Több mint egy hét telt el a világbajnokság és a beszélgetésünk között. Leülepedtek már a történetek?
Volt időm gondolkodni rajta, mi történt, hogy a Spartathlon után a világbajnokságot is képes voltam egész jó teljesítménnyel zárni – válaszolta a görögországi történelmi versenyen győztes Bódis Tamás, aki 276.222 km-rel ezüstérmet szerzett egyéniben, és új országos csúcsot állított fel az Albiban rendezett 24 órás vb-n, ráadásul második lett a rajta kívül Csécsei Zoltán és Halama Levente alkotta csapattal is.
Milyen szempontok szerint gondolta végig a vébét?
Eszembe jutott, hogy mennyit készültem rá, és igazából sok maradt benne: nem volt tökéletes, rengeteg hibát követtem el a frissítésben, mintha az egész szétesett volna. Ezúttal nem egyszerűen nehézségeim, hanem holtpontjaim voltak, éreztem, alig egy hónappal a Spartathlon után nem esett jól a futás.
Már a hetvenedik-nyolcvanadik kilométer környékén olyan gondolatok kavarogtam bennem, hogy minek nekem ez a verseny, kibírom-e. Sosem fordult elő velem, de már ekkor elővettem a lejátszót – azt hittem, csak a végén lesz szükség zenére, ehhez képest onnantól végig hallgattam.
Vállalná még egyszer a duplázást?
Sokakban motoszkál a kérdés, mi lett volna, ha… Az is lehetséges, hogy a Spartathlon nélkül rosszabbul sikerül a vébé, hiszen Albiban erőt adott, hogy Görögországban sikerült – az állásidőket leszámítva – kevesebb mint huszohárom óra alatt majdnem kétszázötven kilométert futnom. Hajtott a tudat, képes lehetek kétszázhetven kilométer fölé jutni. Ez különleges alkalom volt, de Csécsei Zolival megmutattuk – ne felejtsük el, ő is remek időt futott –, hogy az ember bármire képes, ha nagyon akarja. Nemcsak fizikailag, mentálisan is erősnek kell lenni, mi a vébét inkább a fejünkkel csináltuk végig.
Szóval, csinálná ismét így?
Már most tudok rendes edzésmunkát végezni, a spartathlonos lábujjsérülést érzem, de egyébként rendben vagyok. Ugyanakkor ha még sokáig akarok futni, nem szabad ennyire sokkolni a szervezetet, szóval elég volt egyszer. Hosszú távra tervezek, az utamnak azon a pontján járok, hogy tudom, ezt akarom csinálni.
Ezen az úton milyen mérföldkő az országos csúcs és a vébéezüst?
Talán mostanra sem fogtam fel teljesen. Sokan gratulálnak, de néha úgy érzem, másoknak többet jelent, mint nekem. Én csak végigcsináltam az edzéseket, aztán jött ez az eredmény.
Az edzésmunka volt a veteményezés, a vébé pedig a szüret. Nyilván klassz, amikor a legjobbamat érem el, ám tudom, lehetett volna jobb is, a frissítésben követtem el hibákat.
Azért örülne, ha a sikerek változást hoznának? Hogy ne munka mellett kelljen futnia?
Remélem, lesz előrelépés. Már kerestek, és kaptam ígéreteket, de egyelőre semmi konkrétum nem történt, így a civil munkára is szükség van. Egyébként nincs vele baj, mert szeretek taxizni. Az életemet az edzések, a család és a munka tölti ki, no meg kevés pihenés. Jelen állás szerint a munkából tudnék lefaragni valamennyit, hogy többet edzhessek, a családra és a pihenésre fordított időből nem akarok, mert akkor miért élek?
Ezek szerint a munkára is szükség van a kiegyensúlyozottsághoz?
Mentális felkészültséget ad a taxizás és az azzal járó rengeteg éjszakázás. Sok futó küzd azzal, hogy éjszakánként elalszik, koffeintablettával próbál segíteni magán. Én viszont ilyenkor „suttyomban” megindulok, a részeredményekből is látszik. Most magam osztom be a munkámat, de jó lenne kevesebbet dolgozni, hogy többet készülhessek, keresztedzésekre járjak – úszni és kerékpározni –, no meg többször jussak el masszőrhöz. Még jobb eredményeket akarok elérni!
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!