BROOKLYN NETS–DALLAS MAVERICKS 104–111
Barea villant. Nagyon kellett a hajrában a veterán egyes, hogy hozza a kötelezőt a Mavs, hiszen 94-92 után egymaga beszórt kilenc pontot, ezzel eldöntötte a találkozót – nagy dobásokat küldött a helyére, tökéletesen fejezte be a kettő-kettőket. Eddig a pontig Dirk Nowitzki volt a vendégek vezére, aki 23 ponttal és 9 lepattanóval állt az együttes élére, de Barnes, Matthews és Harris is tíz egység felett zárt – hiába célzott viszont 50% felett mezőnyből és 40%-kal a triplavonalon túlról a texasi alakulat, megizzadt a sikerért. Ezt követően négy hazai találkozót vívnak a dallasiak, akik három meccsre vannak a nyugati nyolcadik helytől – viszont ezt az időszakot a belendülő GSW ellen kezdik meg.
Lin ismét kidőlt. Már az első negyedben, hét perc után kivált a Nets irányítója, de a második félidőben nélküle is felállt a társaság tizenöt pontos hátrányból – a bokasérüléssel távozó egyest eddigre tudták pótolni. A harmadik játékrészben Brook Lopez vert be 12 pontot, majd a negyedikben is ő húzta övéit, így a hajrát izgalmassá tették és ezért kellett Barea extrája a Mavsnek – az újabb bravúr viszont elmaradt hazai oldalon, most a Detroitot fogadják.
A Nets legjobb dobói: Lopez 27/9, Dinwiddie 18/6, Acy 11/6, Foye 11/3
A Mavericks legjobb dobói: Nowitzki 23/9, Barea 20/3, Barnes 19/3
PHILADELPHIA 76ERS–BOSTON CELTICS 105–99
Thomas nélkül nem megy. Két mérkőzést hagyott ki térdsérülés miatt a Boston vezére, legutóbb nagy nehezen még legyűrték a Brooklynt, a Philadelphiával viszont már nem bírtak nélküle. Al Horford (27 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) remeklésével így is vezettek ugyan 13 ponttal a harmadik negyedben, de a záró etapban nagyon hiányzott a 29 pontot átlagoló és az ilyen végjátékokra specializálódó irányító, fokozatosan fölénybe került a Sixers, az utolsó szűk négy percben pedig már nem tudták tartani a lépést a vendégek – Horford teljesen eltűnt és más sem tudott a helyére lépni. A mezőnyből 40, a triplavonalon túlról pedig 20,7%-kal célzó Celticsnél kérdés, hogy a következő, Wizards elleni rangadón már ott lehet -e a parketten Thomas, ott a mostani vereség ellenére óriási lépést tehetnek a keleti második kiemelés felé, ha azt a derbit be tudják húzni.
Okafor sem kellett. A center térdfájdalmak miatt kiülte a második félidőt, de Holmesszal ötösben, vagy éppen alacsony szerkezetben elbírta ezt is a Philly – a Saric-Covington kettős vezérletével, de igazi csapatjátékot játszva fordított és nyert az együttes. Ezúttal Justin Anderson sem lépett pályára az „alap" (Embiid, Simmons) hiányzók mellett, de a McConnell-Rodriguez páros ismét remekül szervezte a játékot (7-7 gólpassz), Holmes villogott egyedüli centerként (8 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz, 2 labdaszerzés, 4 blokk), a Saric-Covington duó 39 ponttal és folyamatos clutch játékokkal jelentkezett, de Luwawu-Cabarrot, Henderson, Stauskas és Long is hasznosan mozgott – mindenki bedobta, amit be kellett és a negyedik negyedben már rendre jöttek a jó döntések is. A remek győzelem után 26 sikert számlál a Sixers, itt érdemes azért megemlíteni, hogy az előző szezont tízzel zárta Brown csapata.
A 76ers legjobb dobói: Saric 23/6, Covington 16/6, Luwawu-Cabarrot 13/9
A Celtics legjobb dobói: Horford 27/3, Crowder 15/6, Rozier 14/6,
DETROIT PISTONS–PHOENIX SUNS 112–95
A végén robbantott a Pistons. A playoffba jutás és a papíron kötelező mérkőzés terhe eléggé összenyomta a Pistonst és a több alapember nélkül kiálló Suns még a harmadik negyedben is 12 ponttal vezetett, mielőtt lerázta magáról ezt a nyomást a hazai csapat és kőkeményen lezárta a meccset. A fővezérnek Caldwell-Pope (23 pont, 8 gólpassz, 5/9 tripla) és Drummond (18 pont, 18 pattanó) számított elsősorban, vezérletükkel már a harmadik játékrész végét megnyomta a társaság, a negyediket pedig uralta – ezt végül 35-20-ra nyerte meg, pillanatok alatt tíz pont feletti előnyt épített ki. A nagy fordulatra borzasztóan szüksége volt a csapatnak, amely így ismét a képzeletbeli vonal fölé került és megelőzte a Miamit – Van Gundy szerint ilyen nyomás lesz rajtuk most már végig, de úgy kell kezelniük, ahogy az utolsó másfél negyedben tették.
Elfáradt a Phoenix. Bledsoe, Booker, Knight, Barbosa, Price, Bender és Chandler is hiányzott a vendégeknél, akik a Chriss-Warren-Ulis trióra építve így is szépen játszottak egy bő félidőn keresztül, igaz, az első negyedben volt egy komolyabb lefagyásuk. A mérkőzés végéhez közeledve azonban egyre kevesebb volt az ötlet, a figyelem, Ulis szerint egyszerűen elfáradtak, amit a felpörgő Detroit könyörtelenül kihasznált – Warren például 45, a végül csak 7/24-et dobó Ulis pedig 43 percet töltött parketten.
A Pistons legjobb dobói: Caldwell-Pope 23/15, Drummond 18, Morris 16/6
A Suns legjobb dobói: Ulis 17, Chriss 16/3, Warren 15/3
NEW ORLEANS PELICANS–MINNESOTA TIMBERWOLVES 123–109
Valami megmozdult. Az utóbbi öt találkozóból negyedik győzelmét aratta a Pelicans és most Cousinsszal a parketten is kifejezetten jól nézett ki a gárda – sem ő, sem Davis nem vállalta túl magát, leszedtek együtt 23 lepattanót, kiosztottak hét gólpasszt és végre nem zavarták egymást a munkában. Körülöttük parádésan működött a periméter, hiszen Holiday (21 pont, 7 gólpassz) és Crawford (22 pont, 4/7 tripla) mellett Moore és Frazier is hozzátette a magáét, az együttes 31 gólpasszal, 55,1%-os mezőnymutatóval és 14 bedobott hármassal zárt – az első félidőben még akadtak gondok, de a fordulás után húsz ponttal múlták felül ellenfelüket a hazaiak. A belendülő gárda egyébként még így is messze van a playofftól, de legalább elindult a jó irányba és ha idén nem is jutnak be az utószezonba, azt mindenképpen bizonyítaniuk kell, hogy működhet az elképzelés – legközelebb a Memphis ellen vizsgázhatnak otthon.
Összeomlott a Minnesota. Az All-Star óta remek védekezéssel tartotta életben playoff-reményeit a Wolves, megvert több komoly csapatot is, a jelenlegi idegenbeli túrán viszont szörnyű teljesítményt nyújt – Ricky Rubio szerint ezek a legfontosabb meccseik, mégis úgy játszanak, mintha nem érdekelné őket. Ez leginkább a borzalmas védekezésen látszik meg, de ezúttal a második félidőben mindent rosszul csináltak – addig vezettek, a fordulás után viszont hatalmas volt a különbség a Pelicans javára. A sorozatban három elszenvedett vereség után már csak matematikai esélyük maradt a playoffra, reálisan nézve nem igazán érhetnek oda.
A Pelicans legjobb dobói: Davis 28, Crawford 22/12, Holiday 21/12
A Timberwolves legjobb dobói: Towns 33/12, Wiggins 25, Muhammad 20/3
TORONTO RAPTORS–INDIANA PACERS 116–91
Ezt akarta Casey. Végre megvolt az erő, a lendület, az akarat a hazai csapatban, amelyet a tréner, Dwane Casey nagyon várt már – az előző találkozó után kicsit ki is akadt együttesére, most viszont természetesen dicsérte övéit. Az ugyanis egy pillanatig sem volt kérdéses, hogy megnyeri-e a mérkőzést a Raptors, végig uralták a játékot DeRozanék, a kemény védekezés és a jó lepattanózás (51-33) mellett támadásban is kreatívan, gyorsan kosárlabdázott a gárda – ez sokszor hiányzott az elmúlt időszakban. Ezúttal mindenben ellenfele fölé nőtt a Toronto és tükörsima győzelmet aratott, ráadásul még pihenni is tudtak a kezdők, így jó szájízzel léphetnek pályára a mumusnak számító Chicago ellen.
Idegenben nem és nem. A remek hazai mérleg mellé most már 11-24-gyel áll vendégként a Pacers, saját pályájuktól távol képtelenek jól játszani, ez pedig még sokba kerülhet nekik – még hatodikak Keleten, de a 11. Bulls is csak két és fél meccsre van tőlük. Ezúttal nagyjából semmit nem csináltak jól, az első perctől az utolsóig alárendelt szerepet játszottak, nem találtak megoldást támadásban, nem volt meg a kellő erő a lepattanózáshoz és hátul is sorra követték el a hibákat. Az utóbbi 13 találkozón folyamatosan egy győzelem-egy vereség ritmusban haladtak George-ék, most tehát papíron előbbi következne – otthon fogadják a Jazzt a back-to-back második felén.
A Raptors legjobb dobói: DeRozan 22/3, Ibaka 16/6, Carroll 12/12, Poeltl 12
A Pacers legjobb dobói: George 18/3, Young 16/3, Teague 16/3
MIAMI HEAT–PORTLAND TRAIL BLAZERS 104–115
Damian Lillard erőn felül a playoffért. Ötmeccses idegenbeli túra utolsó állomásán, egy back-to-back második felén lépett pályára a Blazers, ilyenkor nem az a szokásos forgatókönyv, hogy a csapat egyik játékosa 49 pontos teljesítményt rak le az asztalra. Márpedig ez történt, Damian Lillard 21 mezőnykísérletéből elsüllyesztett 14-et, 12 triplakísérletéből karriercsúcs-beállításnak számító kilencet, 12 büntetőjéből pedig 12-t, teljesen tarthatatlannak bizonyult – hátán vitte a Blazerst, a kettő-kettők után esélyt sem adott a Miaminak. Elképesztő teljesítménye mellett Nurkic és McCollum is hozzátette a magáét, így pedig bár a Heat végig ott loholt a nyakukban, meg tudták őrizni a előnyt és remekül zárták le a túrájukat – zsinórban három győzelemnél járnak és egyetlen meccs a hátrányuk a Denverhez képest.
Waiters az X-faktor. Sérülés miatt nem tudott pályára lépni a Miami dobóhátvédje és érdekesség, hogy nélküle 7-17-re állnak csak a szezon során – ezúttal is elbuktak, hiába játszhattak otthon és hiába voltak papíron ők a frissebbek. A cseresorból ismét parádésan szállt be a két Johnson, de a kezdőötös 101-53-ra kapott ki a Blazers kezdőitől, Goran Dragic csak szenvedett (6/22 mezőnyből), az első percek után Whiteside is eltűnt és bár a hajrában így is feljöttek egy pontra, Lillard ellen tehetetlennek bizonyultak. Ezzel a vereséggel ismét lecsúsztak a keleti kilencedik helyre és nagyon imádkozhatnak azért, hogy Waiters visszatérjen...
A Heat legjobb dobói: J. Johnson 24/6, Dragic 17/3, Whiteside 17
A Trail Blazers legjobb dobói: Lillard 49/27, Nurkic 21, McCollum 18/6
SAN ANTONIO SPURS–SACRAMENTO KINGS 118–102
Kétnegyednyi Spurs. Nem kezdte jól a meccset a hazai csapat, de a második játékrészben elkapta a ritmust és bő húsz perc alatt le is rendezte a kérdéseket – a két középső negyedben 31 pontot vertek ellenfelükre Leonardék, majd a záró etapban már pihenhettek a meghatározó játékosok. Két vereség után ezúttal sem úgy indult a találkozó, hogy gálázni fog Popovich együttese, de aztán sikerült megtörniük a jeget és javítani – a Gasol-Aldridge páros (40 pont, 17 lepattanó, 15/24 mezőnyből, 4/4 tripla, 20, ill. 22 perc) tökéletesen tette a dolgát, de Tony Parker (16 pont, 7 gólpassz, 8/10 mezőnyből, 20 perc) is kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Ezzel a sikerrel két meccsre vannak a Golden State-től, szerda hajnalban Minnesotába látogatnak.
Egynegyednyi Kings. Az első játékrész még a Sacramento kedve szerint alakult, de elsősorban azért, mert a nehéz kinti és középtávoli dobásokat behajigálták Temple-ék – ahogy ezek elmaradtak, úgy átvette az irányítást a Spurs. Így bár hat ponttal még megnyerték a nyitó tizenkét percet a vendégek, innentől nem sok közük volt az összecsapáshoz, igaz, a fiatalok azért most is mutattak ezt-azt – Cauley-Stein, Hield, Labissiere és Papagiannis is produkált biztató dolgokat. Az ő fejlesztésük az egyetlen cél a csapat számára a szezon hátralévő részére, szerda hajnalban a Milwaukee-t fogadják.
A Spurs legjobb dobói: Gasol 22/6, Aldridge 18/6, Parker 16
A Kings legjobb dobói: Cauley-Stein 18, Hield 18/6, Temple 15/9
LOS ANGELES LAKERS–CLEVELAND CAVALIERS 120–125
101 pont a Cavs triójától. Hihetetlen formában dobott a címvédő három sztárja, bár ezt valamilyen szinten el is várták tőlük, miután kiülték a Clippers elleni rangadót – arra azonban talán nem számított senki, hogy az Irving-James-Love trió a száz (!) pontot is elkerüli majd. Márpedig ez történt, igaz, arra sem sokan tettek volna, hogy mindezek ellenére az utolsó pillanatig vért kell izzadniuk majd a sikerért, hiszen hiába szórt 46 egységet Kyrie Irving, hiába jutott 34-ig LeBron James és hiába tett hozzá 21-et (15 lepattanóval) Kevin Love, a negyedik negyedben tíz pont feletti hátrányból kellett felállnia a vendégcsapatnak. Talán itt jött ki az előző esti pihentetés és az utolsó öt percben Irving extrájával meg tudták fordítani az összecsapást, így óriási csatában, rendkívül látványos küzdelemben végül be tudták húzni a kötelezőt – a vártnál sokkal nehezebben, de így is növelték előnyüket a Bostonnal szemben.
A kezdőötös hatása? Ezen az estén visszakerült a kezdőcsapatba D'Angelo Russell és a másodéves irányító jelezte, hogy képes arra, amit Luke Waltonék kértek tőle – a Lakers szakmai stábja nagyobb agresszivitást várt el a fiataltól, aki 40 pontos karriercsúccsal válaszolt. Az ő zseniális játéka (14/22 mezőnyből, 7/12 tripla, 6 gólpassz) mellett Ingram és Randle is remekelt, a fiatalok letették tehát a névjegyüket, de a hajrára kissé elfáradtak és nem tudtak mit kezdeni a címvédő ihletett formában játszó sztárjaival – végül kikaptak, de így is messze felülmúlták a várakozásokat. Az 50% feletti mezőny- és 40% feletti triplamutató mellett a mindössze öt eladott labda is jól néz ki, de amikor így dob Irving (nem a Cavs csapatjátéka volt elsöprő), akkor nem nagyon lehet mit tenni...
A Lakers legjobb dobói: Russell 40/21, Clarkson 19/6, Ingram 18
A Cavaliers legjobb dobói: Irving 46/18, James 34/9, Love 21/9
NBA, ALAPSZAKASZ
Los Angeles Lakers–Cleveland Cavaliers 120–125
Brooklyn Nets–Dallas Mavericks 104–111
Philadelphia 76ers–Boston Celtics 105–99
Detroit Pistons–Phoenix Suns 112–95
Miami Heat–Portland Trail Blazers 104–115
New Orleans Pelicans–Minnesota Timberwolves 123–109
Toronto Raptors–Indiana Pacers 116–91
San Antonio Spurs–Sacramento Kings 118–102