Írtunk már korábban a Yamakasi című filmről, hogy mennyit tett hozzá a parkour népszerűsítéséhez, holott a filmben szó sincs parkourról, mert a film szereplői, a magukat jamakasiknak nevező fiatalok az Art Du Deplacement nevű sport/életmód/filozófia megteremtői.
A Yamakasi-csoport, amely a filmet is létrehozta, 2004-ben felbomlott, többen más utakra léptek, ám négyen (Chau Belle, Williams Belle, Yann Hnautra és Laurent Piemontesi) továbbra is szorosan együttműködve kialakították az ADD-t.
Williams Belle egy olyan edzésmódszerként határozza meg az ADD-t, melynek során (újra) felfedezhetjük, hogy kik vagyunk, és megértjük a minket körülvevő világ mechanizmusait. Legfőbb célja pedig, hogy átlépjük a magunk építette mentális gátakat, megbecsülve az élet minden egyes pillanatát, így segítve másoknak is.
Egy másik alapító, Laurent Piemontesi szerint az ADD kezdetben hasonló volt a parkourhoz, hiszen ugyanúgy A pontból akartak eljutni B-be a futás, ugrás és mászás különféle kombinációval, felhasználva a környezet elemeit. A mozgásokat különféle sportok inspirálták, mint a torna (akrobatika), a capoeira vagy épp a harcművészetek. Ez utóbbiból vették például, hogy mennyire fontos „látni”, megfigyelni az ellenfelet (itt a leküzdendő akadályt), vagy hogy mennyire lényeges az egyensúly.
Elkezdtek egyre nagyobb hangsúlyt helyezni környezetük megismerésére, hogy az akadályokat, amelyeken át kell jutni, ne akadálynak lássák, hanem inkább valamiféle segítségnek, kapaszkodónak. A fizikai és mentális teljesítőképesség határainak kitolásával párhuzamosan egyre fontosabb vált az ADD erkölcsi, etikai oldala is, a segítségnyújtás kérdése, hogy törődni kell a másikkal és a környezetünkkel.
Egy interjúban Williams Belle elmondta, hogy már gyerekként is kereste a kihívásokat, hogyan tud egy patakon átugrani, vagy felmászni egy magas fára. Ha jobban belegondolunk, gyerekként szerettünk futkosni ide-oda, ugrálni és mászni: ezt a naiv, velünk született gyermeki lelkesedést próbálja megőrizni és fejleszteni az ADD.
A mozgalom sokakat megnyert már magának, elsősorban Franciaországban és Olaszországban, de már Lengyelországban is vannak követői. A mozgalom alapítói létrehoztak ADD-akadémiákat, ahol folyamatosan igyekeznek átadni mindazt a tudást és tapasztalatot, melyet az évek során szereztek.
Magyarországon 2014 körül jelent meg ez a fajta mozgásforma, Csuzi Márton a párizsi ADD Academy képzését végezte el, így már ő maga is tarthat ADD-edzéseket. Korábban a Budapest Kortárstánc Főiskolán tartott ilyen jellegű workshopokat, emellett pedig a Flying Bodies nevű utcai fesztiválon, amelyen különféle művészeti bemutatók mellett tánc-, cirkusz- és parkour- (benne az ADD-)kurzusok is vannak.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!