Fotó: Reuters
Minden rendben? A FIG szerint megfelelőek a kínai tornászok életkorát bizonyító dokumentumok
Fotó: Reuters
Minden rendben? A FIG szerint megfelelőek a kínai tornászok életkorát bizonyító dokumentumok
Mindent rendben talált a Nemzetközi Tornaszövetség vizsgálata a 2008-as pekingi olimpián kitűnően szereplő kínai tornásznők életkorával kapcsolatban. A FIG a kínai szövetség által benyújtott bizonyítékok alapján nem talált okot a vizsgálat folytatására.
„Megkaptunk minden szükséges bizonyítékot. A NOB kérésére megint megvizsgáltuk a dokumentumokat, és minden azt mutatja, hogy a versenyzők nem voltak a korhatár alatt. Mást nem tudunk tenni” – nyilatkozta André Gueisbühler, a FIG főtitkára.
A kínaiak 2000-es együttesével kapcsolatban szintén kételyek merültek fel, és úgy tűnik, az akkori tornászlányok közül kettőnek – Tung Fang-hsziaónak és Jang Jünnek – is meghamisították az életkorát.
A csapatban és felemás korláton is bronzérmes Jang egy televíziós interjúban azt mondta, csak 14 esztendős volt Sydneyben, míg Tung a saját blogjában adott meg olyan életkort, amely alapján ő is csak 14 volt a nyolc évvel ezelőtti olimpián.
„El kell telnie egy kis időnek, míg a jogi kérdéseket is megoldjuk, de a FIG nem tartja megfelelően bizonyítottnak a két tornász megadott életkorát. Tung Pekingben tagja volt a versenyek lebonyolítását segítő technikai csoportnak, és az ott megadott adatok alapján Sydneyben még nem érte el a korhatárt” – mondta Gueisbühler.
Tornában már több botrány is kirobbant korhamisítás miatt: 1993-ban az észak-koreaiakat tiltotta el a vb-részvételtől a FIG, miután kiderült, amit mindenki amúgy is sejtett: az 1991-ben felemás korláton világbajnok Kim Gvang Szuk fiatalabb volt a korhatárnál. 2002-ben a románok ismerték el, hogy több tornászuk – köztük olyan klasszisok, mint Alexandra Marinescu vagy Gina Gogean – születési adatait meghamisították.