagy előnyt egyik fél sem tudott kialakítani. Az utolsó negyedben aztán Anthony Davis volt a döntő faktor, az összesen 30 pontig és 15 lepattanóig jutó magasember 11 pontot és 7 lepattanót jegyzett az utolsó kilenc perc során és bár bőven voltak hibái is, de óriási energiával ls elszántsággal repkedett a palánkok környékén – vele nem tudott mit kezdeni a Portland és leginkább ő jelentette a különbséget a csapatok között. Az utolsó két és fél percnek egyébként egállal mentek neki a felek, de Davis egy perc alatt dobott öt pontjával kicsit meg tudott lógni a Los Angeles és ezt a fórt be is osztotta a végéig – a magasember mellett a 24 pontos, 8 lepattanós, 5/6 triplás Carmelo Anthony is dicsérhető, a Lakers pedig nagyon fontos győzelmet aratott egy közvetlen rivális ellen. A Portlandnek is minden esélye megvolt a sikerre, a vendégeknél is volt egy 30 pontos játékos Norman Powell személyében, de csapatszinten csak 36 százalékkal dobtak mezőnyből és a végjátékban egyszerűen nem náluk játszott Davis – nekik azért továbbra is hátrafelé kell figyelniük inkább, hogy megőrizzék a playint érő 10. helyüket Nyugaton.
A Lakers legjobb dobói: Davis 30, Anthony 24/15, Bradley 11/9
A Trail Blazers legjobb dobói: Powell 30/15, Simons 19/9, Nurkic 16/6
NBA, ALAPSZAKASZ
Indiana Pacers–Orlando Magic 118–119
Philadelphia 76ers–Washington Wizards 103–106
Boston Celtics–Charlotte Hornets 113–107
New York Knicks–Memphis Grizzlies 108–120
Houston Rockets–Cleveland Cavaliers 115–104
Dallas Mavericks–Oklahoma City Thunder 114–120 – hosszabbítás után
Sacramento Kings–Brooklyn Nets 112–101
Utah Jazz–Denver Nuggets 108–104
Los Angeles Lakers–Portland Trail Blazers 99–94