– Újra Münchenben, újra a BL-trófeával. De mikor ünnepelhet a csapat is a serleggel a Marienplatzon?
– Ezt nagyon nehéz megmondani. Ami jó, hogy az előző szezon megmutatta, még van hova fejlődnie. Ami rossz, hogy ez egy elveszített döntő után derült ki.
– Az új évadban kik álmodozhatnak a végső sikerről?
– Decemberben térjünk vissza erre a kérdésre!
– Tippjei azért csak vannak.
– Mint mindenki másnak. A Barcelona, a Real Madrid, a Manchester United és a Bayern München. Azzal viszont aligha mondok újdonságot, hogy a BL a meglepetések sorozata is. A kellemeseké és a kellemetleneké is. Remélem, a Bayern újra döntős lesz, de átkozottul nehéznek tűnik a helyzete. Nem a csoportkör miatt, az nem lehetetlen küldetés, de hogy utána mi következik, az már többismeretlenes egyenlet. Az edző, Louis van Gaal is azt mondta az elvesztett madridi csata után, hogy különösen azért fáj a kudarc, mert fogalma sincs, mikor játszhat újra döntőt csapata. Nem beszélve arról, hogy a történelmi triplázást még nehezebb lesz elérnie. Egy-egy sorozatot bármikor megnyerhet egy Bayern szintű együttes, de háromban még a legnagyobbak is ritkán érnek egyszerre a csúcsra.
– A Barcelonának hat is meglett. A Bayern számára egyfajta követendő példa lehet.
– Valahol igen, de nem az eredményekben. S nem csak azért, mert a kevesebb sorozat miatt nem is nyerhet hat kupát. Hanem azért is, mert a Barca egyszerit és szerintem megismételhetetlent teljesített kétezer-kilencben.
– Másban viszont, úgy tűnik, másolja a Bayern. Gondolhatunk a saját nevelésű játékosok előtérbe kerülésére vagy a gyenge bajnoki rajtra is.
– A gyenge bajnoki rajtot egyszerűbb megmagyarázni. A világbajnokság alaposan megnehezíti az olyan klubok életét, amelyek válogatott futballistákra építenek. Idő kell. Játszottak már néhány meccset, egy sem volt optimális. Úgy tűnik, az első fordulókban egyik csapat sem lesz zsinórmérték hazájában, a tavasszal viszont szerintem mindenkit hozzájuk hasonlítanak majd. A trófeákat ritkán osztogatják szeptemberben, a helyes utat a tavaszra kell megtalálni.
– És a kérdés másik fele? Az utánpótlás-nevelés?
– Követendő példa. A Barca megmutatta, a Bayern is, mekkora erő rejlik ebben, a többieknek rá kell jönniük, hogy ez a helyes megoldás. A futballistákban sokkal szorosabb kötődés alakul ki, és ez olcsóbb is, mint eurótízmilliókért zsákbamacskát venni. A világbajnokságon láthattuk, milyen, amikor Németország saját, fiatal erőire épít. Senki sem számolt a Nationalelffel, erre bronzérmes lett. Ez így van rendjén, mindenki alapvetően a saját erőire támaszkodjon. Brazíliában most nincsenek akkora tehetségek, kapásból senkit sem tudnék jó szívvel a müncheniek figyelmébe ajánlani. Miért ajánlgassak olyan helyen, ahol egy év alatt olyan remek srácokat fedeztek fel a világfutballnak, mint Thomas Müller, Holger Badstuber, David Alaba vagy Diego Contento?
A TELJES INTERJÚT ELOLVASHATJA A NEMZETI SPORT CSÜTÖRTÖKI SZÁMÁBAN.