Nagy izgalmak után Németország először világbajnok |
Nagy izgalmak után Németország először világbajnok |
A német szurkolók legkésőbb 2006 óta évről évre reménykednek egy-egy nyári mesében. Olyan Sommermärchenben, amilyet immár 17 éve a német labdarúgó-válogatott összehozott a hazai, végül harmadik hellyel záruló világbajnokságon, és amelyből Sönke Wortmann rendező még egy 110 perces dokumentumfilmet is készített. Ilyen katartikus élmény esetén nem feltétlenül alapkövetelmény az aranyérem (már csak azért sem, mert a vonatkoztatási alap is bronzzal zárult), sokkal fontosabb a sportra és a társadalomra gyakorolt hatás, a közösségi élmény. Ettől az évtől sokat reméltek arrafelé, de nemhogy a rávezetésnek szánt – még tavalyi – férfi labdarúgó-vb, de a valóban az idei nyáron rendezett női foci-, illetve atlétikai vb sem hozott értékelhető eredményt. A két válogatott elhullott a csoportkörben, az atléták pedig érem nélkül maradtak a budapesti seregszemlén.
Aztán olyan helyről érkezett meg a legújabb hősköltemény, ahonnan senki sem várta. A német kosárlabda-válogatott története során először lett világbajnok (Eb-t is mindössze egyszer nyert, harminc évvel ezelőtt), általános tiszteletet kivívva, delíriumba döntve egy nemzetet. A Szerbia elleni döntőt 4.63 millióan követték nyomon a közvetítési jogot erre az egy meccsre megvásároló ZDF-en (az akkor tévét nézők 35 százaléka választotta ezt a programot, ami kiugróan magas érték), ami annak fényében különösen érdekes, hogy az Allensbacher Markt- und Werbeträgeranalyse nevű cég felmérése szerint 2022-ben a 83.2 millióból mindössze 3.4 millió németet érdekelt nagyon a kosárlabda.
De talán még ennél is érdekesebb, hova helyezték el a sportágat a belügyminisztérium és a helyi olimpiai bizottság által életre hívott, a német élsport támogatási rendszerét reformálni hivatott Lehetőségelemző Bizottság (PotAS) potentátjai. Az eredményeket, a teljesítményt és a lehetőségeket számba véve, elvben objektív mutatószámokra épülő szisztéma az olimpiai sportágakat lajstromozza, és ez alapján ítéli oda a központi támogatást. A jelenleg érvényes listát az atlétika vezeti, a kosárlabda a 26. helyen áll. Történetesen az utolsón. Az szinte természetes, hogy a Német Kosárlabda-szövetség (DBB) szinte egyből nekiment a rendszernek, hiszen csak emiatt 250 ezer eurót bukik évente (és ne feledjük az ilyen listák sportszponzorációra gyakorolt hatását!), és azt mondta, a PotAS működésére szánt pénzt egy az egyben oda kellene adni a német atlétikának, azzal mindenki jobban járna... A legsportszerűbb gesztus a jelenleg legjobban járó atléták egyik képviselőjétől, az olimpiai és világbajnok diszkoszvetőtől, Robert Hartingtól érkezett, aki bízik benne, a most történtek végre rámutatnak a rendszer (és az azt irányítók) alkalmatlanságára, és teljességgel bedöntik.
A sporton kívüli balhé alighanem garantált, elvégre a politikum is benne volt a rendszer életre hívásában, működtetésében – most meg előszeretettel sütkérezik a kosárlabda dicsfényében. Nancy Faeser belügyminiszter például kiváló szelfit lőtt az aranyérmesek frankfurti fogadásán a csapattal. A „másik oldalon” meg az ő hivatala felügyeli a rendszert, aminek a jelenlegi elosztási elve hivatalosan 2024 decemberéig van érvényben. Alighanem a német kosárlabda jobban teszi, ha saját magára figyel, abból biztosan képes profitálni. Ahogyan azt legkésőbb tavalytól teszi. Talán a vb-aranyat lehet meglepőnek mondani (a szakértők döntő többsége legalább 80 százalékos biztonsággal állította, hogy az Egyesült Államok vagy Kanada viszi el a legjobbnak járó Naismith-trófeát), de az érmet már nem annyira. Egyrészt a csapat is ennek az igényével érkezett meg a Távol-Keletre, másrészt a tavalyi Európa-bajnoki bronz már jelezte, valami készül.
A DBB évek óta tudatosan igénybe veszi az új eljárások és a technológia segítségét. Egy-egy szövetségi edző nagyjából ötven korosztályos játékos fejlődését követi nyomon. Egy központi szerverre megkapja a kiválasztottakról készült összes felvételt, amire rendszeresen videóüzenetekkel reagál. Ebben az értékelésen túl taktikai és gyakorlati elemek is szerepelnek, utóbbiak között például az NBA-től „lízingelt” (kérték, kapták!) edzésmódszerek is. Így amikor elkezdődnek a válogatott összetartások, nem kell visszamenni az alapokhoz, hanem egyből lehet a csapat előtt álló feladatokra összpontosítani. És persze nem árt, ha a felnőtteknél ehhez párosul egy karizmatikus edző, Gordon Herbert. Aki nem fél meccs közben összeveszni csapata sztárjával, Dennis Schröderrel, majd az egész lezárásaképp a kispadra ültetni (a Szlovénia elleni vb-középdöntős találkozón időkérésnél fegyelmezett a tréner), és aki nem fél szabad folyást engedni az érzelmeinek.
„Libabőrös lettem, amikor láttam, mennyire összetartó a csapat, és hogy mennyire karakteres edző irányítja a társaságot” – méltatta például az együttest Lothar Matthäus, a legendás futballista. Tudja, miről beszél, hiszen az 1990-es futballválogatott csapatszellem, illetve Franz Beckenbauer kapitány nélkül nem lett volna világbajnok Olaszországban. Herbert nem volt szívbajos, a selejtező során 34 játékost próbált ki, a kvalifikációban 127 ponttal és 51 lepattanóval Németország egyik legjobbjának bizonyuló Christian Sengfeldert az első nyári keretszűkítésnél kihagyta, mert csak egy cél lebegett a szeme előtt: a vb-dobogó. Csak amíg ő és csapata az első selejtezőn Észtországtól elszenvedett hazai vereségből talpra állt, addig például a futballistáknál az ígéretesen kezdő, a végén 51 játékost bevető Hansi Flick ellentétes utat járt be. A kosárlabda kiváltotta eufória érzékeltetésére: nem egy helyen felvetették, hogy Julian Nagelsmann ide, Louis van Gaal oda, Herbertnek kellene megkapnia a Nationalelfet…
Csak mert, ahogyan Marion Horn, a Bild című lap főszerkesztője jegyzetében kiemelte, képes volt visszahozni a német erényeket csapatába. „Németország mégis képes nagy dolgokra. A labda újra nálunk. Végre vannak győztes típusú játékosaink, akik harapnak és akik karizmatikusak. Talán ez azon is múlik, hogy közülük többen is az Egyesült Államokban játszanak. Ott még mindig számítanak a győzelmek, a hősöket pedig kitüntetik. Legalábbis ott, ahol a férfiak nem női fürdőruhában állnak oda a rajtvonalra.”
De ha már Bild, kosárlabda és labdarúgás: napjaink egyik legszerencsétlenebb kommunikációs lépését is ennek a triónak „köszönhetik” a németek. Miután a labdarúgó-szövetség megtudta, a lap értesült Flick kirúgásáról, sebtiben összetákolt és kiadott egy kommünikét a kapitány menesztéséről. Két perccel a Szerbia–Németország döntő lefújása előtt. „A botrányos labdarúgó-szövetségtől mérhetetlen tiszteletlenség és hiba, hogy Flick kirúgását a kosárlabda-világbajnokság sorsdöntő perceiben jelentette be, így elvonta a figyelmet a német válogatott történetének legnagyobb sikeréről” – fogalmazott például a Twitteren (hivatalos nevén az X-en) Jens Weinreich sportújságíró. Csak hogy a totális szakmai mellé jöjjön egy kis erkölcsi krízis is a német futballtól.
A kosárlabdavilágot persze ez kevésbé érdekli, ott sokkal inkább az a téma, egyszeri vagy megismételhető-e a német csoda. A keret összetétele jó (Niels Giffey 32 évesen korelnök, sokan viszont még a húszas éveik első felében járnak), a több mint 750 NBA-meccset letudó Schröder személyében a vezér is adva van, ráadásul a statisztika is azt mutatja, előbb-utóbb jön az újabb vb-arany is. Hiszen a férfiaknál a korábban világbajnoki címet nyerő országok közül csak Argentína állt meg egynél, mindenki más (Egyesült Államok, Jugoszlávia/Szerbia, Szovjetunió, Brazília, Spanyolország) minimum duplázott. Ugyanakkor a vb-t negyedik helyen záró USA a The Athletic portálon keresztül, a jövő évi olimpiára fókuszálva máris üzent: „LeBron James, Stephen Curry, Kevin Durant – ők éppen elég erőt képviselnek ahhoz, hogy közvetítsék a nemzetnek: vettük a jelzést. És a kosárlabdavilágnak is... Meg elegendők ahhoz is, hogy Dennis Schrödert a helyére tegyük.”
A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!