Született: 1996. április 2., Nkol Ngok |
Állampolgársága: kameruni |
Sportága: labdarúgás |
Posztja: kapus |
Magassága, súlya: 190 cm, 82 kg |
Válogatottsága/kapott gól nélküli meccs: 34/14 |
Klubjai: Ajax (holland 2015–2022), Internazionale (olasz, 2022–2023) |
Kiemelkedő eredményei: 3x holland bajnok (2019, 2021, 2022), 2x Holland Kupa-győztes (2019, 2021), Európa-liga-döntős (2017), olasz Szuperkupa-győztes (2022), Olasz Kupa-győztes (2023), Bajnokok Ligája-döntős (2023), az Afrikai Nemzetek Kupája bronzérmese (2021), az év labdarúgója Kamerunban (2018), a legjobb kapus Afrikában (2018) |
Kis túlzással az elmúlt teljes idénye ráment arra a Manchester Unitednek, hogy bár David de Gea az utóbbi években rengeteget tett a klubért, eljárt felette az idő, s mostanra nemhogy erősíti, inkább gyengíti a csapatot. A most 32 éves spanyol kapust fénykorában több alkalommal klubja legjobbjának választották meg az adott évad végén, már-már klublegendai magasságba emelkedett, ám mostanra kiütköztek a hiányosságai, nem tudja tartani a lépést a modern kori futball követelményeivel. Lábbal gyakorlatilag nem Premier League-szintű kapus, egyáltalán nem tud belépni az MU támadásépítésébe, míg védési hatékonysága – ami évekig az elitben tartotta – rengeteget romlott, és bizony potyát is egyre gyakrabban kapott. Bár a manchesteriek vezetőedzője, Erik ten Hag a teljes 2022–2023-as évadban azt hangoztatta, De Gea az embere, bízik benne, vele tervez, a klub ezen a nyáron mégis úgy döntött, elengedi, s nem hosszabbítja meg lejáró szerződését. Helyére első számú kapusnak André Onana érkezett, akitől rengeteget várnak Manchesterben.
Kevesen tudják, a Kamerunban született Onana honfitársa, hazája legnagyobb futballcsillaga, Samuel Eto'o akadémiáján kezdett el futballozni, amellyel természetesen rendkívül jó viszonyt ápolt a támadóklasszis korábbi klubja, az FC Barcelona. Így került a fiatal kapus 2010-ben, mindössze 14 évesen a La Masiára. Ott öt év alatt végigjárta a ranglétrát, de a Barcánál nem ragaszkodtak hozzá – bár az U19-es csapat tagjaként az ifi BL-ben például kezdő volt –, így nem habozott, amikor 2015-ben az Ajax hívta. Amszterdamban előbb csere, majd a második csapat kezdője lett, s utóbbiban annyira meggyőzte a szakmai stábot, hogy a 2016–2017-es évadban már ő volt az első csapat kapusa. Aztán jött Erik ten Hag, a Manchester United mostani, az Ajax akkori edzője, aki gyakorlatilag világklasszist csinált belőle. A holland szakember felismerte, hogy bár védések tekintetében nem emelkedik ki a mezőnyből, lábbal elképesztően hasznos, magabiztos, pontos, így sokat épített rá a csapat labdakihozatalainál. Az eredmény? Az amszterdamiak a 2018–2019-es idényben hatalmas meglepetésre a Bajnokok Ligája elődöntőjéig meneteltek a Real Madridot és a Juventust kiejtve.
Onana fontos tagja volt a csapatnak, négy meccsen gólt sem kapott. A tündérmese a legjobb négy között, a Tottenham elleni párharc visszavágóján ért véget, ott a kameruni sem remekelt, három gólt kapott, az Ajax pedig kiesett. Felfelé ívelő pályafutása azonban megrekedt: előbb 2020-ban a koronavírus-járvány vetett véget Onana idényének, majd jött a botrány, 2021-ben doppingvétség miatt egy évre eltiltották a futballtól. A kameruni kapus vizeletében a furoszemid nevű, tiltott szerek listáján szereplő anyagot találták meg, s elmeszelték, hiába védekezett azzal, hogy tévedésből vett be egy bizonyos gyógyszert, amikor rosszul érezte magát – igaz, a büntetését később 9 hónapra mérsékelték.
Kiváló játékos, topszinten bizonyított, de mégis miért tekintenek rá már-már megváltóként Manchesterben? A választ megtaláljuk többek között a katari vb meccsarchívumában kutakodva...
300 mérkőzés 301 kapott gól 110 kapott gól nélküli mérkőzés 26 953 játékperc |
Az immár 34-szeres válogatott Onana természetesen az első számú kapusként utazott el a kameruni válogatottal a 2022-es világbajnokságra, amelyen Svájc, Szerbia és Brazília volt a csoportellenfél. Az első meccset Svájc ellen játszotta Kamerun, s bár remek teljesítményt nyújtott, 1–0-ra kikapott. Néhány nappal később jelent meg a hír, hogy Onanát Rigobert Song szövetségi kapitány kitette a keretből, a kapus pedig közleményt adott ki az ügyről, majd hazautazott. Hogy mi volt az ok? Onanának Svájc ellen összesen 61 labdaérintése volt, ebből 26 (!) saját tizenhatosán kívül. Szervezte a játékot, meghúzott merész cseleket, fellőtte a labdát és így tovább, a defenzív stílust elváró Song kapitány azonban nem értékelte ezt, s megkérte kapusát, legyen kevésbé proaktív. Onana ezt megtagadta, így neki véget is ért a vb-kaland. Nos, a Manchester United éppen ezt keresi, Erik ten Hag emiatt véletlenül sem fogja hazaküldeni... A bevezetőben említett David de Gea-krízis ugyanis valós, a Manchester United a tavalyi idényben sokszor azért nem tudta azt a játékot jól, hatékonyan játszani, amit a holland vezetőedző kitalált, mert a támadásépítésbe a spanyol kapus egyáltalán nem tudott besegíteni. Onana lábjátéka ezzel szemben olyan fegyver, ami gyakorlatilag plusz egy védőt érhet az MU-nak minden egyes meccsen. A kameruni kapus kiválóan passzol röviden (legyen szó a szélső vagy a belső védők megtalálásáról), nem jön zavarba, ha letámadják, sőt triggereli ezeket a helyzeteket. Ijesztő pontossággal találja meg a csatárokat, szélsőket hosszú indításaival, bátran vállalkozik cselre, akár védővel a nyakán is, és persze védésben sem utolsó, rendszeresen kevesebb gólt kap, mint azt a kapujára tartó lövések minősége indokolná. Egy szó, mint száz, papíron nemcsak kapust, egy új mezőnyjátékost is szerzett magának az MU 50 millió euróért, s ha tényleg annyira hasznos lesz, ahogyan sokan remélik, a bajnoki cím sem elérhetetlen álom Ten Hagéknak.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2023. július 22-i lapszámában jelent meg.)