A Gál József földkerülő vitorlázó és Kondricz Péter nemzetközi jogász által életre hívott projekt lisszaboni sajtótájékoztatóját – amelyet a szervezők közleménye szerint a Magyar Nagykövetségen tartottak – Konkoly Norbert magyar nagykövet nyitotta meg, s az eseményen jelen voltak „a portugál vitorlázó élet, a gazdasági kormányzat és szervezetek képviselői, afrikai országok portugáliai nagykövetei és a sajtó munkatársai″, akik elismeréssel fogadták az AEC programját, és együttműködésükről biztosították a szervezőket.
Az AEC szervezői Romániában, Hollandiában, Spanyolországban és Németországban korábban már népszerűsítették az eseményt, szeptemberben pedig újra Lisszabonban kerül sor egy összejövetelre, ahol portugál cégek és a vitorlázó közösség számára adnak részletes információkat a bekapcsolódási lehetőségekről és az Alexandriában június 10-11-én megrendezendő első Africa-Europe Challenge Business Forumról.
Az AEC zászlóshajója, a holland ASTRID iskolahajó kevesebb mint egy hónap múlva, május 25-én, Máltáról rajtol el azzal a céllal, hogy körülhajózza Afrikát. Az ASTRID egy év alatt 13 afrikai és két európai országban köt ki, és ünnepélyes keretek között hívja meg az országokat a 2013–2014-ben sorra kerülő AEC-ben való részvételre.
Az AEC mezőnye a tervek szerint egy éven át tartó útja során vitorlázza körbe Afrikát. A hajók Máltáról vágnak neki az útnak, a Szuezi-csatornán, majd a Vörös-tengeren haladnak végig, aztán Dél-Afrikát megkerülve a nyugati part mentén térnek vissza a Földközi-tengerre. A mezőny a résztvevő afrikai országok állomásain– 18-20 megálló a terv – hét-tíz napot tartózkodik, s itt pályaversenyek mellett kulturális programokra is sor kerül.
Az elképzelések között szerepel gyermekprogram elindítása, iskolai testvérkapcsolatok kiépítése, továbbá turisztikai események létrehozása, az EU és az Afrikai Unió intézményrendszerének kölcsönös bemutatása.