Ha nem is nagyon, azért némiképpen csalódott lehetett a bécsi döntőt követően az a hokiszurkoló, aki a címvédő kanadai csapatnak szurkolt, de legalábbis a juharlevelesek végső győzelmét várta.Ellenfelük a cseh csapat abszolút nem feltett kézzel lépet jégre, hanem látszott rajtuk: igenis az aranyéremért érkeztek. Kanada pedig&
A harmadik helyért: Oroszország-Svédország 6-3 (3-2, 3-0, 0-1) G.: Afinogenov (2., 4.), Kovaljov (16.), Ovecskin (22.), Jasin (26.), Szjomin (29.), ill. Sundin (9.), Zetterberg (20.), Sedin (43.)
Talán fáradtak voltak a fiúk, talán egy kicsit a kelleténél is könnyebb mérkőzésre és ellenfelére számítottak. Nem úgy a csehek, akik pontosan tisztában voltak egyrészt azzal, hogy milyen taktikával tudnak eredményt elérni Kanada ellen, másrészt ezért képesek voltak minden energiájukat, olykor pedig még annál is többet egy kevéssel a cél érdekében összpontosítani. Az ötödik percben Vaclav Prospal talált be a kanadai kapuba. Jegyezzük meg, szerencsés helyzetből. Egy bal szélről leadott lövés kerülte meg a kanadai kapust, Brodeurt a háta mögött, amely a hosszú oldali kapuvasról vágódott ki, pont a kapu elé.
Cseh öröm (fotó: Reuters)
A lendületből érkező cseh játékosnak így már az üres kapuval szemben öt méterről nem volt nehéz dolga. Hiába lóbálta két kanadai védő a botját és kapaszkodott vissza a juharleveles kapus, nem sok esélyük volt a hárításra. A második harmad nem hozott sem nagy iramot, sem nagy játékot. A színvonal nem igazán ütötte meg a vb színvonalát, elmaradt az átlagostól. Vagy inkább fogjuk rá: a tét rányomta a bélyegét a mérkőzésre, a játékosok semmilyen fölösleges kockázatot nem vállaltak. Igaz ez elsősorban a kanadaiakra, akik valahogy úgy lehettek vele: eddig minden találkozón ütöttek gólt, a legkevesebbet a középdöntők során az ukránoknak, mégpedig kettőt. Miért most ne találnának be az ellenfél kapujába?
Kanadai bánat (fotó: Reuters)
Hát mondjuk azért, mert a csehek remekül védekeztek. Azonnal visszazártak, leszűkítették a területet, nem engedték a kanadaiakat lendületbe jönni. Ha kellett, ellenfelüket megszégyenítő módon ütköztek és tették a palánkra azt, aki szembejött. Ettől eltekintve viszonylag eseménytelenül telt el a középső játékrész, ám a záró harmadot egy nagyon szép cseh találat vezette fel. Az egész találkozón félelmetes formában játszó, parádés dolgokat művelő, úgy cseleket, mint passzokat mutató, cseh világsztár, Jaromir Jagr indította Rucinszkyt a bal szélen, akik lendületesen betört a kanadai harmadba. Majd védőjével a nyakán félmagas lövést eresztett meg tizenkét méterről. A korong Brodeur bal mamutja mellett-fölött vágódott a kapu bal oldalába. Eldőlt… Talán…
Kanada még megpróbálkozik talpra állni, ám ez legtöbbször abban merül ki, hogy ledöntik a talpukról a cseh játékosokat. Nagy a forgalom ekkor a juharlevelesek büntetőpadján, akik képtelenek tudomásul venni: ezen a napon náluknál jobb ellenfélre akadtak és ez a mérkőzés is bizony már elmenni készül.
Orosz bronzérem!
A kisdöntőben a vb-re nagy tervekkel érkező orosz válogatott végül mégsem térhet haza üres kézzel, hiszen a svédeket három góllal verték. A vb talán egyénileg legjobban képzett csapata, az orosz gárda az első harmadban gólpárbajt vívott a svédekkel – 3-2, amelyből egy góllal jobban jöttek ki, de a második játékrészben már nem ismertek pardont. Az első harmadhoz hasonlóan ezúttal is három gólt ütöttek, ám mindeközben egyet sem kaptak. Négy gól a záró harmad előtt, szinte már több mint fél siker. Így is történt, a svédek erejéből már csak egy szépítő találatra futotta, többre nem. Oroszország a bronzérmes, az utóbbi két évben Kanada ellen a nagydöntőben elbukó svédek most a kisdöntőben is vesztettek. Nem egy döntőspecialisták, talán egy sportpszichológus sokat segíthetne rajtuk…
A hajrában Kanada egyre nagyobb erőket mozgósít, majd’ két percet játszhatnak hat a négy ellen, miután cseh kiállításra az a kanadai válasz érkezett, hogy kapusuk lekorcsolyázott. Sok szerencsét azonban ez a taktikai húzás sem hozott, szegény embert az ág is húzza. Az üresen hagyott kanadai kapuba Vasicek saját büntetőterületéről húzta be féltérdre ereszkedve a korongot úgy, hogy az a kapuvasról pattant a hálóba. Eldőlt! Visszajött Brodeur, de cseh öröm helyett jött egy levegőben lógó nagy verekedés. A hunyó a kanadaiak centere, Smyth volt, aki legalább tizet vágott védője, Fischer lábára, mire felálltak egymással a párok. És kezdődhetett a bunyó. Majd ’öt perc telt el, amíg három-három játékos elfoglalhatta helyét a büntetőpadon, hogy a fennmaradók letudják a kötelező tizenöt másodpercet. Az egész tornát nézve Csehország összképben nem is múlta felül a több találkozón is sziporkázó Kanadát, a döntő már egyértelműen az övék volt. ---- E ---- &