MINDEN SOROZAT VÉGET ÉR EGYSZER
Tudják, miben hasonlít egymásra a Juventus és a Videoton?
Nos, mind a két csapatnak ezen a hétvégén szakadt meg a remek győzelmi szériája. A torinói együttes hat sikerrel kezdte a Serie A 2014–2015-ös szezonját, sőt az előző bajnokságból még „áthozott” hét megnyert meccset, összességében tehát 13 győztes találkozó után vesztett pontokat: szombaton a Sassuolo vendégeként 1–1-es döntetlent ért el.
Sassuolo–Juventus 1–1
A Videoton tíz győztes mérkőzéssel kezdte a bajnokságot, vasárnap azonban kikapott odahaza a Debrecentől, így véget ért a győzelmi széria, sőt 17-nél megállt a veretlenségi sorozat is (az előző bajnoki szezon utolsó hét fordulójában nem kapott ki a Vidi, négyszer győzött, háromszor ikszelt). A fehérváriak így is büszkék lehetnek a teljesítményükre, nemcsak klubrekordot állítottak fel, hanem az utóbbi négy évtized második legjobb szezonrajtját produkálták, csak az 1996-os (az idény végén bajnok) MTK nyert meg ennél is több mérkőzést az idény elején. Akkor a kék-fehérek 15 győztes mérkőzéssel kezdték a bajnokságot, majd a 16. fordulóban 1–0-ra kikaptak a BVSC-től.
Videoton–Debrecen 1–2
Rossz szériája ért véget az Újpestnek, a lila-fehérek hosszú idő után nem vesztesen hagyták el az ETO elleni meccsük után a pályát, pontot szereztek Győrben (0–0). Legutóbb 2010 augusztusában játszottak döntetlent a kisalföldiekkel – 0–0-ra végeztek a Megyeri úton –, azóta sorozatban hétszer kaptak ki az ETO-tól. A nyeretlenségi szériájuk viszont tovább folytatódott, hiszen 2006 decembere óta képtelenek megverni a győrieket.
Az Újpesttel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy a fővárosi együttes hatodszor ikszelt ebben a szezonban Az utóbbi tíz esztendőben négyszer fordult elő, hogy egy csapat az első tizenegy fordulóban hat döntetlent játszott: 2004 őszén a Nyíregyháza (0–6–5-ös mérleg), 2007-ben a DVTK (1–6–4), 2011-ben a Kaposvár (1–6–4), 2012-ben a Paks (2–6–3). Ehhez a társasághoz csatlakozott most az Újpest, amely 11 fordulót követően négy győzelemmel, hat döntetlennel és egy vereséggel áll. Legutóbb a Zalaegerszeg játszott ennél is több döntetlent egy adott szezon első tizenegy fordulójában, a zalaiak 2000 őszén – két győzelem és két vereség mellett – hétszer ikszeltek a bajnokság első harmadában.
Egy másik hosszú sorozat azonban folytatódott a hétvégén, a DVTK-val ikszelő (0–0) Lombard Pápa 683 perce gólképtelen az NB I-ben...
A FRADI TÖRTÉNELMI BEJELENTÉSE, FIATALOK A PÁLYÁN
A Ferencváros labdarúgócsapata történelmi bejelentésre készült a múlt héten, legalábbis erről árulkodott a klub által küldött, a PMFC elleni mérkőzést közvetlenül megelőző sajtótájékoztatóra szóló meghívó.
A negatív csúcs ellenére is az FTC-t látták a legtöbben |
FTC: ilyen kevés néző még nem volt az új stadionban |
„Akár történelminek is nevezhetnénk a bejelentést, amelyet a most szombaton, 20 órakor kezdődő, Pécs elleni labdarúgó bajnoki mérkőzés előtt közvetlenül kíván tenni az FTC. Tisztelettel meghívunk téged (az általad képviselt médiumot) a szombat kora esti, rendkívüli jelentőségűnek tartott sajtótájékoztatónkra a Fradi-stadionba” – szólt az invitálás.
Nos, a történelminek szánt tájékoztatón a Fradi energiaital megszületését jelentette be a klub.
Ugyanakkor nemcsak a pályán kívül, hanem a PMFC elleni mérkőzésen is feljegyezhettünk történeti jelentőségű eseményeket. Ilyen volt például Nagy Dominik szereplése: az U19-es válogatottal a nyári Eb-n is szereplő középpályás az ötödik NB I-es meccsét játszotta, de kezdőként az elsőt, és rögtön meg is szerezte első élvonalbeli gólját, méghozzá volt csapata, a PMFC ellen. Az elmúlt fél évben Nagy már a harmadik olyan volt pécsi Miroszlav Grumics (DVTK) és Horváth Zsolt (MTK) után, aki gólt szerzett az NB I-ben a PMFC ellen. A Fradiban szombaton egyébként másik két korábbi baranyai játékos, Gera Zoltán és Dibusz Dénes is pályára lépett.
Thomas Doll összesen nyolc magyar játékost küldött pályára a meccsen (ötöt kezdőként), ennél több honfitársunk csak egyszer, a Lombard Pápa ellen szerepelt a Fradiban ebben az NB I-es szezonban – a 2. fordulóban Pápán kilencen léptek pályára a honosított Bosnjak Predraggal együtt.
A magyarok sorát gyarapította a csereként beálló támadó, Popov Patrik is, aki hat nappal a 17. születésnapja után játszotta első NB I-es meccsét, ezzel pedig az elmúlt évek legfiatalabb ferencvárosi debütánsa lett.
FTC–Pécs 2–0
A PMFC-ben a két éve már a pécsi utánpótlásban pallérozódó, U21-es kanadai válogatott James Manjrekar mutatkozott be az NB I-ben a múlt hétvégén, míg a 19 éves Gránicz Patrik a második élvonalbeli meccsét játszotta.
A Fradihoz hasonlóan a Honvéd is több magyart vetett be a hétvégén a megszokottnál, a zöld-fehérekhez hasonlón nyolcat, kezdőként hatot. Ez nem meglepő annak ismeretében, hogy a kispestieknél az akadémia szakmai igazgatója, Jasper de Muijnck ült a kispadon a Paks ellen (0–0) megbízott vezetőedzőként, miután a 10. fordulót követően a vezetőség menesztette Pietro Vierchowodot. az olasznál egyetlen bajnokin sem kezdett hat magyarral a kispesti együttes.
(GÓL)SZEGÉNYSÉGI BIZONYÍTVÁNY
A gólok számának tekintetében elképesztően gyenge hétvégén vagyunk túl, hiszen összesen nyolc gól esett a 11. fordulóban, azaz mérkőzésenként átlagosan egy találatot szereztek a csapatok!
Balajcza (Újpest) 5 – Szolnoki (Videoton) 4, Máté P. (DVSC-Teva) 5, Vaszicsku (Puskás Akadémia) 5, Poór (MTK) 4 – Nikházi (Dunaújváros) 5, Csukics (Ferencváros) 4, Kanta J. (MTK) 4, Nagy Dominik (Ferencváros) 4. – Kulcsár T. (DVSC-Teva) 6, Tischler (Puskás Akadémia) 5. |
Ilyen alacsony gólátlagú forduló az utóbbi esztendőkben nem is volt, de arra is több mint tíz évvel ezelőtt akadt példa, hogy mindössze nyolc gól essen egy fordulóban: 2004 tavaszán (a március 27–28-i hétvégén) éppen nyolc találat született a 20. fordulóban, csakhogy akkor még 12 csapatos volt a bajnokság, azaz csupán hat mérkőzést rendeztek az egyes fordulókban. Az a nyolc gól 1.33-as mérkőzésenkénti átlagnak felelt meg, ami még mindig jobb, mint a mostani, kereken egygólos átlag. Az említett 2003–2004-es szezonban egyébként volt egy olyan hétvége, amikor még ennél is kevesebb gól született, a 10. forduló (2003. október 19-én) hat NB I-es bajnokiján összesen hét gólt láthattak a szurkolók, ez 1.167-es meccsenkénti gólátlagnak felelt meg (tehát ez is jobb, mint a mostani).
A hlsz.hu statisztikája alapján a mostanihoz hasonló, egyes gólátlagú fordulót legutóbb az 1999–2000-es szezon 9. fordulójában láthattunk, amikor még az eredmények megoszlása is megegyezett a mostanival (lásd keretes írásunkat). Hozzá kell azonban tennünk, hogy a pályán lejátszott meccsek alapján 11 gól született abban a fordulóban, de később a Szeged kizárása miatt a Szeged–Nyíregyháza (2–1) mérkőzést törölték.
A most mögöttünk hagyott fordulóban tíz csapat nem szerzett gólt, ez negatív rekord a szezonban. Ebből a szempontból eddig az 5. forduló volt a legvérszegényebb, azon a hétvégén kilenc együttes maradt gólképtelen.
Három 0–0-s meccs is volt a 11. fordulóban, így ebben a szezonban tizenegyre emelkedett a gólt nem hozó mérkőzések száma (egy éve a teljes őszi szezonban nem játszottak gól nélküli döntetlent a csapatok). A legtöbb 0–0-t eddig az Újpest játszotta, a lila-fehérek négy meccsén nem esett gól. Háromszor végzett 0–0-ra a Lombard Pápa, kétszer a Bp. Honvéd, a Dunaújváros, a Győr, a Kecskemét és a Paks. Már csak négy olyan együttes van, amely nem játszott gól nélküli döntetlent: az MTK, a Pécs, a Puskás AFC és a Videoton.
Legutóbb az 1999–2000. évi NB I-es bajnokság 9. fordulójában (1999. okt. 15–18.), vagyis kereken 15 éve fordult elő, hogy a meccsenkénti átlag nem haladta meg az egy gólt – akkor is pontosan nyolc találat esett nyolc bajnokin, ha a később törölt Szeged–Nyíregyháza (2–1) meccset nem vesszük figyelembe. Három darab 0–0 mellett akkor is három darab egygólos és egy-egy darab két-, illetve háromgólos mérkőzés szerepelt a jegyzőkönyvekben. Az 1999–2000-es és a mostani eredmények: Forrás: hlsz.hu |
A bajnokságban eddig kereken 200 gól esett, ám mivel a 7. fordulóban a KTE–Győr mérkőzés a heves esőzés és a pálya játékra alkalmatlansága miatt 1–1-es állásnál félbeszakadt, s ezt a meccset újra kell játszani, Marek Strestík és Vladan Szavics gólja „elveszett”, törlődött, így hivatalosan csak 198 gólnál járunk. Eddig 86 meccset játszottak le a szezonban, a mérkőzésenkénti átlag 2.302. Összehasonlításként: az előző bajnokságban 2.758 volt a meccsenkénti gólátlag (240 bajnokin 662 találat).
Beszédes az az adat is, hogy tizenegy forduló után még hat olyan csapat van, amely tíz gólnál kevesebbet szerzett: az Újpest (9), a Bp. Honvéd (9), a Nyíregyháza (8), a Dunaújváros (7), a Haladás (5) és a Lombard Pápa (5). Az utóbbi évtizedben nem volt olyan bajnoki szezon, amelyben ilyen sok együttes ért volna el tíznél kevesebb gólt az első tizenegy fordulóban, három gárda volt a maximum: a 2012–2013-as kiírásban a DVTK (9), az Eger (8) és a Siófok (7), egy évvel korábban a Siófok (9), a ZTE (7) és a Ferencváros (6). A kevés gól értelemszerűen a kapott találatoknál is jelentkezik, öt olyan együttes van, amely tíznél kevesebb gólt szedett be: Újpest (5), Videoton (5), Paks (7), Debrecen (9), Diósgyőr (9). Közülük a Paks és a DVTK eggyel kevesebb meccset játszott, elmaradt mérkőzésüket október 22-én pótolják.
Az Újpest találkozói különösen gólszegények, a lila-fehérek eddigi tizenegy bajnokiján összesen 14 gól esett: kilencet az újpestiek szereztek, ötöt ők kaptak, négy mérkőzésük 0–0-ra végződött. Az utóbbi években nem is volt példa arra, hogy az első 11 fordulóban egy csapat mérkőzésein ilyen kevés gól szülessen, a legutóbbi hasonlóan gólszegény mérleg is a liláké, a 2006–2007-es szezonban tizenegy forduló után 12–6 volt a gólkülönbségük, azaz 18 gól esett az addigi meccseiken.
Végül még egy érdekesség a forduló góljaival kapcsolatban, a nyolc találatból hatot jelenlegi vagy volt MTK-futballista szerzett. A kék-fehérek győztes gólját Kanta József jegyzi, a DVSC két találatát Kulcsár Tamás lőtte (aki lehúzott több szezont a Hungária körúton), illetve Busai Attila (Ferencváros), Nikházi Márk (Dunaújváros), valamint Tischler Patrik (PAFC) is volt az MTK labdarúgója.
TOVÁBBI LEGEK ÉRDEKESSÉGEK
Az első gól. A dunaújvárosi Nikházi Márk Haladás elleni győztes gólja több szempontból is elsőnek tekinthető. A nyáron Diósgyőrből igazolt középpályás először volt eredményes a Dunaújvárosban (tavaly decemberben az MTK ellen talált be legutóbb még a DVTK színeiben). Ez volt a csapat első gólja ebben az idényben saját stadionjában, hiszen mostanra készült el a stadion villanyvilágítása, így ezentúl már nem Fehérváron játssza hazai találkozóit a csapat. Nem mellesleg az újvárosiak ennek a gólnak köszönhetően szerezték meg első NB I-es győzelmüket ebben az évadban. Nikházi pedig azt is elmondta a Sport Tv-nek, hogy ez volt az első olyan találata pályafutása során, amit úgy szerzett, hogy egy szabad- vagy szögletrúgásra érkezett középen.
A hét szerencsés vagy éppen szerencsétlen jelenetei. Az FTC–PMFC meccsen a vendégek kapusa, Vukasin Polekszics egy kidobásnál akkora lendületet vett, hogy elcsúszott, így maga mellé ejtette a labdát, de az egyik védő ki tudta vágni. A DVTK–Lombard meccsen a diósgyőri Bognár István szögletrúgásból eltalálta az alapvonali játékvezetőt, Szabó Zsoltot.
A hét kiszólása legutóbb Véber Györgyé volt, akinek 200 ezer forintjába került a Videoton elleni meccsen hallott cifra káromkodás. Ezúttal Böde Dánielt díjazzuk, a Ferencváros támadója a szó szoros értemében a kispadnak szólt ki, miután Vladan Csukics már legalább a hetedik szabálytalanságát követte el, miközben már volt egy sárgája. Azt nem tudjuk, hogy a Madocsán edzőként is ténykedő Böde mester mit mondott pontosan, de tény, Thomas Doll ezután lecserélte a korábban gólpasszt is jegyző szerb középpályást.
A hét szűrője Somália. A Fradi brazil futballistája a kapusposzton kívül lassan már mindegyik pozícióban szerepelt, a PMFC ellen szűrőként, és Thomas Doll vezetőedző a meccs után elmondta, elégedett is volt a teljesítményével.
A hét védése az újpesti Balajcza Szabolcsé, aki a Győr ellen (0–0) a 40. percben vetődve hárította Rudolf Gergely közeli lövését, majd a kipattanónál Pátkai Máté nyolcméteres löketét lábbal védte. A 35 éves kapusnak tavasszal még az Újpestben sem volt biztos helye, de ezen az őszön már nem először „díjazhatjuk” a hét védése címmel.
A hét legnagyobb kihagyott helyzete a Lombard Pápáé volt: Bernardo Frizoni és Király Botond a DVTK védelme mögé került, és ketten vezethették kapura a labdát, de a brazil túl sokáig várt a passzal, így a visszaérő Bognár menteni tudott.
A hét mentése az imént említett Bognár Istváné és a kispesti Gazdag Dánielé, aki a gólvonalról vágta ki a labdát a Paks ellen.
A hét embere és a hét gólja címek büszke birtokosa a debreceni Kulcsár Tamás, aki két góljával eldöntötte a Videoton elleni rangadót, a második találatot pedig a forduló legszebb góljának választotta Nyilasi Tibor a Sport Tv Harmadik félidő című műsorában.
A hét lemondása Csábi Józsefé, az NB I-ben 14. helyen álló Nyíregyháza vezetőedzője lemondott a Puskás Akadémia elleni vereséget követően, helyét Mátyus János veszi át.
2014. szeptember 4. | Mátyus János (Lombard Pápa) lemondott – ideiglenesen Kovács László kapusedző irányít |
2014. október 6. | Pietro Vierchowod (Budapest Honvéd) – ideiglenesen Jasper Adrianus de Muijnck és Simon Miklós |
2014. október 20. | Csábi József (Nyíregyháza) – Mátyus János |
Időpont | Mérkőzés (Tv) | Játékvezető | |
Október 17., péntek | |||
19.00 | Dunaújváros PASE–Haladás1–0 | Solymosi Péter | 2 241 néző |
Október 18., szombat | |||
14.00 | Lombard Pápa–Diósgyőri VTK 0–0 | Vad II István | 955 |
16.00 | Nyíregyháza–Puskás Akadémia FC 0–1 | Andó-Szabó Sándor | |
18.00 | Kecskeméti TE–MTK Budapest 0–1 | Bognár Tamás | 1 472 |
18.00 | Budapest Honvéd–MVM-Paks 0–0 | Fábián Mihály | 1 000 |
20.00 | Ferencváros–Pécsi MFC 2–0 | Kassai Viktor | 6 023 |
Október 19., vasárnap | |||
16.30 | Videoton–Debreceni VSC-Teva 1–2 | Erdős József | 5 282 |
18.30 | Győri ETO FC–Újpest FC 0–0 | Farkas Ádám | 3 048 |
A bajnokság állását itt tekintheti meg! |