Szombat reggel migrénnel ébredtem (biztos volt valami a levegőben, mert nem én voltam az egyetlen), ezért szépen apránként befészkelte magát az agyamba a kérdés: mi lenne, ha ma nem mennék futni? Az elején még elhessegettem, hogy nem úgy van az, futónap van, és máskor sem hagytam ki holmi fejfájás miatt.
Végül úgy döntöttem, hogy mint hobbifutó megengedem magamnak az elengedést, és végre lustálkodom!
Egész élvezetesre sikerült az a futás is, leszámítva az időnkénti brutális sarat – rá sem mertem nézni a cipőmre, csak próbáltam talpon maradni.
Természetesen nagyszerű élmény volt neki, hiszen csodás helyen, jó társaságban futott, a cipőről meg csak leszárad a sár!
Tudjuk, ez időnként nem könnyű feladat, de létezik néhány trükk!
Talán ez egyik legszembetűnőbb fejlődést fejben érhetjük el, a mentális kitartásunk, tűrőképességünk az egyik legfontosabb képességünk a hosszú távok során. Óriási hatása van a teljesítményre, a versenyek kimenetelére, mégis kevésbé látszik a hétköznapi edzések során.
A minap befutottam a Szentendre Trail útvonalát, csak úgy, hosszú futás gyanánt. 2018-ban már versenyen is futottam ezt a távot, s tavaly a Szentlászló Trailen is sok közös szakasz volt benne.
Két éve a versenyen kissé óvatosan futottam: második ultratávom volt, egy korábbi sérülés miatt is visszafogtam magam – de azért odatettem magam. 7:20 óra lett az 54 kilométer, amiben 1800 méter pozitív szintemelkedés is van. Vasárnap ugyanitt futottam 52 kilométert, csak a Szentendrén belüli városi szakaszt rövidítettem le, de a terep ugyanaz volt. Ezt most sárosabb, nehezebb körülmények között, szurkolás, frissítőpontok nélkül 5:55:09 órával futottam le. Ha a hiányzó két kilométert hozzászámolom, akkor is körülbelül egy óra tizenöt percet javítottam az akkor időmön, ez közel másfél perccel gyorsabb tempó kilométerenként.
A fejlődés nagyrészt a mennyiségben és minőségben is jobb edzéseknek is köszönhető, de sok más tényező is közrejátszik. Magabiztosabban indultam el, és bár voltak nehézségek, sőt holtpontok is, tudtam, hogy teljesítem a távot, hogy stabilan beérek, még ha nem is a legjobb formámat nyújtom. Már nem jelent mentálisan akkora kihívást a Nyerges-hegy vagy a visegrádi fellegvár sem; persze sohasem lesznek könnyűek, de régi ismerősként kezdtem már meg a mászást hozzájuk. Talán ez a legnagyobb fejlődés, amit tapasztaltam magamon. Megtanultam, hogy a hosszú terepfutás sosem könnyű, a hegy, az erdő mindig tartogat meglepetéseket, de most már úgy tudok odaállni, hogy bármilyen nehézségek is lesznek, én a legjobb formámat nyújtom.