A Magas-Tátra a Kárpátok legmagasabb hegyvonulata, egyben a világ legkisebb magashegysége a Tátra keleti részén, Szlovákia és Lengyelország határán. Legmagasabb csúcsa a 2655 méter magasan lévő Gerlachfalvi-csúcs. A hegység teljes területe védett nemzeti park, egyes részei a turisták elől el vannak zárva, s mint minden magaslaton, a baj megelőzése érdekében a Magas-Tátrában is fokozott figyelem és felkészültség szükséges – még a kijelölt útvonalakon is.
Szakértők általában előző este, a szél erősségéből, illetve irányváltoztatásából már megállapítják, milyen időjárás-változásra lehet számítani a következő nap.
A Magas-Tátrában számtalan nyereg, hágó, tengerszem elérhető a kijelölt turistaútvonalakon is, s persze rengeteg a sípálya, amelyen a szolgáltató szavatolja a biztonságunkat. Természetesen lehetőség van hegyet mászni, illetve nem kijelölt pályán síelni, ebben az esetben azonban kizárólag saját tudásunkra hagyatkozhatunk, amely az életünket mentheti meg.
„Közhelyesnek hangzik, de a szabályokat a hegyek hozzák, az ember csak vendég a magasban, és az élményszerzésen túl szó szerint a túlélés a tét – kezdte Szlankó Zoltán, a Magyar Hegymászó Oktatók Egyesületének alpesi oktatója. – Ugyanakkor a túlélés érdekében a szabályokat muszáj néha áthágni. Alázat és tisztelet szükséges, és nem árt az egészséges félelem, mert egy apró hiba is súlyos következményekkel járhat.”
A kijelölt pályától eltérő terepen a legnagyobb veszélyt a lavina jelenti, amelyből akár kisebb, húsz-harminc méteres is életet követelhet. Népszerűbb, forgalmasabb területen lavinakutató állomások adják ki a figyelmeztetést. Mivel azonban folyamatosan változó környezetről beszélünk, az előrejelzés pontosságában sohasem lehetünk biztosak.
A legfontosabb szabály, hogy sose menjünk egyedül túrázni, s lavinaveszélyes lejtőn kizárólag egy ember mozoghat, mert baj esetén könnyebb a kutatás. Lehetőleg ne álljunk meg pihenni sem.
„Minden magasabb hegyen kötelező felszerelés a jeladó, amely speciális frekvencián elemmel, több napon keresztül működik. A túra előtt, de leginkább a veszélyes szakaszhoz érve adásra állított készülék negyvenméteres sugarú körben sugározza a jelet, akár a hó alól is. Mentésnél a jeladó vételre állásával meghatározható a bajba jutott társ helyzete, illetve egy két-három méter hosszú, kinyitható alumínium rúd, vagyis a szonda segítségével kideríthetjük a mélységet. Szükséges még hólapát, hogy kiáshassuk társunkat. Nem kötelező felszerelés, de ajánlatos a jégcsákány, illetve a különleges légzsákkal ellátott hátizsák is, amely megakadályozza, hogy a lavina alá kerüljünk.”
A Magas-Tátrában a téli időszakban jégmászásra is van lehetőség. A rengeteg hóból nyáron is marad, az olvadó hó lecsurgó vizei télen visszafagynak, és több méter átmérőjű jégcsapot is megmászhatunk. Előtte azonban szintén alapos vizsgálatnak kell alávetni a területet. Ekkor is szükségesek kötelező és ajánlott felszerelések, többek között a védőszemüveg, mert csákányozás közben a jég az extrém hidegben üvegként törik, s könnyen sérülést okozhat. Felszerelésünket egészítsük ki a bakancsra erősíthető hágóvassal, szerszámokkal, csákánnyal, esetleg jégfejszékkel, illetve fogazott jégcsavarokkal. A jégfal feletti perem azonban hógyűjtő terület, s ugyancsak lavinaveszélyt jelent.
Szintén kedvelt sport a sítúra, amely a kijelölt pályán kívül űzhető, s amelyhez az imént említett felkészítés, lavinatudomány, hótan, időjáráselemző képesség, valamint kimagasló sítudás is elengedhetetlen.
(Megjelent a Terepsportok magazinban 2018-ban.)