BEMELEGÍTÉS AZ UEFA-VAL – HÁROM EMLÉKEZETES GÓL A MÚLTBÓL
(1980, NSZK–Belgium 2–1) Nyolc évvel az első Eb-arany és néggyel a fájdalmas -ezüst után újra a nyugatnémetek lettek a kontinens legjobbjai, mégpedig azzal a góllal, amelyet Karl-Heinz Rummenigge szögletéből Horst Hrubesch fejelt a római döntő 88. percében. A hamburgi óriásnak nagy napja volt, lejjebb visszatérünk rá.
(1988, Szovjetunió–Olaszország 2–0) A 62. percben a bal oldalon futott a szovjet ellenakció, Alekszandr Zavarov középre passzolt labdájára Oleg Protaszov remek ütemben érkezett, és a vetődő Walter Zenga felett ballal a hosszúba sarokba helyezett. Ez volt a második szovjet gól öt percen belül, eldőlt a stuttgarti elődöntő.
(2012, Németország–Görögország 4–2) A görögök nem sokkal korábban esett egyenlítő gólja felpiszkálta a németeket, bepréselték ellenfelüket a kapuja elé. Mintha csak kézilabdameccsen lettünk volna: a gdanski negyeddöntő 61. percében a labda sok passzal átkerült balról a jobb oldalra, Jérome Boateng beadott, és Sami Khedira közeli kapáslövésével újra vezettek (2–1) a németek.
A HÁROM GÓL VIDEÓJA IDE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!
AKI LÁTTA, ALIGHA FELEJTI EL: MAGYARORSZÁG–PORTUGÁLIA 3–3
(2016, Magyarország–Portugália 3–3) Bár a bevezetőben tizenegyeseket ígértünk, nincs más választásunk, a részletekbe merülést egy olyan mérkőzéssel kezdjük, amelyiken nem született gól a büntetőpontról. Az a varázslatos lyoni kora este…! Gera Zoltán ballábas bombájával vezettünk először, a gól később elnyerte a torna közönségszavazásának szépségdíját. Nani még az első félidőben válaszolt, aztán a szünet után jött a nagy Dzsudzsák Balázs–Cristiano Ronaldo párbaj: a magyar csapatkapitány előbb szabadrúgásból, majd távoli lövésből szerzett vezetést (a labda mindkétszer irányt változtatott egy-egy portugálon), CR az elsőt pazar sarkazással, a másodikat fejessel válaszolta meg. Ha a kapufa fél gólként kerül be a jegyzőkönyvbe, akkor Elek Ákos bombája meghozta volna a győzelmet… De a 3–3 is elég volt ahhoz, hogy a mieink nagy meglepetésre veretlenül, az F-csoport első helyén jussanak be a nyolcaddöntőbe. Portugália három döntetlennel, a harmadik legjobb csoportharmadikként araszolt tovább, hogy aztán a kieséses szakaszban hosszú, aranyfényben fürdő útra induljon.
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
EGY KICSIT BŐVEBB VÁLTOZAT ITT!
EB-KLASSZIKUS: NSZK–BELGIUM 2–1
(1980, NSZK–Belgium 2–1) Na, itt már volt tizenegyes, René Vandereycken, az FC Bruges klasszisa be is rúgta, de az első nyolccsapatos Európa-bajnokságot lezáró római finálénak nem ez volt a legfontosabb momentuma, és nem a belga középpályás lett a csata hőse. Hanem HORST HRUBESCH, a németek hatalmas testű középcsatára, aki az első félidőben Bernd Schuster passzából nagy gólt lőtt, a 88. percben pedig befejelte Karl-Heinz Rummenigge szögletét. Hrubesch 29 évesen lett először válogatott, s aligha jut el az Eb-re, ha a korszak nagy gólvágója, az ollózásairól híres Klaus Fischer nem töri lábát. A belgák elleni finálé Hrubesch csupán ötödik válogatott meccse volt, gólt addig nem szerzett – ilyen előzmények után mesebeli csattanó a római dupla. A Hamburggal három bajnoki címet, egy BEK-trófeát nyerő „Fejelő szörnyeteg” 21 válogatott meccsén hat gólt könyvelt el. Ahogyan az első kettőt, úgy az utolsót is egy híres mérkőzésen érte el, az 1982-es világbajnokságon; a „gijóni svindli” keretében az NSZK és Ausztria pontosan olyan eredményt (1–0) ért el egymás ellen, amely mindkettejük továbbjutását lehetővé tette a csoport egy harmadik országa, a nyugatnémeteket korábban legyőző Algéria kárára.
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
SVINDLI VOLT? NEM VOLT SVINDLI?
(2004, Dánia–Svédország 2–2) Folytassuk egy hasonló történettel, előrebocsátva, hogy itt szó sem volt a futball csalásáról, alibipasszolgatásról; a svindliteória mellett egyedül a feltételezett összeesküvés áldozatai, az olaszok tartottak ki határozottan.
A portugáliai Európa-bajnokság C-csoportjában három csapat úgy végzett azonos pontszámmal, hogy még az egymás elleni mérkőzéseken bezsebelt pontok, valamint a minitabella gólkülönbsége sem volt alkalmas rangsort készíteni közöttük. Pedig csak kettő juthatott tovább! Mi döntött? Az egymás elleni meccseken szerzett gólok száma…
Az egyik szemünk Guimaraesen, a másik a portói Bessa Stadionon. Az első helyszínen a még nyeretlen, ezért lépéshátrányban lévő olaszoknak mindenképpen le kellett győzniük a már kiesett Bulgáriát a továbbjutáshoz. A másodikon a dánok és a svédek egymás rovására tehették biztossá a negyeddöntőbe jutást, hacsak…
Az olaszokban még élénken élt a két évvel korábbi, botrányosnak és igazságtalannak elkönyvelt dél-koreai vb-kiesésük keserű emléke, magától értetődően tuti tippként megjósolták, hogy a Dánia–Svédország meccs a mindkét riválisnak kedvező 2–2-vel zárul, így ők ha tízet rúgnak a bolgároknak, akkor sem juthatnak tovább. Talán ezért is a szárnyaszegett futball, és a 94. percig késő győztes gól, amelyet Antonio Cassano emelt a bal felsőbe.
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
A római támadónak nem ez volt a legszenvedélyesebb gólöröme, hiszen Portóban akkor már lefújták a párhuzamosan zajló meccset, 2–2-vel… Ránézésre semmi baj sem volt a skandináv csatával, sőt! Jon-Dahl Tomasson (akiből húsz évvel később svéd szövetségi kapitány lett…) előbb pazar emeléssel szerzett vezetést a dánoknak, majd közeli lövéssel ismét; az elsőt Henrik Larsson válaszolta meg tizenegyesből, a másodikat pedig, a 89. percben, Mattias Jonson, élete talán legfontosabb gólját szerezve.
Előre megbeszélték volna? Nem hisszük; ha mégis, tökéletesen kivitelezték.
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
Hollandiának és Spanyolországnak két-két tizenegyespárbaj jutott eddig Európa-bajnokságon június 22-én: a hollandok mindkettőt elvesztették, a spanyolok egy-egyre hozták a mérleget.
TIZENEGYESEK HOLLAND MÓDRA
(1992, Dánia–Hollandia 2–2) Az oranje címvédőként érkezett a svédországi Eb-re, a csoportjából az első helyen jutott tovább – ott újra megtörtént a holland léleknek oly kedves németverés –, azaz minden rendben volt a göteborgi elődöntőig. Ott aztán jöttek a szerencsés beugró szerepét addigra már kinövő dánok, kétszer is vezettek, de előbb Dennis Bergkamp, majd a 86. percben Frank Rijkaard egyenlített. A 11-esek során csupán egyvalaki hibázott: az előző Eb hőse, az olasz bajnokság gólkirálya, Marco van Basten – balra tartó lövését Peter Schmeichel vetődve kivédte!
Van Basten nem szerzett gólt a svédországi Eb-n, mindazonáltal, mint a holland gépezet fontos láncszeme, bekerült a torna válogatottjába, sőt – főleg a Milanban mutatott teljesítménye révén – az év végén harmadszor is megkapta az Aranylabdát, és a FIFA-szavazásán is ő lett az esztendő legjobbja.
Meccs embere címet akkoriban még nem osztottak, de mi megítéljük HENRIK LARSENNEK. A karrierje java részét a Lyngbyben töltő középpályás már a franciák elleni csoportmeccsen is kulcsember volt, 188 percnyi eredménytelen próbálkozás után ő szerezte a dánok első gólját a tornán. A hollandok ellen pedig élete legjobb válogatott meccsét játszotta: fejjel is, lábbal is a kapuba talált, majd a tizenegyespárbajban is jól célzott. Karrierje során 39 válogatott meccsen játszott, öt gólt szerzett – ezek közül hármat az aranyos Eb-n.
(1996, Franciaország–Hollandia 0–0) A négy évvel későbbi holland válogatott éppen csak továbbvergődött a csoportjából, ehhez képest biztató volt, hogy a liverpooli negyeddöntőben eljutott a szétlövésig a fiatal Zinédine Zidane köré épülő francia csapat ellen. És a párbajban megint csupán egy hibázott a tíz rúgó közül: a negyedik sorozatban Clarence Seedorf gyenge kísérletét Bernard Lama kivédte. Laurent Blanc magabiztos lövése a franciákat juttatta a négy közé, ahol várt rájuk egy újabb tizenegyespárbaj – de erről majd néhány nap múlva…
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
TIZENEGYESEK SPANYOL MÓDRA
(1996, Spanyolország–Anglia 0–0) Az angol válogatottról azt tartják, hogy a tizenegyespárbajok nagy vesztese; és valóban, a rekordkönyvben az áll, hogy a 2021-es tornával bezárólag Anglia bukta el a legtöbbet Európa-bajnokságon, négyet, ráadásul zsinórban. Pedig egészen mást ígért a kezdet: a „háromoroszlánosok” megnyerték az első Eb-szétlövésüket! Ezen a londoni délutánon Alan Shearer, David Platt, Stuart Pearce és Paul Gascoigne is belőtte a maga tizenegyesét, miközben a spanyolok első lövője, Fernando Hierro a lécre bombázott, a negyedik, Miguel Nadal gondolatait pedig kifürkészte David Seaman, és vetődve védett. Anglia bejutott az elődöntőbe, ahol majd belefut egy újabb tizenegyespárbajba – és elkezdődik a szörnyű széria…
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
(2008, Spanyolország–Olaszország 0–0) Kifejezetten rossz előjel volt, hogy június 22-én a spanyol válogatott nemcsak az előbb körüljárt londoni Eb-negyeddöntőt vesztette el, hanem egy-egy szétlövést az 1986-os és a 2002-es vb-n is. Ráadásul ebben a bécsi negyeddöntőben Olaszországot kellett legyőzni, amely két évvel korábban hasonló „szerencsejátékban” hódította el a világbajnoki címet…
Igaz, a berlini hősök közül Andrea Pirlo eltiltás miatt most nem játszhatott. Ott volt viszont a vb-n megdicsőülő utolsó rúgó, Fabio Grosso, aki most olasz részről elsőként futott neki a labdának – ezúttal sem hibázott. Daniele De Rossi viszont igen: Iker Casillas jobbra vetődve védett! Aztán a Real Madrid kapusa a negyedik sorozatban balra dőlve is fogott egy lövést, Antonio Di Natale meg a fejét foghatta.
Az ötödik spanyol rúgó, Cesc Fabregas hideg fejjel cselekedett, pontosan célzott – csapata bejutott az elődöntőbe, és nemcsak a június 22-i átkot törte meg, hanem egy másikat is: az 1920-as olimpia óta először (!), kilencedik próbálkozásra Spanyolország felülmúlta Olaszországot tétmérkőzésen!
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
KÉT KARRIER NAGY PILLANATA: PROTASZOV ÉS LITOVCSENKO
(1988, Szovjetunió–Olaszország 2–0) OLEG PROTASZOV és GENNAGYIJ LITOVCSENKO is játszott azon az 1988. februári felkészülési mérkőzésen Bariban, amelyen az olaszok simán, 4–1-re megverték a szovjeteket. A jelek szerint sokat tanultak abból a meccsből… Ami azt illeti, a squadra azzurrának a stuttgarti Eb-elődöntőben is jócskán voltak helyzetei, de vagy Rinat Daszajev védett nagyot, vagy a csatárok hibáztak – mindenesetre nem ment a góllövés. Nem úgy a szovjeteknek: a második félidőben öt perc leforgása alatt Litovcsenko – remek csellel leültetve a védőjét –, majd finom emeléssel Protaszov is betalált Walter Zenga kapujába. Valerij Lobanovszkij csapata szervezett futballal, némi szerencsével megőrizte előnyét, avagy irány a döntő! Érdekesség, hogy a két gólszerző karrierje mintha összefonódott volna: 1981-től 1993-ig a Dnipróban, a Dinamo Kijevben, majd az Olympiakosz Pireuszban is együtt futballoztak, összeszokottságukból sokat profitált a kijevi csapatra épülő válogatott. Protaszov 68 szovjet válogatott meccsén 28 (egyes források szerint 29) gólt szerzett, Oleg Blohin mögött második az örökrangsorban, és Litovcsenko 57/14-es mutatója is meghatározó játékoshoz méltó. Visszavonulásuk előtt mindketten játszottak az ukrán válogatottban is.
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
NEKIK IS NAGY NAPJUK VOLT
(2012, Németország–Görögország 4–2) Philipp Lahm és Marco Reus nagy gólt lőtt, Sami Khedira is betalált, Miroslav Klose szintén fejelt egyet, de a meccs embere címet – a tornán már másodszor – MESUT ÖZIL zsebelte be. Az akkoriban a Real Madridban futballozó középpályás két gólt készített elő, sok helyzetet teremtett társainak, ő mozgatta a német csapatot a gdanski elődöntőben, mint ahogyan gólokkal és asszisztokkal kulcsszerepe volt a hibátlan kvalifikációban is. Bár a németek végül nem jutottak be a döntőbe, Özil bekerült a torna álomcsapatába. Pályafutása csúcspontja két évvel később érkezett el, világbajnok lett; 92 mérkőzéssel és 23 góllal zárta le válogatott karrierjét 2018-ban.
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
(2016, Írország–Olaszország 1–0) Az íreknek volt már 1–0-s győzelmük nagy tornán az olaszok ellen (1994, vb), és most megszületett a második is. A már biztos továbbjutó squadra azzurra sok tartalékkal állt fel, de a hajrában így is közel járt a győzelemhez, mígnem a 85. percben egy ellencsapás végén Wes Hoolahan beadásából ROBBIE BRADY a hálóba fejelt. Írország először jutott tovább a csoportkörből Európa-bajnokságon.
(2016, Belgium–Svédország 1–0) Ki-ki meccset rendeztek Nizzában, bár a belgáknak annyi előnyük volt, hogy a döntetlen is elég lett volna a továbbjutásukhoz. Aztán nyertek: RADJA NAINGGOLAN távoli lövése beakadt, így ők készülhettek a mieink elleni nyolcaddöntőre. A vereséggel több szép válogatott karrier is lezárult a svédeknél, a kapus Andreas Isaksson, a középpályás Kim Källström, sőt Zlatan Ibrahimovic is bejelentette búcsúját – utóbbi hónapokkal később meggondolta magát.
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
(2016, Izland–Ausztria 2–1) Saint-Denis-ben sokkal eseménydúsabb ki-ki csata zajlott. Kezdetben az izlandiak futballoztak veszélyesebben, Jóhann Gudmundsson kapufát lőtt, aztán Jón Bödvarsson közelről megszerezte a vezetést. Válaszul Aleksandar Dragovic a kapufára lőtt egy tizenegyest… A fordulás után a csereként beálló Alessandro Schöpf nagy szóló után csak-csak berúgta az egyenlítő gólt, de az osztrákoknak ez nem lett volna elég, rohamozniuk kellett a győzelemért – és erre fizettek rá: a 94. percben egy kontra végén Arnór Ingvi Traustason berúgta az északiak győztes gólját.
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
A gól izlandi közvetítése sikerrel futott a közösségi médiában: a korábbi válogatott futballista, Gudmundur Benediktsson önfeledt üvöltése sokakat magával ragadott.
Furcsa fordulata a történetnek, hogy néhány nap múlva Benediktssonnak távoznia kellett a reykjavíki KR-től, mert a csapat, amelyiknek a dolgos hétköznapokon a pályaedzője volt, vereséget vereségre halmozott a hazai bajnokságban…
(2021, Horvátország–Skócia 3–1) Öt évvel később ez a glasgow-i mérkőzés is a csoportkör harmadik fordulójában zajlott, mindkét csapatnak volt még esélye a továbbjutásra. Nikola Vlasic és Callum McGregor góljával 1–1-re álltak, amikor a 62. percben LUKA MODRIC jobb külsővel elképesztően nagy gólt kanyarított a kapu jobb oldalába. A csapatkapitány rúgta azt a szögletet is, amelyikből Ivan Perisic fejessel megadta a kegyelemdöfést a házigazdáknak.
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
Egy kis kitekintés: az UEFA készített egy rövid összeállítást Modric emlékezetes válogatott góljaiból. A törökök elleni kapáslövés a 2016-os Eb-ről, egy osztrákok elleni NL-gól, a fenti glasgow-i tekerés, valamint – sajnálatos módon – egy mieink elleni találat látható az alábbi képsorokon.
A VIDEÓ IDE KATTINTVA NÉZHETŐ MEG!
JÚNIUS 22. – EREDMÉNYEK
EB 1980, OLASZORSZÁG
DÖNTŐ
Róma: Belgium–NSZK 1–2
EB 1988, NSZK
ELŐDÖNTŐ
Stuttgart: Szovjetunió–Olaszország 2–0
EB 1992, SVÉDORSZÁG
ELŐDÖNTŐ
Göteborg: Hollandia–Dánia 2–2, tizenegyesekkel 4–5
EB 1996, ANGLIA
NEGYEDDÖNTŐ
London: Spanyolország–Anglia 0–0, tizenegyesekkel 2–4
Liverpool: Franciaország–Hollandia 0–0, tizenegyesekkel 5–4
EB 2004, PORTUGÁLIA
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK
Guimaraes: Olaszország–Bulgária 2–1
Porto, Bessa: Dánia–Svédország 2–2
EB 2008, AUSZTRIA ÉS SVÁJC
NEGYEDDÖNTŐ
Bécs: Spanyolország–Olaszország 0–0, tizenegyesekkel 4–2
EB 2012, LENGYELORSZÁG ÉS UKRAJNA
NEGYEDDÖNTŐ
Gdansk: Németország–Görögország 4–2
EB 2016, FRANCIAORSZÁG
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK
Lille: Olaszország–Írország 0–1
Nice: Svédország–Belgium 0–1
Saint-Denis: Izland–Ausztria 2–1
Lyon: Magyarország–Portugália 3–3
EB 2021, EURÓPA
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK
Glasgow: Horvátország–Skócia 3–1
London: Csehország–Anglia 0–1