Remek évet zárt a magyar ultrafutás – lehet vitatkozni a felvetéssel?
Semmiképpen, magam is így látom – jegyezte meg Molnár Tamás, a Magyar Atlétikai Szövetség ultrafutó-bizottságának elnöke, a 24 órás válogatott csapatvezetője. – Magyar sikerek születtek a Spartathlonon, és a huszonnégy órás világbajnokság csapat és egyéni második helye is kiemelkedő, soha ilyen jól nem szerepeltek a magyarok a vébén a csapatversenyben.
Tartott attól, hogy az egy hónappal korábbi Spartathlonon indulók elmaradhatnak a legjobbjuktól Albiban?
Volt bennem félelem, hiszen két nagy erőfeszítést kívánó versenyt teljesítettek rövid időn belül. A háromhetes regeneráció általában rövidnek szokott bizonyulni, a futóknak vigyázniuk kell a szervezetükre. Szeretném, ha öt év múlva is futnának, márpedig fáradtan versenyezve sokkal nagyobb a lehetősége annak, hogy megsérülnek. Ugyanakkor Bódis Tamás és Csécsei Zoltán is remekül, felkészülten versenyzett Görögországban, ha nem is terminátorok, mindketten nagyon profi mentalitású, elszánt és erős szervezetű ultrafutók.
Nem csak ezt a két eseményt rendezték idén.
A terep-világbajnokság nem sikerült a legjobban, már ha a legjobbnak a dobogót vesszük, de örülünk, ha sikerül teljesíteni a távot. Az ötven kilométeres vébén sem született kiemelkedő eredmény, ám nem is tudtunk teljes csapatot kiállítani. A maratonistáknak kicsit feljebb kellene jönniük, az általában száz kilométeren versenyzőknek pedig nem sikerült eléggé felgyorsulniuk.
Ugyanakkor ne felejtsük el, amatőr sportolók indulnak ezeken az eseményeken, gyakran nyolc vagy tizenkét óra munka mellett készülnek fel, egy rossz szavunk sem lehet.
Alapvetően meghatározza a lehetőségeinket, hogy az ultrafutás nem olimpiai sportág, így az atlétikai szövetségben – amelynek égisze alatt működik a bizottságunk – is inkább visszük a pénzt, mint hozzuk.
Az eredmények segíthetnek?
Érezhetően nagyon jó a visszhangja a teljesítményeknek, hiszen végigcsinálni a Spartathlont vagy kétszázhetven kilométer felett futni huszonnégy óra alatt még a sportban jártasaknak is tekintélyt parancsoló eredmény, a laikusok meg pláne fejet hajtanak előtte. Már elindultak pozitív folyamatok, kinyílnak az ajtók, amelyeken eddig csak kopogtattunk, de jelentősebb támogatást még nem kaptunk. Reméljük, most már egyre többen látják, hogy nem kukába dobott pénz támogatni az ultrafutást, hanem szép eredményeket érnek el a magyarok. Azért itt tenném hozzá, a korábbi nem dobogós teljesítmények is megsüvegelendőek voltak, ám talán mostanra ért be az edzői munka, és tehetségeink is vannak.
Az ultrafutás elterjedését mutatja, hogy egyre fiatalabb versenyzők viszik a prímet?
Korábban egyszerűen azért a valamivel korosabbak szerepeltek jól, mert ők indultak az ultrafutóversenyeken. Ám tényleg népszerűbb a műfaj, mind több fiatal űzi, és nem is kérdés, hogy mondjuk, egy harminc éves szervezete jobban viseli a terhelést, mint negyven környékié. Szerintem tovább fiatalodik még a mezőny.
(Megjelent a Nemzeti sport Csupasport mellékletében 2019 novemberében.)