Detroit Pistons–Brooklyn Nets 90–89
Megtörte a jeget a Pistons. Kiizzadta a győzelmet a nagyon gyenge formában lévő hazai alakulat, de meg kellett szenvednie érte, kicsit sem tudott a ligautolsó fölé nőni – sőt, a meccs nagy részében a vendégek vezettek pár ponttal. A hajrában viszont talált még egy sebességi fokozatot a Detroit és az utolsó másfél percben ledolgozta az akkor négypontos különbséget, fél perccel a vége előtt Ish Smith bevert egy kulcsfontosságú triplát, amire nem érkezett válasz – innentől már „csak” büntetőzni kellett, hogy meglegyen a győzelem. Reggie Jackson ismét nem lépett pályára, de Smith (21 pont, 6 pattanó, 5 gólpassz) igyekezett ezt feledtetni, Morris is villogott és bár Andre Drummond nem szerzett mezőnykosarat, nagy csatában végül ez is elégnek bizonyult a sikerhez.
Egy megbízható fegyver hiányzott. Ezúttal is meglepően jól védekezett a Nets, úgy fest, hogy a szezon utolsó szakaszában rátaláltak valamire hátul, támadásban viszont messze elmaradtak az elfogadható szinttől – egyetlen olyan játékosuk sem volt, aki stabilan és pontosan dolgozott volna. Tulajdonképpen ezen ment el a meccs nekik, nem tudták megőrizni az előnyüket, mert senkiben nem bízhattak igazán, a végén Brook Lopez rontott és rosszul jöttek ki a végjátékból – úgy néz ki, hogy a 20 győzelmet már nem fogják elérni idén, pedig két meccsel ezelőtt még erre is volt némi esély.
A Pistons legjobb dobói: Morris 28/3, Smith 21/9, Caldwell-Pope 12/6
A Nets legjobb dobói: Kilpatrick 15/3, Lin 14/3, Hollis-Jefferson 14
Chicago Bulls–Cleveland Cavaliers 99–93
Negyedszer is. Szinte hihetetlen, de a címvédő Cleveland ellen 4–0-lal zárta az alapszakaszt a jelenleg még csak a keleti kilencedik helyen álló Chicago. Fred Hoiberg alakulata nagyon érzi, hogy mit kell tennie Jamesék ellen – persze általában akkor találkoztak a bajnokkal, amikor az rossz formában volt, de ez nem von le semmit az érdemeikből. Ezúttal a harmadik negyedben robbantottak, akkor dolgozták le első félidei 11 pontos hátrányukat, sőt, előnybe is kerültek, amit már nem adtak ki a kezükből – egy extra játékrész támadásban elég volt most a sikerhez. Nikola Mirotic sorozatban másodszor dobott 28 pontot és hat triplát, Jimmy Butler is villogott és még az is belefért, hogy Rajon Rondo ne nagyon találja a gyűrűt, ő kilenc lepattanóval és 15 gólpasszal segítette a gárdát. Az újabb bravúr után egy meccsre van csak a Miami és a hátralévő sorsolást nézve nagyon jó esélyekkel indul a playoffért a Bulls, mindenesetre a Cleveland most már alighanem szeretné elkerülni Butleréket az első körben...
James előzött, de a Cavs még mindig rémes. 26 ponttal, 10 lepattanóval és 8 gólpasszal húzta övéit a tavalyi döntő MVP-je és megelőzte az NBA örök pontlistáján Shaquille O'Nealt, ezzel fellépett a hetedik helyre – nagyjából ennyinek örülhetett ezen az estén. A Cavs ugyanis továbbra sem talál ki a gödörből: a védekezésük a harmadik negyedet leszámítva rendben volt, de támadásban továbbra sem találták a ritmust – James mellett Thompson és Smith hozta magát, Irving nagyon gyengén dobott, a többiek pedig értékelhetetlen teljesítményt nyújtottak. Ez így nem fért bele, a harmadik negyedben kapott 37 ponttal elúszott számukra ez a találkozó is, így 6–10-zel állnak márciusban – LeBron utoljára 2003 novemberében, újoncéve elején kapott ki egy hónap alatt legalább tízszer...
A Bulls legjobb dobói: Mirotic 28/18, Butler 25/6, Valentine 12/9
A Cavaliers legjobb dobói: James 26/3, Irving 20/12, Thompson 15
Minnesota Timberwolves–Los Angeles Lakers 119–104
Ricky Rubio élete formájában. A spanyol irányító valós értékét azért sokan megkérdőjelezték már az utóbbi időben, hiszen hiába lát remekül a pályán és hiába jó védő, annyira nevetségesen gyenge dobóként tarthattuk számon, hogy sem kintről, sem bentről nem volt vállalható a hatékonysága – összességében rendre 40 százalék alatt maradt. Az utóbbi időben ez viszont már változni látszik, márciusban 16.6 pontos átlagot produkált a 4.5 lepattanója és a 10.3 gólpassza mellett, méghozzá úgy, hogy meccsenkénti szűk három triplakísérletét 39 százalékkal értékesítette, 90 százalék felett büntetőzött és közelebbről is veszélyesen dolgozott. Ezen az estén ezt mind megfejelte, ugyanis 33 ponttal karriercsúcsot szórt (12/20 mezőnyből, 4/5 tripla), ezúttal is kiosztott tíz gólpasszt és ő volt a Minnesota legjobbja – mellette azért a Towns, Wiggins páros (együtt 59 pont) és Dieng (11 pont, 15 pattanó, 6 gólpassz, 3 blokk) is kiemelendő, a Wolves így visszavágott a Lakersnek a pár nappal ezelőtt elszenvedett vereségért.
Nem volt ilyen tűzerő a Lakersben. Csak az első negyedben volt igazán partiban a vendégcsapat, hiába a kiegyensúlyozott (heten 11 és 18 pont között) támadójáték, a második játékrésztől kezdve már az történt a parketten, amit Rubio akart. A harmadik negyed végén tizennégy pont volt a különbség és bár egyszer még benézett tíz alá a Lakers, nem tudták igazán megszorítani a hazaiakat Clarksonék – külön kiemelendő viszont a kispad, az Nwaba, Ennis, Robinson, Black sor remekül szállt be a meccsbe. A LAL így továbbra is nyugati utolsó és ligaszinten is csak a Brooklynt előzi meg, még hét találkozó van hátra Luke Waltonék számára.
A Timberwolves legjobb dobói: Rubio 33/12, Towns 32/6, Wiggins 27/3
A Lakers legjobb dobói: Clarkson 18/12, Black 15, Russell 14/6
Phoenix Suns–Los Angeles Clippers 118–124
Booker villogott, majd kipontozódott. Tarthatatlannak bizonyult a Suns dobógépe, akinek mindegy volt, hogy ki védekezett rajta, mindenkit megbüntetett: végül 33 pontig (13/22 mezőnyből, 4/7 tripla) és kilenc gólpasszig jutott, ám szűk öt perccel a meccs vége előtt kipontozódott. Ez érzékenyen érintette az egészen addig partiban lévő hazai alakulatot, ugyan a Chriss, Ulis kettős játékaival még tartották a lépést két perc erejéig, fordítani azonban már nem volt esélyük – hiába a jó egyéni teljesítmények támadóoldalon, védekezésben ezúttal is átjáróház volt a gárda, így zsinórban tizedik vereségét gyűjtötte be.
Back-to-back siker. Előző este a Washingtont, most a Sunst dobta szét a Clippers, igaz, ezúttal azért könnyebb dolga volt a társaságnak, hiszen a hazaiak nem védekeztek túl sokat. Chris Paul (29 pont, 10 gólpassz) és Blake Griffin (31 pont, 12/19 mezőnyből) lubickolt és a többiek is elvégezték a feladatukat, a látványról pedig Jamal Crawford gondoskodott néhány rá jellemző trükk révén – ugyan a derbi végig szorosan alakult, Booker kiállítása után már megoldotta a helyzetet a Los Angeles. A két nap alatt jegyzett két sikerrel továbbra is nyomás alatt tartja a gárda a Jazzt, igaz, Griffinék már csak öt mérkőzést játszanak, míg a rivális még hetet.
A Suns legjobb dobói: Booker 33/12, Chriss 20/6, Ulis 16
A Clippers legjobb dobói: Griffin 31/6, Paul 29/3, Crawford 19/3
Portland Trail Blazers–Houston Rockets 117–107
Nem működött a Houston. James Hardennek nehéz estéje volt, egyrészt továbbra is sérült csuklóval vállalta a játékot, másrészt a Harkless, Turner páros nagyon megdolgoztatta minden lépésért – ebből ezúttal 11/30-as mezőnymutató és mindössze négy gólpassz (hat eladott labdával) sült ki, ráadásul 13 triplájából is csak kettőt értékesített. Az ő erőlködése és gyenge teljesítménye rányomta a bélyegét a Rockets játékára, egyáltalán nem jöttek a szokásos helyzetek (magukhoz képest nagyon sok középtávolijuk volt) vagy ha igen, Lou Williams például alig találta el a berendezést – csak Ariza (7/11 mezőnyből, 5 pattanó, 6 labdaszerzés) és Nené (6/8 mezőnyből, 7 pattanó, 4 gólpassz) munkája dicsérhető, ez viszont nem volt elég a győzelemhez. Nagyon azért nem kaptak ki így sem, a negyedik negyed nagy részében egy labda környékén mozgott a távolság, de az utolsó két percben több hibát is elkövetett Harden, amelyek eldöntötték az összecsapást a Blazers javára – a texasiak holnap az Oracle-ben lépnek pályára, az sem lesz könnyű menet. Érdekesség: a Rockets ezzel a 8/34 triplával is megdöntötte a bedobott hármasok szezoncsúcsát és szintén érdekesség, hogy ezt már harmadszor mondhatja el magáról egy D'Antoni-csapat...
Nincs megállás. Sorra aratja a fontosabbnál fontosabb győzelmeket a Portland, most már sorozatban ötnél jár és két győzelemmel vezet a Denver előtt – még hét találkozó van hátra, nagyon közel áll a playoffhoz a gárda. Ezúttal a remekelő Lillard (31 pont, 11 gólpassz) és Nurkic (19 pont, 11 lepattanó, 3 blokk) mellé nem McCollum, hanem a Harkless, Aminu, Crabbe trió lépett fel, ők elöl-hátul remek munkát végeztek és bár a hajrában elfogytak a portlandi triplák, így is behúzták a meccset. A következő egy hétben egyébként eldőlhet a sorsuk, most fogadják a Sunst, aztán Wolves–Jazz idegenbeli back-to-back, majd otthon is megmérkőznek a Minnesotával – ebből hármat hozni kellene, mielőtt három hazai derbivel lezárják a szezont.
A Trail Blazers legjobb dobói: Lillard 31/12, Nurkic 19, Harkless 17/3, Crabbe 17/9
A Rockets legjobb dobói: Harden 20/6, Ariza 17/9, Nené 14, Williams 14
NBA, ALAPSZAKASZ
Detroit Pistons–Brooklyn Nets 90–89
Chicago Bulls–Cleveland Cavaliers 99–93
Minnesota Timberwolves–Los Angeles Lakers 119–104
Phoenix Suns–Los Angeles Clippers 118–124
Portland Trail Blazers–Houston Rockets 117–107