Gondolom, a szokásos amerikai mintájú övcsat lesz a díj…
Persze, de csak annak, aki szintidőn belül célba ér. Aki viszont kicsúszik…
…megkapja a szíjat?
Dehogyis! Ha jól tudom, egy bögrét!
Ezek után milyen reménnyel vág neki októberben a Moab 240-nek? Övcsatja lesz vagy bögréje?
Jaj, nagyon jó lenne az az övcsat!
(Ez persze a beszélgetés vége, amelynek azért lesz még eleje is, de talán nem haszontalan rögvest rávilágítani arra a motivációra, hihetetlen lelkesedésre, amely a remek eredményekkel kikövezett futóútján a mai napig viszi előre az ultrafutás világában legendás Lubics Szilviát. Merthogy, legyünk őszinték, majdnem négyszáz kilométert teljesíteni az ismeretlen, sok helyütt lakatlan, vadregényes amerikai tájon pusztán a célba érés és az ott kapott jelképes díj öröméért – nos, ez nem tartozik a telitalálatos lottónyeremény köré szőtt vágyálmok közé… Ezek után kezdődjék tehát a történet arról, hogy mire készül a háromszoros Spartathlon-győztes, aki az ősszel nem a görög aszfalton, hanem Utah sziklás terepein feszegeti majd teljesítőképességének határait).
Hallom a hangján, hogy szinte szárnyal. Ennyire várja a Moab 240-et?
Még annál is jobban! Imádom ezt a készülődős állapotot és az összes fázist.
Már darabokra szedtem a Moab 240 útvonalát, tervezgetem a felszerelésemet, nézegetem a térképeket, videókat, olvasom a beszámolókat, gondolatban, lélekben pedig már valahol a táv kétszázadik kilométerénél járok, de messze még a vége.
Az Egyesült Államokban az extrém távokat kedvelő profi és hobbifutók bőséggel válogathatnak a kihívások között, ám az Utah államban fekvő Moab városából rajtoló és ugyanoda visszaérkező körverseny így is a kivételes kategóriába, a legkülönlegesebb teljesítések közé tartozik. A westernfilmekből (is) ismert vörös sziklás, kanyonos táj, a kanyargó Colorado folyó látványa fantasztikus, ám az, aki ezen a vidéken túrázásra, terepfutásra vállalkozik, igencsak meredek emelkedőkön és lejtőkön járja az útját – ráadásul a Moab 240 útvonalán összesen több mint hétezer méter szintemelkedést kell leküzdenie. A kihívás – mint a neve is sugallja – kétszáznegyven mérföld, azaz kicsivel több mint 386 kilométer, az októberi versenyt pedig Stephen Jones hosszútávfutó emlékére rendezik meg évről évre. A kihívásról szóló bejegyzések, eredménylisták szerint 2017-ben a klasszis amerikai ultrafutónő, Courtney Dauwalter volt az abszolút győztes, majd – a teljes mezőnyben – Piotr Hercog, Michael McKnight, legutóbb pedig Michele Graglia ért elsőként célba (a vírushelyzet miatt 2021-ben nem rendezték meg a versenyt). A legjobbaknak jellemzően ötvenöt-hatvan óra szükséges a rendkívül technikás, jellemzően hatalmas kősziklákat felvonultató pálya teljesítéséhez (a szintidő 113 óra), és ahogyan az interjúban Lubics Szilvia is említette, az amerikai ultraterepfutók körében elfogadott, hogy az olyan hosszú versenyen, mint amilyen a Moab 240 is, egy – de akár több, egymást szakaszonként váltó – felvezető futó is segítheti a legjobbakat a minél gyorsabb teljesítésben.
Például nemcsak sima izolációs fóliát viszek magammal, mint a Bigfootra, hanem a bebújósat, mégpedig azért, hogy ha elkezdek picit szunyókálni, ne lógjon ki a lábam-kezem – azaz ne fázzak.
Lubics Szilviát aligha kell bemutatni a sportrajongóknak, ugyanakkor az október 7-én rajtoló Moab 240 verseny kapcsán nem árt felidézni, hogy a világszerte ismert ultrafutónő eredménylistája igencsak tekintélyt parancsoló; az utóbbi években pedig az extrémebb körülmények között zajló teljesítésekkel még nagyobb rutint szerzett ahhoz, hogy Utahban is sikerre vigye a legújabb kihívását.
A Nagykanizsán élő fogorvos háromszor nyert Spartathlont, kétszer volt első az Ultrabalatonon (egy ízben abszolút győztes lett, tehát a férfi indulókat is megelőzte), negyedikként ért célba a kíméletlenül forró klímájáról ismert Halálvölgyben szervezett Badwater ultraversenyen.
Én leginkább az élményért megyek, éppen ezért abban is reménykedhetek, hogy a táj szépségéből sok-sok részlet megmarad majd az emlékeimben.
Gondolom, a szokásos amerikai mintájú övcsat lesz a díj…
Persze, de csak annak, aki szintidőn belül célba ér.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!