1. Mennyi az annyi?
A túró energia- és tápanyagtartalma a termék zsírtartalmának függvénye. A sovány változat 0.5%-os zsírtartalmú, a félzsíros 7%-os, míg a zsíros házi túró 12%-os e tekintetben. Ennek megfelelően a sovány túró 78 kcal-t, a félzsíros túró 147 kcal-t, míg a zsíros túró 201 kcal-t tartalmaz 100 gramm termékre vonatkoztatva. Fogyás és izomtömeg-növelés esetén az alacsonyabb zsírtartalmú változat javasolt, de normál tápláltsági állapot esetén – bizonyos fogyasztási mennyiség és gyakoriság mellett – bátran az étrendünkbe illeszthetjük a zsírosabb termékeket is.
2. Teljes értékű fehérjeforrás
A túró fehérjetartalma 14–18 gramm körül mozog 100 grammos mennyiség esetén. Ez viszonylag magasnak tekinthető a tejhez, joghurthoz vagy kefirhez viszonyítva. Fehérjetartalma nemcsak magas, hanem teljes értékű is, hiszen az összes esszenciális aminosavat tartalmazza, ráadásul megfelelő mennyiségben, arányban. Ebből adódóan hasznos tápanyagbeviteli forrásnak számít bármelyik étkezéshez iktatjuk is be.
3. Édesen és sósan is
A túró édes és sós ízvilágú ételek alapanyaga is egyben. Sós aprósütemények és pogácsák tésztájába csempészve, körözöttként is megállja helyét, de sütemények, pohárdesszertek tápanyag-összetételét és ízélményét egyaránt könnyedén fel tudja dobni. Sütemények esetében a piskóták, muffinok és kuglófok fehérje- és kálciumtartalmát emeli, de akár pohárdesszertek, torták és cupcake-ek krémje is lehet. A túróval és dióval töltött sült alma szintén könnyen és gyorsan elkészíthető tápláló finomság, amely akár az ünnepi asztalon is különleges ízélménynek számít.
4. Kálciumbomba
Tejtermék lévén, igazi „kálciumbomba”, kálciumtartalma a termék zsírtartalmával áll összefüggésben, a sovány túró kálciumtartalma magasabb (90mg/100g termék), mint a zsírosabb változaté (63mg/100g). A benne lévő kálcium felszívódása jó, amelyet a D-vitamin, a savas közeg és a tejcukor, vagyis a laktóz jelenléte biztosít. Laktózintolerancia esetén a laktózmentes változatok beillesztésével tudjuk étrendünket változatosabbá tenni, amivel a csontjaink egészségéhez is nagyban hozzájárulunk.
5. A juhtúró megítélése
A juhtúró zsírtartalma – ennélfogva az energiatartalma – magasabb, mint a tehéntúróé. Mindazonáltal D-vitaminban is gazdagabb, bizonyos rendszerességű fogyasztása tehát a csontritkulás megelőzéséhez is hozzájárulhat – természetesen megfelelő fogyasztási mennyiség mellett. Míg a juhtúró D-vitamin-tartalma 1,9μg/ 100g mennyiség, addig a tehéntúró D-vitamin-tartalma csupán 0,1-0,2μg. Felnőttek számára a minimum napi D-vitamin bevitel 1000NE (ami 25 μg-nak felel meg), így érthetővé is válik, hogy a D-vitamin-kiegészítés miért is olyan lényeges, különösen a késő őszi és a kora tavaszi hónapok között.
+1. Helye az étrendben
Összességében elmondható, hogy a sportolók és szabadidő-sportolók a túrót bátran és bármelyik étkezéshez beilleszthetik az étrendjükbe. Általánosságban a félzsíros vagy a sovány változat javasolt, ezekből a termékekből készítsük a kiszemelt receptet. Az edzés vagy verseny utáni étkezés megtervezésénél kifejezetten javasolt ebben az alapanyagban is gondolkodni, hiszen remekül pótolhatjuk a fehérjét túrós banánturmix vagy akár túrós zabgolyó elfogyasztásával.
Sportolók kedvencei sorozatunk korábbi részei:
5 érdekesség a banánról
5 érdekesség a zabpehelyről
5 érdekesség az avokádóról
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!